Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť 16°C

Terezu (29) připravil meningokok o nohy, selhaly jí ledviny: Život jí zachránil táta

Autor: ula - 
15. září 2021
05:00

V dubnu 2017 měla Tereza (29) krátce před státnicemi, když po cyklistickém tréninku pocítila příznaky nachlazení. Přičítala je hlavně únavě z kola. V noci se jí ale zvýšila teplota, po probuzení přestávala cítit nohy. Pak už pamatuje, že ji odvezla záchranná služba na infekční jednotku intenzivní péče. Když se probudila, zjistila, že jí museli amputovat obě nohy a většinu prstů na rukou. Navíc jí selhaly ledviny. Do života se mohla vrátit zejména kvůli svému otci.

„Zpočátku se to jevilo jako nějaká chřipka nebo nachlazení,“  vzpomíná devětadvacetiletá Tereza z Oseku u Teplic na duben 2017. Měla tehdy chvíli před státnicemi a pár dní před propuknutím příznaků absolvovala čtyřhodinový cyklistický trénink na horách.

„Když se u mě projevila počáteční zimnice, přičítala jsem ji prochladnutí z kola. Ten večer jsem se ještě učila na zkoušku, ale brzy jsem to zaklapla, s tou teplotou už se to nedalo. Šla jsem spát a v noci jsem se ještě párkrát vzbudila, jak se teplota zvyšovala. Během noci to nebylo tak hrozné, ale po probuzení ráno jsem přestávala cítit nohy. Už to bylo tak rozjeté, že mě nohy neunesly, když jsem se na ně chtěla postavit.“

Pak už si dívka jen pamatuje, že ji převáží na infekční jednotku intenzivní péče. A probuzení. „Zjistila jsem, že mi museli amputovat obě nohy pod koleny. Také většinu prstů na rukou, i když to pak probíhalo postupně. Také jsem se dozvěděla, že mi selhaly obě ledviny,“ popisuje těžké následky meningokokové infekce.

Trvalé následky po infekci

Meningokoková infekce je bakteriální onemocnění, které může končit smrtí během několika hodin od počátku prvních příznaků. Proto měla Tereza štěstí, že se jí dostalo včasné pomoci. 

„Při takto těžkém průběhu meningokokové sepse, podobně jako u jiných těžce probíhajících infekcí, včetně covid-19, mohou v důsledku ischemie - nedostatečného prokrvení a následného odumření buněk a tkání, zůstat pacientům trvalé následky, jako například i nevratně poškozené ledviny. Někteří pacienti zůstávají závislí na pravidelné dialyzační léčbě, u části pacientů však může dojít k částečnému obnovení jejich funkce, proto je důležité, aby byli sledováni také u specialisty – nefrologa,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, vedoucí Nefrologické a Transplantační ambulance IKEM.

Tereza: Žila jsem jen polovinu týdne

Po propuštění z nemocnice bylo nutné, aby Tereza začala docházet na pravidelnou dialýzu, protože její ledviny nebyly schopny zastávat svoji funkci. „Sanitka mě vozila do Teplic, což není od mého města moc velká dálka, jen asi 15 kilometrů. Ze začátku třikrát týdně na tři a půl hodiny. Poté na 4 hodiny, třikrát týdně. Trvalo to už asi rok a chtělo se mi tam pokaždé méně. Taky jsem tam patřila mezi nejmladší a vtipkovala jsem, že jim tam kazím věkový průměr,“ vzpomíná Tereza.

Především jí ale po dialýze nebývalo dobře. Několikrát i v nemocnici zvracela a trápil ji velmi nízký krevní tlak. Skoro celý den pak prospala. „Jakožto pro šestadvacetiletou ženu to pro mě bylo něco hrozného. Žijete jen polovinu týdne, protože jste třikrát týdně na dialýze, z čehož vám je pořád zle a další dny se z toho tak nějak dostáváte.“

Testování odhalilo problém

Aby mohla opět žít aktivně, začala v roce 2018 uvažovat o transplantaci ledviny. „Původně jsem nepřemýšlela o tom, že bych o ledvinu požádala rodiče, sourozence nebo prostě kohokoliv ze svého okolí.“ Aniž by o tom Tereza věděla, nechaly se na vhodnost pro dárcovství otestovat také dvě její kamarádky. Jedna z nich tak zjistila, že má problém s ledvinovou pánvičkou. Podstoupila proto operaci, čímž se včas vyřešil problém, který by v budoucnu mohl být vážnější. 

Nejlepší dárek od táty

Z rodičů, kteří také podstoupili vyšetření, se jako vhodný dárce ukázal tatínek. A ten neváhal. „Od paní doktorky jsme měli hodně informací. A když vidíte, jak funguje ta dialýza, chcete prostě dopřát svému dítěti normální život. Ten s dialýzou moc nejde, musíte podle ní úplně vše plánovat. Po odebrání ledviny jsem šel třetí den domů a za šest týdnů jsem fungoval úplně normálně,“ vzpomíná  tatínek Terezy. Ona sama šla domů sedmý den po transplantaci, protože nová ledvina se skvěle uchytila už na operačním sále. 

Během tří týdnů už Tereza chodila i na procházky. „Než jsem onemocněla meningokokovou meningitidou, sport byl vlastně celý můj život. Bez problémů jsem běhala pětadvacet kilometrů, čtyři hodiny jsem jezdila na kole, také jsem závodila. Ale pak na vozíku byly pro mě hory a lesní cesty úplné tabu. Na protézách to ze začátku moc nešlo, ale k většině sportů jsem se vrátila. Chodím po lese skoro každý den, když to jde. Zkoušela jsem běhat, to popravdě moc nejde, asi to bude chtít víc času a trénování. Také jsem začala hrát golf – to je úplně nový sport, který jsem dříve nedělala, ale musím říct, že mě hodně chytil. Byla jsem i na lezecké stěně a lyžovat v Itálii.“

Práce s hendikepovanými

Nejen že dnes Tereza opět sportuje, ale také pracuje s hendikepovanými lidmi. „Pomáháme lidem s fyzickým i kombinovaným postižením. Jezdím za nimi, povídáme si a jsme v kontaktu. Baví mě to a naplňuje. Zdravá ledvina od táty je určitě ten největší dar, jaký jsem v životě dostala. Není to jen orgán, ale nový život. Můžu jít s kamarádkami do kavárny nebo vyrazit na prodloužený víkend. S rodinou jet na dovolenou, aniž bych něco řešila. Mohu mít práci, fungovat naprosto normálně a sportovat. Kvalita mého života se zvýšila o tisíc, možná ještě víc procent.“ 

Terezin táta zase jezdí na snowboardu a na běžkách. „Možná jsem trošku opatrnější a nedělám už takové blbosti jako dřív. Přeci jen si říkám: no máš tu ledvinu jen jednu, tak bys měl být trošku opatrnější. Ale jinak opravdu žádný problém. Kdo je zdravý a má někoho, kdo by ledvinu potřeboval – ať to určitě neřeší a jde do toho. Já na sobě necítím žádný rozdíl,“ uzavírá otec.

Podívejte se na celý rozhovor s Terezou a jejím tatínkem:

Video  Tereza přišla kvůli infekci o nohy a selhaly jí ledviny: Život jí zachránil tatínek  - www.zdraveledviny.cz
Video se připravuje ...

Pozor na prevenci!

Mnoho lidí vynechává preventivní prohlídky u praktického lékaře, protože se cítí subjektivně zdravě, z časových důvodů, a v posledním roce i kvůli strachu z nákazy koronavirem ve zdravotnickém zařízení. „Součástí preventivních prohlídek je však také důležitá kontrola zdraví ledvin. Laboratorní rozbor moči, případně krve, může odhalit abnormální hodnoty poukazující na ledvinné onemocnění,“ vysvětluje na úvod MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a Transplantační ambulance IKEM. 

Proto bude veřejnosti k dispozici bezplatné testovací místo IKEM ve dnech 16. a 17. září 2021 v prostranství před obchodním centrem Arkády Pankrác v Praze. „Není potřeba s sebou nic nosit, pro laboratorní vyšetření poslouží kapka krve získaná drobným píchnutím do prstu. Rád bych tedy pozval každého, kdo chce mít o zdraví svých ledvin jistotu, nebo jen bude mít cestu kolem,“ vzkazuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře IKEM.