Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Babiš na pranýři: Europarlament odsoudil střet zájmů. Chtějí ovlivnit volby, zuří premiér

Aktualizováno -
10. června 2021
10:27
Autor: ČTK - 
9. června 2021
15:50

Evropský parlament dnes jasnou většinou hlasů odsoudil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Právně nezávaznou rezoluci, která vyzývá orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert, podpořilo 505 zákonodárců. Proti bylo 30 europoslanců a hlasování se jich zdrželo 155. Před rokem podobné kritické usnesení podpořilo 510 poslanců a proti se jich vyslovilo 53. Podle premiéra europoslanci zasahují do záležitostí Česka a chtějí ovlivnit podzimní voly. Holding Agrofert zase tvrdí, že usnesení europarlamentu je bezprecedentním zásahem do podnikatelského prostředí, diskriminuje vybrané firmy.

Výsledky středečního večerního hlasování dnes na parlamentním plénu oznámila místopředsedkyně EP Dita Charanzová, která spolu s dalšími poslanci zvolenými za Babišovo hnutí ANO hlasovala proti. Většina dalších českých europoslanců rezoluci podpořila.

Schválený text je reakcí na dubnové zveřejnění konečné auditní zprávy Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i poté, co jej vložil do svěřenských fondů. Firma proto nemá podle komise nárok na dotace ze strukturálních fondů EU. Babiš s tímto závěrem nesouhlasí a tvrdí, že převedením firmy do fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů.

Europoslanci vyzývají české úřady, aby ochránily peníze českých daňových poplatníků a přiměly Agrofert vrátit všechny neoprávněně vyplacené dotace. Česko by mělo vytvořit spravedlivější a zcela transparentní systém rozdělování unijních dotací, míní evropští zákonodárci. Dosavadní pravidla podle nich neumožňují zjistit konečné příjemce dotací a vedla k „vytvoření a růstu rozsáhlých oligarchických struktur“.

Babiše poslanci vyzývají, aby střet zájmů vyřešil tím, že se buď vzdá funkce, nebo zpřetrhá veškeré vazby na Agrofert.

Babiš zuří: Chtějí ovlivnit volby

Babiš rezoluci označil za zasahování Evropského parlamentu do záležitostí České republiky a snahu ovlivnit sněmovní volby. „Je to pokračování zasahování EP do vnitřních záležitostí ČR. My jsme svrchované země a je tady politický souboj. Budou volby a EP se snaží ty volby ovlivnit. No a samozřejmě ta iniciativa přichází z české opozice, která to tam (v EP) organizuje,“ řekl dnes v Olomouci novinářům Babiš, který dlouhodobě odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

Babiš novinářům řekl, že schválenou rezoluci ještě detailně neprostudoval. „Pokud mám informaci, tak tam jsou i lži a pomluvy ohledně České republiky a českého státu. Předpokládám, že to ministři nastudují a stejně jako minule budou reagovat,“ podotkl Babiš, podle kterého je nepřístupné, aby „někdo z EP“ hodnotil českou justici nebo jiné instituce. „Je to jenom politický boj, nic jiného,“ dodal Babiš.

Evropská komise by zase podle poslanců neměla váhat s využitím nového pravidla umožňujícího zastavit přísun dotací v případě porušování principů právního státu. Poslanci také chtějí, aby se stejná pravidla pro konflikt zájmů týkala vedle strukturálních fondů také přímých zemědělských dotací. Agrofert patří k jejich největším příjemcům a jejich audit v ČR komise zatím neukončila.

Ruda_uderka ( 12. června 2021 12:46 )

Srarino, Burešovi jsme pomohli svým odchodem ze sálu při hlasování o důvěře jeho vládě.

sarina ( 11. června 2021 19:37 )

Tak to je škoda Rudo, ale když jste vždy stáli za svým "soudruhem" Babišem potom jste mu NEPOMOHLI a to LEJNO U CESTY JSTE VY ZLODĚJI A KŘIVÁCI VŠEHO DRUHU stejně jak ti křiváci z opozice.

Ruda_uderka ( 11. června 2021 19:14 )

My zloději a křiváci všeho druhu jsme se od ničeho neoddělili, ale stáli vždy za svým soudruhem Babišem! Bez nás by byl jen lejno u cesty.

sarina ( 11. června 2021 17:47 )

Bravóó, tak už i zloději a křiváci všeho druhu se oddělili od opozičních křiváků a přidali se neochvějně na stranu "soudruha" Babiše, zase ANO stoupnou % a uberou feťáckým křivákům. Rudo a dej vědět i nemakačenkům, bude SRANDA.

Ruda_uderka ( 11. června 2021 17:05 )

My zloději a křiváci všeho druhu stojíme pevně a neochvějně za svým soudruhem Babišem, je to náš vzor!
Čest práci!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa