Neděle 11. června 2023
Svátek slaví Bruno, zítra Antonie
Oblačno, bouřka 24°C

Zemřel ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz (†74). Podlehl dlouhé nemoci

Aktualizováno -
17. února 2022
18:44
Autor: ČTK - 
17. února 2022
18:31

Zemřel první ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. V 74 letech v Městské nemocnici Ostrava podlehl dlouhé nemoci. ČTK to dnes řekl mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda. Biskup stál v čele diecéze od jejího založení v roce 1996. V posledních několika měsících už nevystupoval na veřejnosti.

Biskupovi v posledních šesti letech začaly službu komplikovat zdravotní problémy. V roce 2016 podstoupil operaci a po zotavení se znovu zapojil do služby. S vedením diecéze mu od roku 2017 pomáhal z pozice pomocného biskupa tehdejší generální vikář Martin David, který se 1. června 2020 stal apoštolským administrátorem diecéze a převzal úkoly spojené s jejím vedením.

František Lobkowicz se narodil 5. ledna 1948 v Plzni. Jeho rodiči byli Jaroslav Claude, kníže z Lobkowicz, a Gabriela z Korff-Schmising-Kerssenbrocku. Pocházel z pěti sourozenců. Mladší bratr Filip je opatem premonstrátského kláštera Teplá u Mariánských Lázní. Členem řádu premonstrátů byl také zesnulý biskup.

Lobkowicz studoval teologii v Litoměřicích a v rakouském Innsbrucku. Na kněze byl vysvěcen kardinálem Františkem Tomáškem v srpnu 1972 v Praze. Kněžskou službu však mohl vykonávat daleko od svého domova. Působil ve farnostech Frýdek, Jablunkov a Ostrava-Mariánské Hory.

Papežem Janem Pavlem II. byl v březnu 1990 jmenován titulárním biskupem v Catabum Castra a světícím biskupem pražské arcidiecéze. Jako biskup v Praze působil do roku 1996. Po zřízení ostravsko-opavské diecéze ho papežem Jan Pavel II. v květnu 1996 jmenoval prvním sídelním biskupem nově zřízené ostravsko-opavské diecéze.

„Současně se založením diecéze čekala na prvního sídelního biskupa řada úkolů. Od zřízení diecézní kurie, vytvoření týmu spolupracovníků, zakládání pastoračních center až po stavbu budovy biskupství na Kostelním náměstí, která byla otevřena v roce 2000. Biskup František Václav Lobkowicz vysvětil desítky kněží nejen pro svou diecézi, ale také pro řeholní komunitu premonstrátů a další řeholní řády,“ uvedl Siuda.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa