Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

EU proklepne podezřelé dotace pro „velkostatkáře“. Zdechovský: Týká se to i Agrofertu

Autor: ČTK - 
12. ledna 2021
22:50

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování údajně neoprávněného přidělení unijních dotací velkým českým zemědělským podnikům. Exekutiva Evropské unie v tiskové zprávě oznámila, že má pochybnosti mimo jiné u dotací na restrukturalizaci a zavlažování farem, jejichž přidělení velkým firmám místo menším podnikům mohlo porušit unijní pravidla. Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského se nejméně dva případy týkaly společností spojených s holdingem Agrofert. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že komise o zahájení kontroly ministerstvo dosud neinformovala.

Komise se koncem loňského roku zabývala několika podněty, které podle Zdechovského dostala po únorové misi skupiny europoslanců v Česku. Po zevrubném přezkoumání dotací spojených s ovocnými sady dospěla k závěru, že některé velké podniky inkasovaly dotace v řádech desítek milionů eur (stovek milionů korun), které byly určené pro malé a střední firmy. Další problematické schéma se podle EK týkalo příspěvků na pojištění úrody a hospodářských zvířat, jež opět získaly velké firmy místo malých či středních podniků.

„Hodnocení komise odhalilo, že tato podpora byla již v minulosti přidělena příjemcům, kteří byli českými úřady chybně označeni za malé a střední podniky, ačkoli šlo ve skutečnosti o velké firmy,“ uvedla komise.

Mluvčí ministerstva zemědělství v reakci zaslané ČTK připomněl, že resort ve věci údajně neoprávněně přidělených dotací pro některé firmy s nimi zahájil řízení a už v lednu 2019 rozhodl o odnětí této podpory. „Po následném odvolání některých firem toto rozhodnutí potvrdil ministr zemědělství v rámci rozkladové komise a dotace jsou vymáhány zpět. Zemědělské podniky však napadly pravomocné rozhodnutí ministra zemědělství žalobou u soudu, toto soudní řízení prozatím není ukončeno,“ dodal mluvčí.

EU se o Agrofert zajímá dlouhodobě

Jména dotčených firem unijní exekutiva nezveřejnila. Podle Zdechovského se však nejméně ve dvou případech jedná o firmy spojené s Agrofertem.

„Mám potvrzeno, že šetření komise se nejméně ve dvou případech týká firem okolo Agrofertu. EK požádám, aby na některém z příštích jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu sdělila podrobnosti ke zjištěným nesrovnalostem a časový harmonogram, v jakém bude již několikátou kauzu Agrofertu řešit,“ sdělil ČTK europoslanec.

Agrofertem se dlouhodobě zabývají auditoři EK kvůli vazbám premiéra Andreje Babiše na jeho bývalý podnik. Babiš sice vložil holding do svěřenských fondů, podle zjištění auditorů EK na něj má stále vliv, a je proto ve střetu zájmů. Komise by měla v průběhu ledna do Česka poslat definitivní verzi auditu, na jehož základě patrně neproplatí firmám kolem Agrofertu dotace od léta 2018, kdy vstoupila v platnost zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů. Česko by tak mohlo vracet do unijního rozpočtu až kolem 450 milionů korun. Premiér tvrzení o svém střetu zájmů dlouhodobě odmítá.

Santusak ( 16. ledna 2021 13:52 )

Pokroku,,jen abys nam tu nenabizel svuj vlastni spis!!! Je to podezrele vela moc!!!

Santusak ( 16. ledna 2021 13:50 )

Zdechovsky slibil osvobozeni Kramneho..A ted se rozptyluje takovou pYtchovinoujako jsou "kulaci",..

slunc ( 14. ledna 2021 11:29 )

pokrok ty si se narodil jako pitomec a chcípneš jako pitomec!!

pokrok ( 13. ledna 2021 21:19 )

Opravdu když čtwme tento estébácký Babišův svazek obsahující
desítky stran

viz název :

"Kompletní spis spolupracovníka StB Andreje Babiše "

http­s://zp­ravy­.aktu­alne­.cz/do­maci/­komplet­ni-spis-spolupracovnika-stb-andreje-babi­se/r~i­:galle­ry:315­47/

Registrační protokol spolupracovníků StB se záznamy o Andreji Babišovi, alias Burešovi. Původní označení "D" jako důvěrník nahradilo v listopadu 1982 "A" jako agent.
Registrační protokol spolupracovníků StB se záznamy o Andreji Babišovi, alias Burešovi. Původní označení "D" jako důvěrník nahradilo v listopadu 1982 "A" jako agent.
Foto: Aktuálně.cz kde jsou veškerá jeho udání vč. fotodokumentace,-
atd..
tak sděluji, že s tímto udavačem který škodil lidem, udával , nakonec
jak vidíme i nechával klekať na firmy našich podnikatělů a živnostníků.-

se může spojit a chválit jej - jen stejný šmejd a udavač jako je on
Andrrréš Babiš agent STB a KGB.

Vypadá to že Sluc byl - nebo stále ještě je jeho komplic -
který čeká na návrat před rok 1989.

pokrok ( 13. ledna 2021 20:53 )

Možná že se o Agrofert budou zajímati i bývalí vlastníci´=
spolumajitgelé Agrofertu ,-
keré Babiš připravil o jejich podíly !

Zde je článek o tom - jak Babiš -
zloděj zlodějská uměl v podrazech a podvodech chodit .


"Petrimex na vedlejší koleji. Reportéři ČT odhalují, jak Babiš ovládl
Agrofert"

http­s://ct­24.ces­kate­levi­ze.cz­/doma­ci/212­0295-petrimex-na-vedlejsi-koleji-reporteri-ct-odhaluji-jak-babis-ovladl-agr

A že v tom hodlá pokračovat - to denně vidíme a slyšíme .
Neodstoupím a neodstoupím -
dokud Českou republiku nevydojím !

K tomu mi doopmáhej sám M. Zeman a stádo hlúpých čehúnů - voličů !

Proč ?
Má totiž ještě nesplacené úvěry u Čínských Bank -
které mu musí jako všechno - zaplatit český daňový poplatnik !

viz .

"Fakta k financování Agrofertu čínskými bankami | Agrofert"
www.agrofert.cz › akce-a-aktuality › fakta-k-financova...

20. 12. 2019 — ... úvěry skupiny Agrofert, specificky rolí čínských bank v jejím financování a jejich údajného vlivu na skupinu Agrofert a pana Babiše. Je vidět .
Co hlúpí čehůni - pro vyčůraného Babišeneudělají Za pár koblih!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud