Srážka pěti pandurů s autem nadělala škodu za 95 milionů. Armáda je má zpět

Autor: peb, ČTK - 
8. dubna 2019
17:45

Srážka pěti obrněných vozidel Pandur s osobním vozem stála armádu 95 milionů korun. U poničených vozidel, které do sebe vzájemně narazily, musely být vyměněny korby. Poslední opravený vůz si vojáci převzali na konci března. Uvedla to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Pět pandurů a osobní auto havarovaly 4. listopadu 2016 v Táboře Čekanicích. Hlavní příčinou nehody bylo podle policie nedodržení dostatečné vzdálenosti mezi vozidly. Tři vojáci za to dostali pokutu 2000 korun. 

Poničeno bylo pět armádních obrněných vozidel. Čtyři musela opravit firma Tatra Defence Vehicle, která pandury v Česku vyrábí a má na starosti i jejich servis. Škody na pátém byly menší a vojáci ho opravili sami.

Celková cena opravy čtyř vozidel je 95 milionů korun, uvedla Dvořáková. Cena podle ní zahrnuje jak opravu, tak i takzvanou defektaci, tedy činnost, která zahrnuje odbornou prohlídku a podrobné zdokumentování opravovaných dílů. Termín dokončení oprav byl dán defektací a jejím následným vyhodnocením a opravami techniky, které byly realizovány v běžných lhůtách stanovených pro mírové podmínky, dodala mluvčí.

Nové korby 

Podotkla, že pandury jsou sofistikovanou bojovou technikou, která je specificky vybavená k vedení soudobé bojové činnosti v zahraničních operacích. Při defektaci byly zjištěny deformace korby, které ovlivňovaly balistickou ochranu osádky. Proto bylo rozhodnuto, že nejvhodnějším způsobem opravy bude vyrobit nové korby a osadit je z části původními a z části novými prvky, uvedla Dvořáková.

Armáda má ve výzbroji 107 pandurů. Uzpůsobeny jsou třeba jako bojová vozidla pěchoty nebo jsou ve zdravotnické verzi. Všechny jsou obojživelné.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dietr ( 8. dubna 2019 19:38 )

Ty vojenské opravny by se měly přejmenovat na Autobazar Monte Karlo

PPP150W ( 8. dubna 2019 18:56 )

Z toho přiblblého nadpisu by si jeden myslel, že má armáda zpět těch 95 mega. Pane redaktore, co takhle: "Armáda má zpět pět havarovaných Pandurů. Škoda byla vyčíslena na 95 milionů".

vihor ( 8. dubna 2019 18:54 )

Ty Pandury jsou pěkný tunel na státní peníze. Evidentně jsou zkonstruovány tak, aby se při drobnější kolizi rozpadly a vyžadovaly náročnou opravu. Protože kdo by to byl čekal, že lehké bojové vozidlo pěchoty může ve válečné vřavě někde v městském prostředí do něčeho narazit? Ty Pandury jsou asi zkonstruovány jenom na vojenské přehlídky.

lucio1 ( 8. dubna 2019 18:38 )

Tomu říkám bojová vozidla.. Naše armáda., to je výkvět...

tomik007 ( 8. dubna 2019 18:33 )

A ja si myslel, ze si delaji SRANDU

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud