Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

10 otázek o novém viru: Nákaza opičími neštovicemi v autobuse? Proč se nesmí přenést na zvířata?

 • Autor: ula - 
  26. 5. 2022
  05:00

  Případy takzvaných opičích neštovic, které se obvykle vyskytují v zemích střední a západní Afriky, se v Evropě, USA a dalších zemích začaly šířit od začátku května. Potvrzených případů v těchto zemích bylo v úterý zhruba 130. V Česku se potvrdily dva případy. Kolem viru se vyrojila řada otázek, kromě příznaků a přenosu se lidé ptají, jak se dají odlišit od běžných neštovic a jaký druh se v Evropě šíří. Na otázky odpovídal pro Sky News vědec a lékař Thomas Moore, návod připravil i Státní zdravotní ústav ČR (SZÚ).

 • 1.Kdo je opičími neštovicemi nejvíce ohrožen?

  Riziko je obecně nízké. Ale podle zdravotnických úřadů ve Velké Británii a v Evropě byl dosud velký podíl případů mezi gayi, bisexuály nebo jinými muži, kteří měli sex s muži. Může to být také proto, že v péči o své zdraví jsou tyto komunity více pečlivější a ohlásily se hned, jakmile si všimly neobvyklých příznaků.

  Považuje se ovšem za pravděpodobnější, že virus se šíří nejen sexuálními kontakty na festivalech a různých masových událostech.

  Zdravotní úřady varují zejména muže, kteří mají sex s muži, aby si dávali pozor na neobvyklé vyrážky. Je to ale zároveň rada pro každého, bez ohledu na jeho sexuální zaměření. A nejen kvůli opičím neštovicím.

  Virus se může přenést na kohokoli, bez ohledu na sexuální orientaci nebo genderovou identitu, prostřednictvím kontaktu s tělesnými tekutinami, puchýři nebo sdílenými předměty.

  Opičí neštovice Opičí neštovice | ČTK / AP / Cynthia S. Goldsmith

 • 2.Kdo se pokládá za „blízký kontakt“ s nakaženým?

  Mezi blízké kontakty aktuálně hlášených případů patří především sexuální partneři a lidé žijící ve společné domácnosti nebo kdokoli sdílející stejné ložní prádlo nebo oblečení s nemocným. Sdílení stejného pracovního prostoru po dobu několika hodin vsedě v rozmezí jednoho až dvou metrů nebo cestování při delších letech, jízdách vlakem nebo autobusem se může v určitých situacích také kvalifikovat jako blízký kontakt, ale to by vyžadovalo posouzení případ od případu.

  Opičí neštovice Opičí neštovice | Reuters

 • 3.Co dělat, pokud máte podezření, že máte opičí neštovice?

  Kdokoli s příznaky podobnými chřipce (horečka, bolesti svalů, zimnice, únava atd.) a vyrážkou s puchýři a strupy by měl telefonicky kontaktovat svého lékaře.

  Nově zjištěné případy by měly absolvovat lékařské vyšetření k posouzení závažnosti a rizikových faktorů (např. základní onemocnění nebo léky ovlivňující imunitu, neléčená infekce HIV atd.). Osoby se zvýšeným rizikem závažného onemocnění mohou vyžadovat hospitalizaci či léčbu antivirotiky. Mezi osoby se zvýšeným rizikem závažných onemocnění patří kojenci a malé děti, těhotné ženy, starší osoby a osoby s těžce oslabenou imunitou.

  Opičí neštovice Opičí neštovice | Reuters

 • 4.Mohou se nakazit domácí mazlíčci a domácí zvířata?

  Velmi pravděpodobně jde hlavně o zvířecí virus. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí požádalo nakažené lidi, aby se drželi dál od svých mazlíčků, dokud strupy z puchýřů neodpadnou.

  Nemocní by měli být informováni, aby se vyhnuli kontaktu s jakýmikoli savci chovanými jako domácí mazlíčky, zejména s hlodavci (myši, krysy, křečci, pískomilové, morčata), kvůli možnosti přenosu infekce z člověka na zvíře. Jakýkoli nedávný kontakt s uvedenými domácími mazlíčky by měl být zaznamenán a měli byste se obrátit na veterinární službu s žádostí o radu.

  Domácí zvířata jsou možnou cestou přenosu na evropskou divokou zvěř. Pokud se to stane a rozšíří se to například u krys, myší a veverek, pak by se virus stal endemickým a pravidelně by znovu infikoval lidskou populaci.

  Opičí neštovice se prokazují metodou PCR. Opičí neštovice se prokazují metodou PCR. | Reuters

 • 5.Neměly by vlády zemí nějak reagovat, aby zabránily šíření?

  Dosavadní důkazy ukazují, že virus se mezi lidmi nešíří snadno. Nemocní a jejich kontakty jsou okamžitě požádány, aby se po dobu 21 dní izolovali.

  V tuto chvíli neexistuje žádný důkaz, že by virus zmutoval a stal se tak nakažlivějším. Pokud ale virus zmutoval, což momentálně vědci zkoumají, pak budou zapotřebí přísnější opatření.

  Opičí neštovice Opičí neštovice | Reuters

 • 6.Ochrání nás stejná pravidla jako během covidu-19?

  Předpokládá se, že opičí neštovice se primárně šíří blízkým kontaktem nebo oblečením a ložním prádlem infikovaných lidí. Pandemické pravidlo „dvoumetrového odstupu“ by mohlo snížit riziko přenosu. Nicméně podle odborníka zavádět podobná pravidla jako za covidu-19 vzhledem k nízkému počtu případů by byla dost přehnaná reakce.

  Opičí neštovice Opičí neštovice | Reuters

 • 7.Jak rozlišit plané neštovice a opičí?

  V současné době jsou mezi dětmi velmi rozšířené plané neštovice. Jak lze tuto nákazu rozlišit? Odborníci připouští, že vyrážka obou druhů neštovic je snadno zaměnitelná. Ale tyto dvě nemoci v současnosti postihují různé skupiny v rámci populace. Plané neštovice jsou z velké části onemocněním dětí, opičí neštovice jsou zatím z velké části u dospělých. Takže index podezření, jak tomu lékaři říkají, bude záviset na pacientovi.

  Opičí neštovice Opičí neštovice | Profimedia

 • 8.Existují dva druhy opičích neštovic. Který cirkuluje v Evropě?

  Existují dva kmeny opičích neštovic. Podtyp ze střední Afriky má vážnější příznaky, s velkými puchýři a úmrtností kolem 10 %. Současné propuknutí v Evropě je způsobeno mírnějším podtypem západní Afriky. Puchýřky jsou mnohem menší, připomínají spíše plané neštovice a nemusí jich být mnoho. Má úmrtnost přibližně 1 %, na základě infekcí, které se vyskytují převážně ve venkovských oblastech endemických oblastí se špatnou zdravotní péčí. Lékaři věří, že většina lidí se uzdraví, aniž by potřebovali jakoukoli zvláštní léčbu.

  Vzorky opičích neštovic (ilustrační foto) Vzorky opičích neštovic (ilustrační foto) | Reuters

 • 9.Měli bychom virus brát jako hrozbu?

  Počet známých případů v Evropě je stále relativně malý, ale zdravotnické úřady berou nákazu vážně. Důvody jsou tři. První je, že vědci si musí být jisti, že virus nějakým způsobem nezmutoval. Druhým je, že existuje možnost, že se u dětí, těhotných žen a lidí s oslabenou imunitou může vyvinout závažnější onemocnění. Proto je důležité zastavit ohnisko, než se rozšíří mezi obyvatelstvo. A třetí je, že existuje riziko, že se virus stane v Evropě endemickým, jako je tomu již v Africe.

  Virus opičích neštovic Virus opičích neštovic | Profimedia

 • 10.Čeká nás další pandemie?

  Podle odborníků je to velmi nepravděpodobné, na druhou stranu to neznamená, že bychom měli být zcela v klidu.

  Dosavadní důkazy silně naznačují, že opičí neštovice se mezi lidmi nešíří snadno. Primárně se přenáší buď kontaktem kůže na kůži, případně prostřednictvím ložního prádla, oblečení nebo ručníků infikovaných lidí. Může se také přenášet dlouhodobým kontaktem s kapénkami při kašli a kýchání. Covid-19 se na druhou stranu šíří vzduchem. To znamená, že virus může infikovat mnohem více lidí a podnítit rychlý nárůst případů.

  Současný výskyt opičích neštovic je ale opravdu neobvyklý. V minulosti se v Evropě vyskytly sporadické případy spojené s cestováním do částí Afriky, kde je nemoc endemická, ale tentokrát došlo ke komunitnímu šíření. Vědci nevědí jistě, proč tomu tak je. A dobrou lekcí z pandemie covidu-19 je to, že bychom neměli být skeptičtí k faktu, že se zvířecí virus může přenést na lidi.

  Video  Virolog Černý o opičích neštovicích: O pacientovi nula, šíření nemoci i očkování  - Pavlína Horáková
  Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa