Pondělí 2. srpna 2021
Svátek slaví Gustav, zítra Miluše
Oblačno, déšť 22°C

Lesnický fond chce po Agrofertu vrátit dotaci 5 milionů. Holding to odmítá, přijde žaloba?

Autor: ČTK - 
22. července 2021
09:21

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) žádá zpět od holdingu Agrofert pět milionů korun, které firma získala na pojištění hospodářských plodin a zvířat. Suma byla podle fondu, který rozděluje národní dotace pro zemědělce, vyplacena čtyřem dceřiným firmám holdingu neoprávněně. Koncern ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) vratku odmítá, čímž si blokuje i další možné dotace od PGRLF. Fond firmě zaslal předžalobní výzvy. Napsal to dnes server iROZHLAS.cz.

Dotace na pojištění hospodářských plodin a zvířat byly určené pro nejmenší zemědělce, přesto na ně dosáhly i některé velké podniky. Čtveřice dceřiných firem Agrofertu, konkrétně ZEMOS, AGS AGRO České Budějovice, ZS Vilémov a SPV Pelhřimov, peníze z programu Podpora pojištění inkasovaly v letech 2010 až 2013. Koncern z Babišových svěřenských fondů přitom dosahuje ročně stomiliardových obratů.

Podle PGRLF tak dané firmy spadají do kategorie velkých podniků, čímž nesplnily dotační podmínky a na státní peníze neměly nárok. Neoprávněně vyplacené dotace fond odhalil letos po interní kontrole. Koncern pochybení odmítá a peníze vrátit nechce, píše server. „Probíhající řízení ze zásady nekomentujeme a stejně tak tomu bude i v tomto případě. Rádi bychom vás však ubezpečili, že jsme veškeré podpory čerpali dle platných podmínek PGRLF,“ cituje iROZHLAS manažerku komunikace a PR Agrofertu Adélu Čabayovou. Fond proto čtveřici dceřiných firem Agrofertu 11. června zaslal předžalobní výzvy.

Agrofert se tím, že nechce starší problematické dotace vrátit, odstřihl od čerpání další podpory od PGRLF. Podle dotačních podmínek fondu nesmí mít žadatel o státní dotace nedoplatky vůči státu či dalším konkrétně jmenovaným institucím včetně PGRLF. Potvrdil to ředitel právního úseku lesnického fondu Ondřej Lomský. „PGRLF neposkytuje podpory žádným žadatelům, kteří nesplňují stanovené podmínky a ve vztahu k nimž by poskytnutí podpory zakládalo neoprávněnou podporu,“ uvedl.

Ze stejného důvodu nyní od Agrofertu vymáhá dotace také ministerstvo zemědělství. Na podpoře spojené s ovocnými sady určené pro nejmenší farmáře získala trojice dceřiných firem Sady CZ, M+A+J a Lužanská zemědělská dohromady 5,5 milionu korun. Podle ministerstva byly vyplaceny neoprávněně. Dotační vratka nařízená ministerstvem se týká také dalších velkopodniků s miliardovými obraty. Peníze resort vymáhá od koncernu Úsovsko, v jehož čele stojí bývalý ministr za ANO Jiří Milek, či firem podnikatele Gabriela Večeři. Podniky se vůči vymáhání dříve vyplacených dotací brání u soudu.

pokrok ( 22. července 2021 13:24 )

Babiš je typicky ukázkový příklad m,-
fikaného profesionálního zloděje a podrazáka.
Ale takoví jsou ve STOCE ANO doslova všichni ,-

kdy Mýto Faltýnek - si na své obchodní zájmy,
které vyjednával po hotelech - pořídil DIÁŘ -
VE KTERÉM JAKO PŘÍJEMCE MILIONŮ KORUN -
SE UVEDL JAKO KONEČNÝ VLASTNÍK !

A protože starej Faltýnek -
na podrazáka Babiše toho ví až příliš,-
musí šmejd a zloděj zlodějská Andréš Babiš -

dostat opět ke korytu i Faltýnka,-

aby tento o Babišových podrazech a kriminalitě
počínaje Agrofertem - nepromluvil !

Mohou si zlodějskou spolupráci dovolit,-
protože je budou hlídat je jak Babišovi,-
tak Šlachtovi policajti-
viz článek :

"Babišovi policajti"
http­s://re­porter­maga­zin.cz­/a/wcyH­M/ba­biso­vi-policajti

kde se mimo jiné píše:

Hodně se mluví o vztazích Andreje Babiše a policejního důstojníka Roberta Šlachty, avšak vztahy Babiše s policisty trvají již více než třicet let. Nejprve se scházel s důstojníky StB, po revoluci důstojníky StB zaměstnal. Policejní kontakty využíval při budování impéria; vztahy se prohloubily, když se střetl s kmotry typu Františka Mrázka. A policisty se Babiš obklopuje dodnes
Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr, někdejší obchodní partner zavražděného Františka Mrázka, kdysi mezi přáteli prohlásil, že se musí kvůli bezpečnosti svého byznysu obklopovat mafiány. Zdůvodnil to tím, že jeho úhlavní sok Andrej Babiš používá v boji proti němu policejní složky. „Babiš má policajty, já mám podsvětí,“ svěřil se svým známým Pitr.

V Pitrově větě byl velký kus pravdy. Nejen pokud šlo o jeho vztahy s podsvětím, ale i pokud jde o Babiše a policisty. Svět Andreje Babiše je totiž do jisté míry propojen se světem policejních a zpravodajských důstojníků už desítky let.atd..

Doporučuji přečíst celé - aby jste byli v obraze a věděli,-
co od těchto lidí jako je Babiš, Šlachta a spol- lze očekávat!

S komunisty, policajty a estébáky spějeme k policejnímu státu ,-
takže bude jenom a jenom hůř !

Zobrazit celou diskusi
Další videa