Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Polojasno 19°C

Zemanem nenáviděný šéf BIS Koudelka dostal medaili od Vystrčila. Oceněn byl i Suchý

Autor: ČTK - 
28. září 2021
19:42

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které dnes v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Vystrčil označil v úvodním projevu za symbolické, že se medaile předávají na svátek svatého Václava. „I naši laureáti jsou lidmi, kteří významně přispívají k tomu, aby byl náš národ hrdým, sebevědomým a aby nezapomínal na své kořeny,“ řekl. Všichni ocenění lidé mají podle předsedy Senátu tři vlastnosti, které je spojují, a to statečnost, schopnost být příkladem a vzorem a pevnost charakteru, postojů a idejí.

Za oceněné vystoupila bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, podle níž je spojuje to, že konají své dílo opravdově, s plným nasazením, s úctou k lidem a s láskou k zemi. Vyzdvihla také horní komoru. „Senát je ústavní pojistkou i pojistkou našeho geopolitického směřování,“ zdůraznila.

Šestkrát odmítnutý

Koudelka, který navzdory výhradám z Hradu stále vede civilní kontrarozvědku, byl letos Sněmovnou nominován na Medaili Za zásluhy. Prezident Miloš Zeman, který Koudelku už šestkrát odmítl jmenovat do hodnosti generála, návrhu zřejmě nevyhoví. Senát mimo jiné uvedl, že Koudelka pravidelně upozorňuje na nebezpečí postsovětské interpretace dějin a varuje před bezpečnostními hrozbami ze strany Ruska a Číny.

Koudelkovi skončil v polovině srpna řádný mandát ředitele BIS. Vláda ho pak pověřila dalším řízením civilní kontrarozvědky. Nového ředitele by měl vybrat až kabinet, který vznikne na základě výsledků říjnových sněmovních voleb. Prezident Zeman Koudelku kritizuje dlouhodobě.

Video Zeman o BIS i Koudelkovi: Odposlouchávají i mě!  - Blesk TV

Fridrichová nebo Grygar

Světově uznávaná architektka a designérka Jiřičná se v Česku zapsala mimo jiné novou oranžerií v Královské zahradě Pražského hradu nebo Kongresový a univerzitním centrem v Zlíně. Suchý byl spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Semaforu, kromě bohaté písňové tvorby je spoluautorem mnoha komedií, kabaretů a muzikálů.

Medaile dostali také ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, psycholog Jaroslav Šturma a in memoriam nedávno zesnulá lékařka a ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Milena Černá.

Mezi oceněné patří rovněž astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar, televizní moderátorka Nora Fridrichová, která se věnuje humanitární činnosti, nebo Marta Neužilová z organizace Ukrývané dítě, která sdružuje Židy, kteří druhou světovou válku prožili v úkrytech. Medaile obdrželi rovněž katolický teolog a církevní historik Tomáš Petráček, akademický sochař Petr Váňa, historikové umění a ředitelé Muzea umění v Olomouci Pavel a Ondřej Zatloukalovi a tanečník Kristián Mensa.

Uživatel_5333818 ( 29. září 2021 09:10 )

Když čtu ty jména, tak mezi většinou z nich bych neseděl. Kdo rozeštvává v této zemi je Vystrčil a nejlépe by bylo zrušit senát.

asijo ( 29. září 2021 01:51 )

Pokud máš pravdu,tak to budeš brzy na řadě.

zapravdu ( 28. září 2021 23:57 )

Bezcenný plíšek za poslušnost a posluhu

alenotakno ( 28. září 2021 23:46 )

To máš ale smůlu, neulehne.Ještě tě přežije, červe. Už by toho Koudelku měli kopnout do zadku. Nasmrděl se už dost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa