Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Zataženo, déšť 19°C

Zemřel nejstarší skaut Eduard Marek (†104). „Měl jsem vás rád,“ truchlí Herman i Fiala

Aktualizováno -
23. ledna 2022
20:20
Autor: ČTK, Mii - 
23. ledna 2022
14:26

Ve věku 104 let dnes zemřel Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé světové války věznili nacisté a po únoru 1948 komunisté. Marek, skautským jménem Hroznýš, se podílel na obnovení skautské organizace v roce 1968 i po roce 1989. Byl nejstarším skautem v Česku a mimořádným člověkem, sdělila mluvčí organizace Junák Barbora Trojak.

„23. ledna 2022 odešel k věčnému táborovému ohni bratr Eduard Marek - Hroznýš, držitel nejvyššího skautského vyznamenání Řádu stříbrného vlka a nejstarší skaut v Česku,“ uvedla mluvčí skautské organizace. V dalších dnech zveřejní informace o posledním rozloučení.

Eduard Marek se narodil v roce 1917 v Praze. V roce 1936 nastoupil jako dobrovolník na vojnu k prvnímu leteckému pluku TGM, po demobilizaci v roce 1939 se ujal vedení rodinné realitní kanceláře. Za války byl tři měsíce vězněn za pomoc židovskému kamarádovi, ilegálně působil ve skautu, zúčastnil se Pražského povstání.

Po válce obnovil svou realitní kancelář a vedl junácký oddíl. Po komunistickém puči v únoru 1948 spoluzakládal odbojovou skupinu, následující rok byl zatčen a za „protistátní činnost“ odsouzen na deset let, na svobodu se dostal za sedm let. Spolu s ním byla odsouzena i jeho manželka, jejich tehdy pětiletý syn skončil v ústavu v Počernicích, popsala osud Eduarda Marka organizace Paměť národa, která sbírá svědectví pamětníků minulého století.

Marek, který měl přezdívku Hroznýš, byl celoživotním skautem. Myšlenky hnutí udržoval i během dlouhých let, kdy byl skauting v českých zemích zakázaný.

„Po dlouhá léta byl Hroznýš aktivním návštěvníkem táborů, vzdělávacích kurzů a dalších skautských akcí, na nichž inspiroval mladší generace svým životním příběhem, nadhledem i neuvěřitelnou energií. V roce 2019 představili čeští skauti a skautky jeho příběh také na Světovém skautském jamboree v USA,“ uvedl na webu Junák.

Za svobodu má vždy smysl bojovat

Smrt Marka zasáhla také veřejné osobnosti. „Ještě před třemi lety absolvoval seskok padákem a překonal tak světový rekord. V březnu by mu bylo 105 let!“ napsal starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (za TOP 09 a STAN) na facebooku.

Exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) zmínil, že Marek patřil mezi lidi, kterých si vážil. „Přes všechno, co prožil, si zachoval obdivuhodně pozitivní přístup k životu. Díky za příklad Vašeho života, vážený a drahý Hroznýši. Měl jsem Vás rád,“ uvedl Herman.

„Jeho životní příběh je inspirací, že za svobodu má vždy smysl bojovat. Čest jeho památce,“ ocenil nejstaršího skauta premiér Petr Fiala (ODS).

tomik007 ( 23. ledna 2022 17:32 )

Agentu BURESOVI asi dost lezl na nervy. 🤷‍♂️

sasa vs.cenzor ( 23. ledna 2022 16:48 )

R.I.P. pane E. Marku a kondolenci pozůstalým.
Po takových obětavých velikánech zdejšího |národa by měly být jmenovány Letiště jako je Ruzyně ( a vždy pro mě bude) či Ulice nebo parky , Muzea, Divadla, Nádraží atd.

NE po kriminálnících, prospěchářích, donašečích či podobných pochybných existencích minulého života.

Ještě jednou R.I.P. bylo mi ctí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa