Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Jak poznat závislého na hazardních hrách? Jsou to mistři lhaní, odhalení trvá roky, říká expert

Autor: ula - 
21. srpna 2022
05:30

Když se Libuše seznámila se svým manželem, profesionálním sportovcem Patrikem, vydělával slušné peníze. Po zranění už nemohl sportovat, tak začal podnikat. Když byly jejich synovi dva roky, Patrik se začal měnit. Netrávil s rodinou tolik času, schovával si telefon, měl tajnosti. Libuše se domnívala, že má milenku. Jednou dorazili k nim domů zvláštní lidé a ukázalo se, že Patrik jim dluží peníze. Ten se přiznal, že je závislý na hazardních hrách. Adiktolog František Trantina upozorňuje, že může trvat roky, než rodina zjistí, že jejich blízký má problém s hraním. Jak lze závislého rozpoznat a jak mu pomoci?

Libuše poznala svého manžela Patrika (jména partnerů byla z důvodu zachování soukromí změněna, pozn.red.), když hrál profesionálně hokej v zahraničí a vydělával slušné peníze. Poté se však zranil a se sportem nemohl dále pokračovat – i přes to, že pro něj bylo velmi náročné se s touto změnou vyrovnat, realizoval se v ostatních oblastech svého života. Vzal si Libuši, měli spolu syna Tadeáše, společně se přestěhovali do nového domu a s otcem si založili obchod se sportovním vybavením. 

„Když byly Tadeáškovi dva roky, Patrik se začal postupně měnit. Netrávil s námi moc času, schovával přede mnou telefon, měl spoustu tajností a stěžoval si na problémy ve firmě. Několikrát se stalo, že večer nepřišel domů, pak přišly na řadu i finanční problémy a údajná autonehoda, kvůli které jsem mu musela přenechat své auto. Myslela jsem si, že má milenku a problém je v našem vztahu,“ přiznává Libuše.

„Domů nám jednou přišli opravdu zvláštní lidé, kteří Patrika hledali s tím, že jim dluží peníze. Když pak přišel a já mu to řekla, rozplakal se, úplně se zhroutil a řekl mi, že má problémy s hazardem,“ popisuje. I přesto, že Patrik získal příležitost navštívit adiktologa, specialistu na léčbu patologického hráčství, i právníka, svému okolí lhal a nechtěl přiznat, do jak obrovských dluhů se dostal. Navíc začal hrát u nelegálních poskytovatelů.

Závislého hráče lze těžko rozpoznat

„Zpočátku jsou příznaky naznačující problém s patologickým hraním velmi nenápadné a hráčovo okolí je jen velice těžko rozeznává. Varovnými signály mohou být náhlé změny nálady, problémy s pozorností i zhoršení pracovních výsledků. Hráčům se mění záliby, často hovoří o penězích, o které ale z často velmi záhadných důvodů přicházejí. Zvyšuje se frekvence jejich lhaní i vyhýbavost vážným konverzacím,“ říká adiktolog František Trantina, který je členem Odborné rady projektu Zodpovědné hraní.

Negativní následky podle britského reportu na téma Gambling-related harms evidence ovlivňují 6 z 10 členů hráčovy nejbližší rodiny. Gambleři tráví více času hraním než s partnery samotnými, vztahy provází zvýšené napětí a přibývající konflikty. Současně má hazardní hraní dopad na důvěru ve vztahu, kdy se většina partnerů potýká se lhaním ze strany gamblera za účelem zisku peněz na hraní, neplacením nájmu nebo zadlužením. Téměř 90 % lidí, kteří se ve vztahu s takovým problémem setkali, usiluje o změnu hazardního chování partnera. Ve většině případů je však snaha neúspěšná. Proto je z dlouhodobého hlediska gamblerství a partnerství téměř neslučitelné. 

Libuše: Vymahači mě vytáhli z auta před synem

„Když jsem myslela, že se Patrik ze závislosti postupně vyléčí, situace se kvůli dalšímu hraní dále zhoršovala. Několikrát k nám domů přijeli vymahači, kteří byli agresivní vůči němu, ale i vůči mně. Jednou mě násilím vyvlekli z auta, když u toho byl i náš Tadeášek. V noci se pak budil a křičel, že mě ochrání, na to nikdy nezapomenu,“ vzpomíná Libuše. Později se ukázalo, že Patrik měl problémy s hazardním hraním už před tím, než se manželé poznali. Jeho dluhy tenkrát zaplatil otec, kterému je postupně splácel. Tentokrát si však napůjčoval obrovské částky od svých přátel, profesionálních sportovců, a otci přestal peníze posílat. 

„Situace začala být natolik neudržitelná, že jsem se i se synem odstěhovala k rodičům a s Patrikem jsem se rozvedla. Teď chodím k psychoterapeutovi a snažím se s touto životní situací vyrovnat. Opravdu nikomu bych nepřála, aby to zažil,“ dodává Libuše. 

Patologický hráč je mistr lhaní

Ne každý příběh musí takto dopadnout. Důležité však je, aby hráč vyhledal včas odbornou pomoc a prošel si potřebnou léčbou. Pokud tak neučiní, existuje velké riziko, že se problém vrátí, což negativně ovlivní jak jeho osobní život, tak i situaci jeho partnera, rodiny a blízkých. 

„Patologický hráč mistrně lže a manipuluje s osobami ve svém okolí. Bojí se, že to praskne a on ztratí svoji tvář, bojí se reakce nejbližších osob. Přitom ale, po odhalení jeho problémů, pocítí obrovskou úlevu,“ říká František Trantina.

V případě problémů u partnera Trantina doporučuje sebrat všechny informace, které o problému partnera máte, a pozvat ho pod nějakou záminkou na setkání s co největším počtem rodinných příslušníků  - všem lže, od všech si pod různou záminkou zpravidla půjčil peníze. „Na takovém setkání je třeba nabídnout mu pomoc ve stylu ‚Máme tě rádi, víme že nezvládáš hazardní hraní, patologické hráčství je nemoc, dá se léčit a pomůžeme ti. Ale jen pod podmínkou že se půjdeš léčit. Nechceme, abys zničil sebe a všechny osoby kolem sebe.‘,“ doporučuje František Trantina. 

Nevěřte hráči žádné sliby

V neposlední řadě je vhodné vyhledat pomoc odborníka, který dokáže posoudit, jak rozsáhlý je problém a která řešení jsou pro vás a závislého partnera ve vaší situaci nejvhodnější. A jak partnera přesvědčit, aby odbornou pomoc vyhledal? Především nekompromisním tvrdým tlakem. „Ochota jít se léčit je po odhalení vysoká, ale rychle klesá. Osobě, která má problém s hazardním hraním a neovládá svůj čas a svoje peníze, nevěřte žádné sliby. Proto je nutné její peníze a čas kontrolovat. Právě peníze jsou významným spouštěčem chuti hazardně hrát,“ upozorňuje František Trantina. 

Pokud v souvislosti s hazardem řešíte i finanční či právní potíže, je vhodné kontaktovat odborníky i v těchto oborech. Ti vám pomůžou situaci vyřešit a vy se tak můžete plně soustředit na sebe a partner dostane potřebnou podporu pro svou léčbu. Seznam center, kde jsou připraveni pomoci, najdete na stránkách www.zodpovednehrani.cz.

Hazardní hry v Česku

  • Z dlouhodobého hlediska dochází k mírnému nárůstu hraní hazardních her (HH) v dospělé populaci – hraní za v posledních 12 měsících uvedlo 35-50 % dospělých, přičemž nejvíce z nich hrálo loterie (po vyloučení loterií hraní HH uvedlo už jen 8-19 % dospělé populace).
  • Největší podíl rizikových hráčů patří mezi hráče technických her (20-35 % ve vysokém riziku) a online kurzového sázení (10-20 % ve vysokém riziku).
  • Přes 60 % hráčů před léčbou trpělo úzkostně-depresivní poruchou.
  • Myšlenky na sebevraždu mělo někdy v životě 49 % hráčů a 20 % uvedlo pokus o sebevraždu, z nich polovina opakovaně.  
  • Průměrné výdaje na hraní před léčbou byly v posledním roce 50 tisíc Kč za měsíc, průměrná měsíční bilance přitom byla minus 43 tisíc Kč, zápornou bilanci uvedlo 91 % hráčů, zadluženo bylo 88 % respondentů, jejichž průměrný dluh byl 800 tisíc Kč. 
  • V roce 2019 se polovina patologických hráčů dopustila krádeže, třetina pak podvodu nebo zpronevěry. 
  • Podle Výroční zprávy o hazardním hraní (2020) v České republice byl zaznamenán mírný meziroční pokles prevalence hraní. Jedním z důvodů byla epidemie covid-19, kvůli které došlo k dočasnému uzavření provozoven s land-based hrami a k omezení příležitostí pro kurzové sázky.  ·        
  • Adiktologické služby ovšem evidují nárůst hráčů online.
  • V  populaci ČR ve věku 15 a více let najdeme přibližně 254 tisíc osob v riziku rozvoje problémového hráčství. Jde odhadem o 233 tisíc mužů a 21 tisíc žen.

Josef124 ( 8. října 2023 21:18 )

Já mám docela strach, že je manžel závislý na hraní automatů. Dřív chodil jednou týdně do herny, ale teď je hraje online na http­s://ga­mescen­ter.cz/ , takže si to může zapnout kdykoliv a je pravda, že teď u toho sedí denně. Moc se mi to nelíbí, ale co mám dělat? Je dospělý a nenechá si do toho mluvit.

pragonos ( 21. srpna 2022 09:09 )

Většina úředníků na MČ P1 jsou mistry lhaní a tudíž patologičtí hráči. Měli by je nechat povinně léčit.

Zobrazit celou diskusi