Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Seniorka roku je letos z Loun, uspěl i klub z Budějovic. A Jiří Suchý je v síni slávy

Autor: šamol - 
4. října 2021
15:20

Při příležitosti Mezinárodního dne seniorů bylo 3. října několik z nich společně s jejich kluby oceněno v rámci projektu SenSen (Senzační senioři) Nadace Charty 77. Seniorkou roku 2021 se stala Vilemína Svobodová z Loun a klub Aktiv z Českých Budějovic si odnesl cenu pro nejlepší klub. Do Zlaté síně SenSenu slavnostně vstoupil spoluzakladatel divadla Semafor Jiří Suchý. Porota vybírala z osmi desítek nominací a nakonec mezi vítěze rozdělila 170 tisíc korun. 

Cílem této ceny je upozornit veřejnost na seniory, kteří se i přes svůj věk aktivně zapojují do společenského dění, pomáhají druhým a jsou stále vitální a plni života. Jednotlivce mohly navrhnout seniorské kluby, společenské organizace, různá nezisková sdružení nebo třeba školy, obce, kraje. Své k tomu mohly říci také kulturní a sportovní organizace. 

„Udělování cen je třešnička na dortu. Senioři, kteří si je přeberou, jsou aktivními hybateli v místech, kde působí, ne kvůli cenám, ale protože to mají v krvi. Jsou obrovskou inspirací pro ostatní,“ říká ředitelka Nadace Charty 77 (Konto Bariéry, SenSen) Božena Jirků.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo 3. října v Pražské křižovatce v Praze. Celým večerem provázela moderátorka Markéta Fialová a odpoledne zpestřilo hudební vystoupení členů divadla Semafor.

Titul vyhrála rodačka z Loun bojující za lepší postavení seniorů ve společnosti 

Titul Seniorka roku 2021 získala Vilemína Svobodová z Loun, která už víc než 20 let bojuje za lepší postavení seniorů a handicapovaných ve společnosti. Druhé místo obsadil Miloslav Škarda, tlumočník českého znakového jazyka z Prahy. Třetí místo udělila porota Evě Zamazalové, patriotce z Bystřicka. Dalších pět seniorů a seniorek dostalo za svou vitalitu a činnost pro druhé čestné uznání: Hana a Miroslav Bláhovi z Kostomlat pod Milešovkou, Marie Dufková z Prahy, Květoslava Švaigrová z Chrudimi a Jaroslav Winter z Prahy.

V kategorii Nejlepší klub roku 2021 zvítězil Klub Aktiv z Českých Budějovic, který patří mezi největší vzdělávací seniorské spolky v Jihočeském kraji. Druhé místo obsadil Senior klub Bohumín, jehož členové se zapojují do nejrůznějších dobrovolnických aktivit. Třetí místo udělila porota Klubu aktivních seniorů při DoRA Centru Plzeň, a to za pestrou mezigenerační činnost. Čestná uznání pak získaly čtyři spolky: Klub aktivních seniorů Telnice, Mezigenerační centrum Jesenice, Neformální klub-Akord Orlová (Aktivní orlovské a rychvaldské dámy) a Senior klub Akord Ostrava.

Síň slávy se rozrostla o dalšího velikána 

K Daně Zátopkové, Olbramu Zoubkovi, Františku Janouchovi, Evě Jiřičné a Pavlu Pafkovi se do Zlaté síně slávy přidal herec, režisér, hudebník, dramatik, spisovatel, textař, výtvarník, sběratel a především spoluzakladatel legendárního divadla Semafor Jiří Suchý.

Kvůli koronavirové pandemii porota letos přistoupila i k udělení mimořádné Ceny za pomoc seniorům. Získala ji spoluzakladatelka organizace Právě teď!, o.p.s., Hana Čepová za nasazení, s jakým se pustila do aktivizace seniorů v době covidové pandemie.

Patronát nad Cenou Senior roku převzala herečka Simona Stašová, která již několik let s touto organizací spolupracuje. Všichni ocenění dostali kromě diplomů a drobných dárků také finanční odměnu. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi