Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Úroky i ceny nemovitostí stoupnou, říkají experti. Jak pandemie ovlivnila bydlení Čechů?

Autor: ula, ČTK - 
9. května 2021
05:20

Minulý rok byl co do objemu hypotečních úvěrů rekordní. Potvrzují to statistiky České národní banky (ČNB) i Fincentrum Hypoindexu. Podle něj byl objem prodaných hypotečních úvěrů za loňský rok ve výši 254 miliard koru. Loňský rok tak překonal i dosud rekordní rok 2016. I první tři měsíce letošního roku ukazují, že zájem Čechů o půjčky na bydlení je stále velký. Experti ale upozorňují, že nyní půjdou úrokové sazby nahoru. Jak zasáhla bydlení Čechů pandemie? A budou nemovitosti dále zdražovat?

Loňský rok byl co do objemu prodaných hypotečních úvěrů mimořádný a překonal i dosud rekordní rok 2016. Potvrzují to statistiky České národní banky (ČNB) i Fincentrum Hypoindexu. Podle něj byl objem prodaných hypotečních úvěrů za loňský rok ve výši 254 mld. korun. „Rekordní objemy však nebyly dány počtem kusů prodaných hypoték, ale zejména nárůstem průměrné výše hypotéky z důvodu zdražování nemovitostí a také vysokými objemy refinancování, neboť lidé se snažili refinancovat v době nízkých úrokových sazeb,“ komentuje Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA.

Objemy obchodů bank za první tři měsíce letošního roku ukazují, že zájem klientů o hypotéky je stále enormní. Za březen banky podle dat Fincentrum Hypoindex poskytly 14,4 tisíc kusů hypoték v hodnotě 44,7 miliardy korun. Oba výsledky jsou rekordem všech dob. Další významná událost

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa