Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 8°C

Čeští vojáci na misích slavili Vánoce očkováním či rozdáváním plyšáků. Sledovali i Pelíšky

Autor: ČTK - 
25. prosince 2021
18:32

Mší ve stanu, rozbalováním dárků na balkoně i třetí dávkou očkování oslavili Vánoce čeští vojáci na zahraničních misích. Vánoční svátky jich tráví mimo domovy téměř čtyři stovky, uvedla na armádním webu www.army.cz mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Připomněla, že odloučeni od rodin byli na Štědrý den i další vojáci, kteří pomáhají zdravotníkům v nemocnicích.

Nejpočetnější kontingenty má nyní česká armáda v Mali, Litvě a Lotyšsku. V Mali podle Dvořákové čeští vojáci vánoční svátky zahájili předáním humanitárního daru do dvou sirotčinců a nemocnice v Bamaku. „Vojáci dětem darovali oblečení, hračky, školní potřeby a hygienické prostředky. Hlavně hračky udělaly dětem velkou radost,“ poznamenala mluvčí.

Během předávání dárků vojáci dětem vyprávěli o českých vánočních tradicích. „Například na Vánoce obdarovat své bližní, a proto jsme za nimi přišli,“ uvedl poručík Petr Duhan, který má na starost civilně-vojenskou spolupráci českého kontingentu v Mali. „Děti měly největší radost hlavně z plyšáků,“ poznamenal. Dárky podle něj poslali Hnutí na vlastních nohou Stonožka, děti z českých škol nebo plukovník Petr Šnajdárek, armádní expert podílející se na tzv. Chytré karanténě.

Ke štědrovečerní večeři měli vojáci v Bamaku rybu a krocana. Místní kuchaři jim podle poskytnutého receptu připravili bramborový salát. „Docela se jim povedl. I zahraniční kolegové si dali s chutí,“ uvedl jeden z českých vojáků. Večer pak český kaplan uspořádal pod širým nebem bohoslužbu. „Dárky od Vojenské zdravotní pojišťovny si vojáci otevřeli společně na balkoně budovy velitelství. Umělý stromeček se tu dědí z jednotky na jednotku,“ dodala mluvčí. Kdo měl z vojáků následně ještě čas, dívali se společně na Pelíšky.

Punč, posilovna i půlnoční

V Litvě si vojáci podle Dvořákové oproti svým kolegům v africkém Mali užívají Vánoce plné sněhu a s teplotami pod nulou. Vánoční setkání měl český kontingent už 23. prosince. Velitel jednotky major Roman Dvořák všem vojáků předal pozdravy z domova včetně prezidenta Miloše Zemana a ministryně obrany Jany Černochové, kteří velitelům v misích volali v úterý. Vojáci také dostali dar od první dámy Litvy. „V krabici s osobním věnováním byly pro ně přichystané talismany,“ uvedla mluvčí.

„Protože jsme se na besedě postupně vystřídali v poměrně velkém počtu, rozhodli jsme se, že budeme i praktičtí a naočkujeme se třetí dávkou proti nemoci covid-19. Většina z nás už má pět měsíců po druhé dávce očkování,“ podotkl velitel jednotky Dvořák.

Na Štědrý den si pak vojáci na základně uspořádali vojenský jarmark. Český stánek nabízel vánoční polévku a nealkoholický punč. Večer se konala na základně mezinárodní bohoslužba, poté ji mohl mít každý národní kontingent samostatně. Češi si počkali jako poslední a měli svou tradiční půlnoční.

Ženisté, kteří působí na misi v Lotyšsku, strávili Vánoce podle Dvořákové klasicky vojensky. „Kdo mohl, volal domů rodinám nebo si zašel do posilovny. V jídelně byla společná večeře, pak následovala mše. Tu pro všechny vedl polský kněz,“ dodala. Čeští vojáci si poté uspořádali v jedné z hal krátké posezení.

Video  Vánoční video Armády České republiky baví sociální sítě.  - Facebook/ Armáda České republiky
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi