Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

400 děl a rekordních sedm milionů: Výtěžek aukce Konta Bariéry podpoří handicapované studenty

Autor: red - 
13. prosince 2021
17:15

Už 15. aukční salon výtvarníků uspořádalo letos Konto Bariéry. V nabídce dražby bylo více než 400 děl a celá akce přinesla rekordní výtěžek 6 948 100 korun. Aukce se poprvé konala online na portálu Artslimit.com a její výtěžek poputuje na podporu handicapovaných studentů. Charitativní dražby pořádá Konto Bariéry už od roku 1993.

„Museli jsme vzhledem k epidemické situaci udělat velkou změnu a věřte, že jsme z ní měli obavy. Naši dlouholetí partneři z Galerie Kodl nás ale podpořili a dražba dopadla víc než skvěle. Letošní 15. aukční salon byl i navzdory komplikacím nejúspěšnějším ze všech pořádaných, výtěžek sedm milionů jsem si neuměla představit ani ve snu,“ uvedla ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.

Na výběr v dražbě bylo 441 výtvarných děl od 350 renomovaných českých umělců. Celou aukci symbolicky zahájila dražba obrazu od patnáctileté Amálky, namalovaný bionickou protézou, kterou dívka získala právě díky sbírce od Konta Bariéry. Celková vyvolávací cena všech děl byla 4 719 600 Kč, vydražit se ale nakonec podařilo ještě o polovinu více. Peníze budou využity na podporu studentů s postižením. Stipendium Bariéry ročně využívá více než 50 handicapovaných středoškoláků a vysokoškoláků.

Během dražby padlo i několik autorských rekordů

Za téměř 30 let si aukční salony Konta Bariéry vysloužily řadu příznivců mezi umělci, sběrateli, ale i u široké veřejnosti.

Máme nesmírnou radost z dosažených výsledků. Během celého odpoledne jsme sledovali napínavou dražební online bitvu od první do poslední položky. Dosáhli jsme mnoha významných prodejů, a dokonce i několika autorských rekordů. Těší nás, že 15. aukční salon výtvarníků pro Konto Bariéry pomáhá nejen handicapovaným studentům, ale také přispívá ke zviditelnění některých méně známých umělců,“ uvedl za portál Artslimit.com Matyáš Kodl.

Svá díla poskytli výtvarníci nadaci jako dar, honorář si neúčtuje ani samotná Galerie Kodl. Zhruba osmdesátka děl míří do do prodeje, zájemci je najdou na www.aukcnisalon.cz.

Top 5 vydražených děl:

  1. Za Brodcem, Zdeněk Sýkora, 530 000 Kč
  2. Bláznovo podzim – tři jablíčka, Jaroslav Šolc, 275 000 Kč
  3. Památkářka, Michael Rittstein, 230 000 Kč
  4. Nekonečno a dívka, Jiří Anderle, 152 000 Kč
  5. Přeskupená krajina, Mirek Kaufmann, 134 000 Kč

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi