Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Zeman volal vojákům v zahraničí, nechyběli Černochová s Mynářem. Popřáli jim k Vánocům

Autor: ČTK - 
21. prosince 2021
12:59

Prezident Miloš Zeman se dnes spojil s českými vojáky na zahraničních vojenských misích. Tradičního hovoru s veliteli českých jednotek se zúčastnila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Na webu Pražského hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident českým vojákům na mise volá před Vánoci každoročně.

Zeman hovořil prostřednictvím videospojení s veliteli jednotek v Mali, na Sinaji, Golanských výšinách a v Litvě. „Prezident republiky se zajímal o aktuální průběh zahraničních misí Armády České republiky. Vojákům popřál krásné Vánoce a vše nejlepší do nového roku 2022,“ uvedl Ovčáček.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška Vánoce na zahraničních misích stráví téměř čtyři stovky českých vojáků. Nejvíce jich působí v Mali a v Pobaltí, nasazeni jsou ale i na Sinaji, na Balkáně nebo v Iráku.

V Mali jsou čeští vojáci zapojeni hned do tří misí. Nejvíce jich je, přes osm desítek, ve výcvikové misi Evropské unie EUTM, kde mají na starosti ochranu velitelství mise a výcvikové základny v Koulikoro, zabezpečují také třeba tým rychlé reakce nebo doprovod velitele mise. Příští rok by opět česká armáda měla převzít velení této mise. Své zastoupení má česká armáda v Mali i v misi OSN MINUSMA a několik desítek příslušníků speciálních sil se účastní operace Takuba, která se zaměřuje na boj s islámskými radikály.

V Pobaltí česká armáda působí v rámci takzvané předsunuté přítomnosti NATO v Litvě a Lotyšsku. V Litvě je nasazena od července jednotka protivzdušné obrany, do Lotyšska armáda vyslala zesílenou pontonovou četu.

Další menší jednotky jsou nasazeny v Kosovu, kde působí na mezinárodním štábu mise KFOR, v Bosně a Hercegovině, v Iráku nebo v misi UNDOF na Golanských výšinách. Na Sinaji má česká armáda letecký kontingent s letounem CASA, který pomáhá v misi MFO. Čeští vojáci jsou zapojeni i do středomořské operace IRINI a devět jich působí jako vojenští pozorovatelé v Kongu.

Video  Zeman jmenoval vládu Petra Fialy (ODS) na zámku v Lánech  - ČTK
Video se připravuje ...

krapotkin ( 21. prosince 2021 15:34 )

Copak ještě dělají české okupační síly ve světě ? Debakl v Afghánistánu jim nestačil ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud