Neděle 29. května 2022
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, déšť 17°C

Hypotéky zdražily nejvíc za 19 let. Sazby poletí nahoru i dál, upozorňují experti

Autor: ČTK - 
19. ledna 2022
09:20

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci stoupla na 2,99 procenta z listopadových 2,70 procenta. Sazba vzrostla podesáté v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, podle kterého byl nárůst nejvyšší od roku 2003, tedy od doby fungování ukazatele. Hypoindex se sestavuje podle jiné metodiky než Hypomonitor, který Česká bankovní asociace zveřejnila minulý týden ve čtvrtek.

„Jde o nejvyšší meziměsíční nárůst v historii Hypoindexu. A s ohledem na stále rostoucí nabídkové sazby je jasné, že budou stoupat i nadále. Můžeme očekávat, že tento trend bude platit pro celý letošní rok,“ uvedl analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Přestože zájem o hypotéky pozvolna opadal, objem poskytnutých hypoték se za celý rok 2021 přiblížil hranici 430 miliard korun. Dosud držel prvenství rok 2020, kdy banky poskytly hypotéky za 254 miliard Kč. Meziročně tak hypoteční trh vzrostl o téměř 70 procent. Letos se ale objemy propadnou minimálně o pětinu, dodal.

Banky loni v prosinci poskytly 10.745 hypoték za 34,532 miliardy korun. Ve srovnání s listopadem klesl počet poskytnutých hypoték o 5,5 procenta a objem o 7,2 procenta. „V loňském roce sice nebyl prosinec nejsilnějším měsícem, přesto se i přes pokles zájmu o hypotéky stal nejúspěšnějším posledním měsícem roku v historii Hypoindexu. Objemy ve srovnání s dosud nejsilnějším prosincem roku 2020 vzrostly o 17 procent,“ podotkl Sýkora.

Skokový růst během jednoho roku

Rok 2021 se podle něho stal naprostým extrémem poskytnutých úvěrů na bydlení, když byl objem téměř dvojnásobný proti velmi silným letům 2016, 2017 a 2020. Důvodem byla kombinací dvou faktorů, a to enormní poptávky a neustále rostoucí ceně nemovitostí, dodal. Minulý rok byl ovšem ojedinělý i ohledně úrokových sazeb.

“V lednu jsme začínali na sazbě 1,94 procenta a naopak prosinec končil s průměrnou úrokovou sazbou 2,99 procenta. To je rozdíl přes jeden procentní bod, což lze považovat také za rekord na hypotečním trhu. V letošním roce 2022 tak lze očekávat také velmi extrémní časy. Očekává se totiž růst úrokových sazeb až k hodnotám, které nepamatujeme více než deset let,“ upozornil Sýkora.

Finále roku 2021 bylo ve znamení kompletace rozjednaných obchodů, dobíhala spousta hypoték s garantovanými sazbami okolo tří procent, připomněl Daniel Horňák ze společnosti Patron. Reálné sazby na konci roku byly podle něj již přes čtyři procenta a růst pokračoval i v začátku roku 2022.

Je pravděpodobné, že růst průměrné sazby bude nadále zrychlovat a není vyloučeno, že se brzy podívá za hranici čtyř procent, souhlasil Sýkora. Za tuto úroveň se průměrná sazba dostala naposledy v srpnu 2011. Nejvyšší úrovně dosáhla průměrná úroková sazba podle Hypoindexu v srpnu 2008, kdy se vyšplhala na 5,82 procenta, uzavřel.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa