Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Po výslechu Babiše mladšího jde kauza Čapí hnízdo do finále. Policie rozhodne „bez průtahů“

Aktualizováno -
17. září 2021
10:35
Autor: ČTK - 
17. září 2021
09:50

V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), policie doplnila vyšetřování podle pokynů dozorového státního zástupce Jaroslava Šarocha. Nyní je nutné ještě provést administrativní úkony, obvinění se musejí například seznámit se spisem, policie následně vypracuje konečný návrh. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Šaroch policii vrátil na konci srpna případ k došetření, lhůtu pro doplnění dokazování stanovil do dnešního dne.

Babiš i Nagyová, kteří jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu, dlouhodobě vinu odmítají.

„Vyšetřování bylo doplněno především o, byť blíže nespecifikované, tak avizované výslechy svědků. S ohledem na procesní postupy vyplývající z trestního řádu je ve věci nutné ještě provést především administrativní úkony. Těmito chybějícími úkony je například seznámení obviněných se spisovým materiálem a vypracování konečného návrhu,“ uvedl Cimbala.

V pondělí například na policii vypovídal premiérův syn Andrej Babiš mladší, který byl v kauze v minulosti obviněn a jeho stíhání bylo posléze zastaveno. Novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal tzv. bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Poté, co budou doplněny administrativní úkony, předloží policie spis Šarochovi k rozhodnutí. „Dle časového harmonogramu se předpokládá, že policejní orgán bude ve věci postupovat bez zbytečných průtahů,“ dodal Cimbala.

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve uváděl, že farma byla od počátku projektem jeho otce. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Premiér holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Policisté letos v květnu navrhli Babiše i Nagyovou obžalovat, Šaroch jim ale kauzu vrátil k došetření, zejména právě proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Kromě Babiše mladšího měla policie vyslechnout také někdejšího manažera společnosti Farma Čapí hnízdo, který se podle webu Seznam Zprávy v létě přihlásil žalobcům s tím, že u dřívějších výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit. Policie na začátku září vyslechla podle serveru iROZHLAS.cz i další z dříve obviněných.

Andrej Babiš mladší také dlouhodobě tvrdí, že ho premiér nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Krym proto, aby mu znemožnil v kauze Čapí hnízdo vypovídat. Policisté už jednou případ odložili, mimo jiné uváděli, že se jim Babiše mladšího nepodařilo vyslechnout, protože žije dlouhodobě ve Švýcarsku. Od července je muž ale v Česku a proti svému otci veřejně vystupuje. Premiér Babiš tvrzení svého syna odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.

V souvislosti se svou cestou na Krym Babiš mladší vypovídal na policii minulý týden. Cimbala uvedl, že v této kauze nadále pokračuje prověřování. „Policejní orgán se bude zabývat navazujícími úkony na nyní provedený výslech oznamovatele,“ uvedl mluvčí.

Video Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO) - Videohub

pupakk ( 18. září 2021 01:40 )

Šaroch ho neobviní, protože právě kvůli krytí Babiše byl nominován nejvyšším státním zástupcem.
Babiš, premiér, který je zároveň mafián,tady zatím ovládá všechno.
Z ČR si uděal pobočku Agrofertu, my mu platíme z našich daní dotace, které mu odmítá kvůli střetu zájmů vyplácet EU, on lilviduje živnostníky, on je zlo.
On nařizoval nesmyslná "opatření" při covidu, kdy člověk nemohl k holiči, koupit boty, nebo do papírnictví,ale květinářství v pohodě, protože ta patřila do holdingu...
Lidi, prosím vás.
Proberte se a nevolte toho šmejda.
Babiš je zločinec.

tomik007 ( 17. září 2021 22:32 )

BEZ PRUTAHU - jako v Beczve 🐟🦈🐳 👁

sorgedoktor ( 17. září 2021 20:51 )

Hm...Reuiben, cvtete prosim noviny...Z rad hercu, umelcu atd hodne melo tuto nalepku..Takhl enjak se zaviralo opravdu v padesatych letech......

Zobrazit celou diskusi
Další videa