Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Zemanem omilostněný muž podniká dál. Měl krátit daně o 10 milionů a řídil opilý

Aktualizováno -
2. listopadu 2021
19:15
Autor: ČTK - 
2. listopadu 2021
10:30

Muž, kterého prezident Miloš Zeman v polovině září omilostnil kvůli tomu, že je tři roky chronicky vážně nemocný, dál podniká. Server iRozhlas.cz zjistil, že od roku 2019 se olomoucký podnikatel Pavel Podroužek dostal do vedení šesti firem. Jednu ze společností nechal zapsat do obchodního rejstříku deset dní poté, co ho prezident omilostnil. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci zopakoval, že Zeman vycházel ze zdravotních zpráv. Premiér Andrej Babiš (ANO), který rozhodnutí o udělení milosti spolupodepsal, nechá případ prověřit. Po zveřejnění informací v médiích se případem začne zabývat Městské státní zastupitelství v Praze.

Prezident Zeman omilostnil Podroužka 14. září, tedy v den, kdy dopoledne přijel do Ústřední vojenské nemocnice a zůstal tam osm nocí. Jeho stav i důvod hospitalizace byl v té době nejasný. Zastavil stíhání Podroužka za krácení daní se škodou 9,7 milionu korun. Navíc mu odpustil podmínku za to, že řídil v opilosti.

„Pro mě to bylo obrovské překvapení, dál se k tomu vyjadřovat nebudu,“ sdělil serveru Podroužek. Tvrdí, že původně o žádosti o milost ani nevěděl. Podala ji jeho matka.

Podroužek podle zjištění serveru nechal deset dní po udělení milosti zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku společnosti EPI Private bank. Její mateřská firma sídlí v Dominikánské republice, i za ni sám Podroužek podle dokumentů z obchodního rejstříku jedná.

Z notářského zápisu uloženého ve sbírce listin dokonce vyplývá, že v dubnu 2019 daňový ráj navštívil, aby firmu zapsal do tamního rejstříku. Působí také v dalších pěti společnostech, které mají sídlo v Brně, Praze a Olomouci. Stal se ředitelem, předsedou představenstva nebo jednatelem.

Podnikatel zdravotní zprávy serveru ukázat nechtěl. „Když jsem vylezl z nemocnice, řekli mi tři čtvrtě roku, a to bylo řečeno nadneseně, ale já si řekl, že se postavím znovu na nohy. Intenzivně pracuju tři hodiny ráno, pak jsou to už mechanické věci, třeba že se s někým potkám,“ uvedl jen.

Ovčáček: Omilostněný trpí nevyléčitelnou nemocí

Hrad to, z jakého důvodu prezident zastavil stíhání, když podnikatel může dále pracovat, nevysvětlil. “K věci samé sdělujeme, že panu prezidentovi byla k žádosti o milost vypracována podrobná informace, jejíž příslušná část vycházela i ze zdravotních zpráv, podle nichž žadatel je osobou trpící závažným a nevyléčitelným onemocněním s nepříznivou prognózou,“ uvedl mluvčí.

„Rozhodnutí prezidenta republiky milost udělit, nebo neudělit je zcela závislé na jeho úvaze a lze předpokládat, že vzal v potaz řadu hledisek, o kterých byl informován, a přihlédl především i k lékaři dokládanému zdravotnímu stavu žadatele,“ podotkl Ovčáček.

Žádost na Hrad postoupila Benešová

Prezidentské kanceláři žádost o milost postoupila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Podle mluvčího Vladimíra Řepky nedala prezidentovi žádné doporučení, jak s ní má naložit.

„V dané věci bylo vyhodnoceno, že je naplněna podmínka závažného zdravotního stavu osoby, v jejíž prospěch je o milost žádáno. Z tohoto důvodu nebylo možné, aby ministryně spravedlnosti o žádosti o milost rozhodla sama, a tudíž došlo k jejímu postoupení. Ministryně spravedlnosti se k doporučení, či nedoporučení udělení milosti v tomto případě výslovně nevyjádřila,“ uvedl Řepka.

Babiš: Tyto věci nemám čas zkoumat

Abolici musel navíc spolupodepsat Babiš. Uvedl, že nevěděl, že Podroužek přes údajný špatný zdravotní stav dál pracuje a řídí firmy. „Nezkoumal jsem to. Úředníci mi to dávají k podpisu, tyto věci nemám čas zkoumat,“ uvedl. Prověří, proč to nezjistili, dodal.

Kauze se budou věnovat i žalobci v hlavním městě. „Poznatky, které se v úterý (dnes) objevily ve veřejných sdělovacích prostředcích, se budeme zabývat. S ohledem na uplynutí krátké doby v současné chvíli bližší informace k věci poskytnout nelze,“ sdělil České televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Video  Mynář ukázal veřejnosti Zemana v nemocnici na videu, podepsal Vondráčkovi dokument  - Blesk - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

doktormediciny ( 3. listopadu 2021 16:39 )

To je hezke.Prezident dostal informace o zdrav. stavu, no a ty asi nebyly seriosni a explicitni

milan59 ( 3. listopadu 2021 09:25 )

Milášku tak se těšte na tu novou skupinu co nastoupí a kritiku si trénuj dopředu. Jupíjájéjjjj to se to bude platit o 100% víc

milan59 ( 3. listopadu 2021 08:05 )

Nojo zase média
Měli by si napřed zjistit než vypustí džina z lahve,kdo podává prezidentovi návrhy na to tkzv. omilostnění,protože to dělá ministerstvo spravedlnosti.MS předkládá prezidentovi návrhy na omilostnění a oni právě v té žádosti napsali že Podroužek je již 3roky vážně nemocný.Takže zřejmě má ten pán někoho velmi známého buďto na MS anebo u soudců!! Takže si ty kydy napřed ověřte a teprve pak napadejte prezidenta !!!

picoda ( 2. listopadu 2021 20:46 )

picoda ( 2. listopadu 2021 20:16 )

Na mysleni ma Zeman Mynare

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa