Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Dobrá zpráva pro šoféry: Paliva v Česku dál zlevňují. Za kolik pořídíte benzin a naftu?

Autor: ČTK - 
4. srpna 2022
07:30

Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět klesly, zlevňování navíc zrychlilo. Benzin Natural 95 se nyní u čerpacích stanic prodává v průměru za 44,41 Kč/l, což je o 1,41 koruny méně než před týdnem. Nafta pak zlevnila o 1,10 Kč na průměrných 45,11 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Navzdory poklesu cen jsou ale paliva stále výrazně dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o 10,63 koruny na litru méně než nyní, diesel byl levnější dokonce o 13,46 Kč.

Nejlevnější paliva nyní nabízejí čerpací stanice v Pardubickém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 43,68 Kč a litr nafty za 44,66 Kč. Naopak nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze. V hlavním městě stojí litr benzinu průměrně 46,22 Kč, litr dieselu pak 46,55 Kč. V žádném jiném kraji se průměrné ceny přes 46 korun nedostaly.

Ceny paliv letos prudce vzrostly na přelomu února a března po začátku ruské invaze na Ukrajině. Ještě 23. února stál litr benzinu průměrně zhruba 37,40 koruny a nafty asi 36,40 Kč. Během dvou týdnů po začátku ruského vpádu ale cena benzinu vyskočila skoro na 47,30 Kč/l a cena nafty téměř na 49,60 Kč/l. Od té doby ceny kolísaly. Benzin začal z rekordních hodnot zlevňovat o jednotky haléřů na konci června, cena nafty se snižuje od začátku července.

Vláda proti prudkému zdražování paliv přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. Kabinet zvažuje, že ponechá sníženou spotřební daň u nafty trvale. Důvodem je konkurenceschopnost s okolními zeměmi.

zvonik54 ( 4. srpna 2022 20:00 )

Hele frantacizek-Goebbels mlč. Už jsi toho nalhal dost.

frantacizek ( 4. srpna 2022 07:56 )

tuším ale slábne koruna, takže to může začít zase stagnovat nebo mírně růst. Včera tuším měla 1.zasedání nová bankovní rada ČNB, tak jsme všichni zvědaví na výstup kolegy Michla a spol..Jestli ještě mírně zvedli i úrokové sazby a začnou zase nakupovat korunu za devizové rezervy, což by projít mohlo, tomu byl Michl vždy nakloněn s Dědkem.

mrsknu sem něco, co říkám o zastaralé (dlouhá léta nediverzifikované a tak závislé jen na nerostném bohatství ) sovětské ekonomice i já a včera prohlásil nějaký expert na Sovětský svaz.. proto ji říkám křehká a že jednou Sověty tenhle Putinův ekonomický neum dožene. A už tu dobu máme za dveřmi a podle experta by tahle historická chyba měla soudruha stát i křeslo v Kremlu.. via:
http­s://ww­w.bl­esk.cz­/cla­nek/zp­ravy-valka-na-ukra­jine/­719284­/zaca­tek-konce-putinuv-rezim-brzy-padne-predpovida-expert-a-kdo-je-vudcovou-inspiraci.html


Neumann v rozhovoru se serverem Radio Free Europe předpověděl pád Putinova režimu, kdy k němu dojde, ale přesně neurčil. Za postupným úpadkem ruského politického systému podle něj stojí převážně Putinův dlouhodobý odpor k modernizaci ekonomiky, kterou v posledních měsících navíc drasticky ovlivnila invaze na Ukrajinu.

„Od chvíle, kdy před asi 22 lety započala Putinova vláda, se z ekonomického hlediska změnilo úplné minimum, pokud vůbec něco,“ konstatoval expert. „A přijde mi ohromující, že trénovaný marxista, jako je Putin, jednoduše nechápe, že materiální faktory jsou naprosto zásadní. Putin říká, že ‚Západ má svou ekonomiku a my máme svou vůli, a takto přetrváme‘. Ale takhle to nefunguje.“

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa