Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Ptačí chřipka se dál šíří Českem: Nové ohnisko u kachen na Pardubicku, utratí 3000 ptáků

Aktualizováno -
23. ledna 2022
13:03
Autor: ČTK - 
23. ledna 2022
11:45

V chovu kachen v Lipolticích na Pardubicku je ptačí chřipka. Jde o chov společnosti Perena, která nahlásila úhyn 380 z 3500 chovaných kachen. Odebrané vzorky potvrdily ptačí chřipku. Chovatel musí nechat utratit všechny kachny. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Jde o letošní páté ohnisko ptačí chřipky v Česku.

Veterinární inspektoři provedli v Lipolticích kontrolu a stanovili předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov. „Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru,“ řekl Vorlíček.

Firma Perena se sídlem v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku má haly s chovem kachen v Královéhradeckém, Středočeském a Pardubickém kraji. Ptačí chřipka se v chovech vyskytla loni na jaře. V březnu musela firma nechat usmrtit 75 000 ptáků ze zařízení, kde chovala takzvané rodičovské kachny, které nesou vejce, z nichž se líhnou kachňata. Koncem března pak ptačí chřipka zasáhla velkochov slepic v Kosičkách na Královéhradecku. Ačkoli byla nákaza zjištěna v chovu asi 63.000 mladých slepic, které ještě nesnášejí vejce, v jedné hale muselo být utraceno i dalších 111.500 nosnic, kde se nemoc neprokázala.

Influenza drůbeže, nazývaná ptačí chřipka je virové onemocnění. Postihuje jak volně žijící ptáky, tak drůbež. Nemocná zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a masivně hynou za jeden až dva dny. Nemoc se přenáší zejména trusem. Lidé se mohou nakazit pouze kontaktem s infikovanými či uhynulými ptáky, jejich výkaly nebo peřím. Dosud podle veterinářů nebyl prokázaný přenos nákazy z člověka na člověka.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud