Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Drahota v Česku: Nový skok! Byty, jídlo, nafta s benzinem, auta i tabák už stojí zase víc

Autor: ČTK - 
11. října 2021
10:00

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku potřetí za sebou výrazně zrychlil. V září se inflace zvýšila na 4,9 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008. Vývoj ovlivnily zejména ceny za bydlení a dopravu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici zrychlení inflace očekávali, předpokládali ale nižší tempo. Ve volební kampani šéf ODS Petr Fiala mluvil opakovaně o Babišově drahotě, zvyšování cen ale zřejmě bude pokračovat i za jeho mandátu.

„Meziroční růst cen byl zaznamenán ve většině sledovaných položek. Zvýšily se náklady na vlastní bydlení, dále zdražily například pohonné hmoty, tabák, automobily, oděvy, stravování v restauracích i nábytek do domácnosti,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Vedle nákladů vlastnického bydlení vzrostly ceny za vodné a stočné proti loňskému září shodně o 5,5 procenta. Náklady na dopravu se zvýšily o 9,6 procenta. Za alkohol a tabák se platilo o 12,3 procenta více. Ceny oděvů a obuvi byly meziročně vyšší zhruba o deset procent.

Zdražují také potraviny a nealkoholické nápoje. Například za polotučné mléko se letos v září platilo o 7,3 procenta více než před rokem, oleje a tuky zdražily o 14 procent a zelenina téměř o sedm procent. „Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny v oddíle stravování a ubytování, kde se zvýšily ceny stravovacích služeb o 5,5 procenta,“ uvedli statistici. Naopak o 4,7 procenta zlevnil zemní plyn.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 procenta. Proti srpnu rostly například ceny elektřiny, oděvů, tabáku či automobilů. Deset měsíců v řadě pak zdražují pohonné hmoty. Vyšší byly také poplatky v mateřských školách či školné na soukromých gymnáziích a středních soukromých školách. Kvůli končící letní sezoně naopak o pětinu zlevnily ceny za rekreaci. Nižší byly ve srovnání se srpnem ceny zeleniny, zejména brambor. Kilogram se v září prodával za 12,12 koruny, což bylo nejméně od loňského listopadu.

Statistici dnes zveřejnili také vývoj cen v dovozu a vývozu za srpen. „V srpnu 2021 výrazně vzrostly meziroční ceny, ve vývozu o 8,6 procenta a v dovozu o 9,4 procenta. Nadále pokračoval trend značného meziročního růstu cen minerálních paliv a ostatních surovin. V meziměsíčním i meziročním srovnání se zvýšily zejména ceny železa, oceli a dřeva,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně vývozní ceny klesly o 0,3 procenta a dovozní ceny o 0,3 procenta vzrostly.

Video Ekonomové o vyhlídkách Česka i úkolech pro novou vládu - Redakce Blesk

frantacizek ( 11. října 2021 19:59 )

ten konec superhrubé nás bude stát přes 100mld ročně, což taky není zanedbatelná částka v rozpočtu. Měli bychom být rádi, že nám tady monetární politiku dělá nezávislá instituce s rozsáhlými pravomocemi, což oligarchům a komunistům nikdy nemůže líbit, ale je to ten rozdíl mezi centrálně řízenou ekonomikou takové Čajny a neoklasickou bez těch zásahů státu

Desterz ( 11. října 2021 19:27 )

Myslím, že by to ti úspěšní kapitalisti měli zase svést na 40 let totality. Přece za všechno můžou komunisti, kdo neskáče není Čech. Tak schválně, kde budeme za 8 let, neboli 40 let od toho slavného listopadu. Nebudu to slovo psát, myslím že každý dobře vidí odpověď ve vlastní peněžence. Ale na co se budou vymlouvat pak, těžko říci. Možná Aštar Šeran nebo Reptiliáni.

jardavozembouchak ( 11. října 2021 18:33 )

Chjo, zase má někdo bolavý žlučník a spisovatelské střevo.

jardavozembouchak ( 11. října 2021 18:32 )

Hmmm a na koho co budete svádět vy, pane tlustá smažená sisko?

jardavozembouchak ( 11. října 2021 18:29 )

Asi by bylo lepší, kdybyste opět zmrzl. Protože by tu přestalo, alespoň na čas, to vaše plakatovani.

Zobrazit celou diskusi
Další videa