„Memorandum bylo z naší strany schváleno. Jedná se o spolupráci magistrátu a městské části Praha 3, která už v minulosti uspořádala architektonickou soutěž na novou podobu náměstí Jiřího z Poděbrad. Soutěž vyhrál atelier MCA a podle tohoto návrhu chceme společně náměstí přetvořit,“ nechal se slyšet náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Podle schváleného dokumentu je náměstí významným prostranstvím, protože je navázáno na Vinohradskou třídu a stojí na něm významná památka, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně architekta Josipa Plečnika. „Stávající stav náměstí a jeho architektonická podoba vznikly postupně nekoncepčními úpravami, zejména od sedmdesátých let, naprosto neodpovídajícími významu národní kulturní památky,“ stojí v dokumentu.

Praha 3 připravuje rekonstrukci nejméně od roku 2000, kdy tehdejší vedení radnice schválilo ze soutěže vzešlý návrh nové podoby náměstí od MCA ateliéru. Následovaly roky diskuzí a sporů. Proti návrhu se postavili někteří místní obyvatelé, kterým se nelíbil například návrh odstranit z náměstí fontánu. Minulé vedení radnice pak přípravu úprav podle původní studie úplně zastavilo.

Nová koalice vzešla z voleb v roce 2018 následně zvažovala, zda pokračovat podle původních plánů, nebo vypsat novou soutěž. Předloni v září zastupitelé rozhodli o první možnosti, zároveň radnice sesbírala podněty od obyvatel, které by měli architekti v přepracovaném projektu zohlednit.

Projekt by měl být podle v pondělí schváleného dokumentu dokončen ještě v říjnu. Následně jej podle memoranda radnice předá magistrátu, který vybere stavební firmu a v létě by měly práce začít. Nynější odhad nákladů ve výši 270 milionů korun bez DPH podle magistrátu zřejmě nebude finální. „Lze předpokládat, že po odevzdání finálního kontrolního rozpočtu bude nutné celkové náklady akce navýšit,“ stojí v dokumentu. 

Oprava stanice metra

Pražský dopravní podnik také v září na náměstí zahájil opravu stanice metra. Vzniknou v ní nové výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky, vyměněny budou eskalátory a opraveny další části stanice. Oprava potrvá přes dva roky a od ledna 2023 bude stanice na deset měsíců uzavřena. Rekonstrukce vyjde podnik na 1,29 miliardy korun a skončí v únoru 2024. „Nové vstupy pak budou už realizované podle návrhu MCA. Nyní se začne připravovat projekt i na veřejná prostranství a zároveň bychom chtěli společně usilovat o dotaci z Evropské unie v rámci operačního programu, v rámci kterého by měly být výzvy právě na veřejná prostranství,“ dodal náměstek.

Pražský magistrát již delší dobu připravuje také rekonstrukci Vinohradské ulice. Město zatím nezveřejnilo, kdy práce začnou.

Fotogalerie
19 fotografií