Pátek 31. května 2024
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Oblačno, déšť 21°C

„Ať ta příšernost na Ukrajině skončí,“ doufá Čech, který opět zabodoval u NASA snímkem hvězd

Autor: simao - 
15. března 2022
07:54

Pro úterý 15. března se vybralo NASA coby snímek dne opět foto českého auta - astronom a fotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě zabodoval svou Cestou ke hvězdám (A Road to the Stars). A protože dramatické dění na Ukrajině zasahuje do životů i Čechů, přidal autor oceněného snímku jasný vzkaz. „Za nás všechny se už takřka modlím, aby ta příšernost na Ukrajině už co nejdřív nabrala patřičného konce,“ napsal Horálek.

Fotka Petra Horálka ukazuje točitou cestu na observatoři ESO La Silla proti centrální Mléčné dráze a dvěma jejím satelitním galaxiím – Magellanovým oblakům.

Není to poprvé, co tento fotograf zabodoval u NASA a připsal si prestižní úspěch se snímkem dne.

„Snímek vznikl během expedice za úplným zatměním Slunce na observatoř ESO La Silla v červnu roku 2019 a už před dvěma týdny, v pondělí 28. února 2022, vyšel také jako Astronomický snímek týdne Evropské jižní observatoře,“ poznamenal Horálek.

Upozorňuje přitom, že na vrcholu hory La Silla v poušti Atacama v Chile sídlí jedna z vědecky nejproduktivnějších observatoří světa – zmiňovaná ESO La Silla.

„Na snímku je zachyceno hvězdné nebe na jižní zemské polokouli, kterému dominuje centrální část naší Galaxie (Mléčné dráhy) a dvě satelitní galaxie – Magellanova oblaka,“ dodává k úschvatné nebeské podívané.

Jde přitom již o šestý snímek NASA Fyzikálního ústavu v Opavě a celkově již 32. snímek NASA od Horálka. Astronomické snímky dne NASA coby prestižní ocenění vybírají dva spolupracovníci NASA - profesor Jerry Bonnell z Michiganské technologické univerzity a profesor Robert Nemiroff z Marylandské univerzity.

Video  Český astrofotograf sbírá úspěchy v NASA. Poradil, kam za hvězdnou oblohou  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

 

Jirik-ta ( 15. března 2022 11:30 )

http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=QxcB­0PI4ZL­g&t=54­1s&ab_­chan­nel=Wat­chdog­Media
Roses Have Thorns (Part 6) The Odessa Massacre

ingmarie ( 15. března 2022 09:15 )

Fiala jede do Kyjeva podpoŕit Zelenského!! Skvěle pane premiére, konečně je v čele země chlap a né blekotavá “vypečená “kobliha

Zobrazit celou diskusi