Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Plzeňská práva opět v potížích: Fakulta kvůli „závažným nedostatkům“ přijde o část akreditace?

Aktualizováno -
16. května 2022
17:13
Autor: ČTK - 
16. května 2022
16:45

Národní akreditační úřad (NAÚ) zahájil řízení k omezení akreditace na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni. Rozhodl tak na základě provedené kontroly, která konstatovala závažné nedostatky při uskutečňování magisterského studijního programu Právo a právní věda. Na twitteru o tom informovala Česká televize. Její informace dnes ČTK potvrdil zástupce akreditačního úřadu Jiří Smrčka. Úřad podle něj zjistil nedostatky v nastavení přijímacích zkoušek. Škola může omezení akreditace zabránit nápravou chyb, dodal. Podle mluvčí univerzity Šárky Staré vedení školy věří tomu, že fakulta dokáže své postupy obhájit.

O zahájení správního řízení podle Smrčky rozhodla rada akreditačního úřadu na svém dubnovém zasedání. „Důvody pro zahájení řízení se týkají nastavení přijímacího řízení, které podle názoru akreditačního úřadu není v souladu s podmínkou rovného přístupu, rovného zacházení, protože jsou bonifikováni absolventi programu celoživotního vzdělávání, který uskutečňuje Fakulta právnická Západočeské univerzity v Plzni,“ vysvětlil Smrčka.

Západočeská univerzita v Plzni se podle mluvčí teprve dnes seznámila s usnesením Rady NAÚ. „Jakožto účastník správního řízení bude po vedení Fakulty právnické požadovat jasné vysvětlení zjištěných skutečností. Zároveň věříme, že fakulta bude schopna své vnitřní procesy dostatečně obhájit,“ řekla Stará ČTK.

Podle zápisu z dubnového jednání rady akreditačního úřadu se kontrola na ZČU konala od loňského 6. května do letošního 4. ledna. Protokol s jejími závěry zaslal úřad univerzitě 2. února a škola proti uvedeným zjištěním zatím nepodala žádné námitky.

Podle akreditačního úřadu vede bonifikace absolventů programu celoživotního vzdělávání u přijímacích zkoušek na Fakultě právnické k přijímání studentů, kteří by jinak u zkoušek zřejmě neuspěli. „Z důvodu omezeného počtu přijímaných uchazečů dochází k tomu, že jsou takoví uchazeči přijímáni ke studiu na úkor uchazečů, kteří v přijímací zkoušce dosáhli lepších výsledků,“ uvedla rada ve svém zápisu. V některých případech fakulta navíc zvýhodnila i uchazeče, kteří program celoživotního vzdělávání ve stanovené lhůtě ani nedokončili, zjistil úřad.

Program celoživotního vzdělávání na Fakultě právnické podle něj odpovídá obsahem prvnímu ročníku studia akreditovaného studijního programu Právo a právní věda. Do programu celoživotního vzdělávání nastupují uchazeči, kteří neuspěli v přijímacím řízení do běžného studijního programu. Když se pak znovu přihlásí k přijímacím zkouškám, dostanou za absolvování programu celoživotního vzdělávání body navíc.

Fakulta dříve nemohla udělovat titul JUDr.

Fakulta právnická ZČU je spojena s největší aférou českého vysokého školství. Vypukla v roce 2009 kvůli takzvaným rychlostudentům a nestandardnímu studiu. V listopadu 2011 MŠMT odejmulo plzeňské právnické fakultě akreditaci doktorského studijního programu. Ministerstvo zároveň pozastavilo fakultě oprávnění konat státní rigorózní zkoušky a udělovat titul JUDr. V roce 2012 přišla na jeden akademický rok také o akreditaci pětiletého magisterského oboru a škola nemohla přijímat nové studenty. V červenci 2013 potvrdilo MŠMT plzeňským právům akreditaci pětiletého magisterského programu a už od 1. září téhož roku začala fakulta přijímat nové studenty. Akreditaci doktorského programu získala fakulta v roce 2015 a po dlouhé době se tak stala skutečně plnohodnotnou. Národní akreditační úřad pro vysoké školství pak fakultě v září 2018 prodloužil akreditace studijních oborů na maximální možnou dobu deseti let.

kralovna-vsech-mori ( 16. května 2022 18:37 )

Kdyby ji aspoň absolvoval.

poky-f ( 16. května 2022 17:59 )

Plzeňští podvodníci ! Co na to říká Pospíšil ?!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa