Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Balíčky z Číny se zatím neprodraží. Senát nestihne do července probrat klíčovou změnu

Autor: ČTK, sova - 
24. června 2021
12:37

Adresáti drobných poštovních zásilek s hodnotou do 22 eur (asi 560 korun) ze třetích zemí zřejmě za ně ani od 1. července nebudou platit daň z přidané hodnoty (DPH). Nebudou muset ani podávat elektronické celní prohlášení. Důvodem je fakt, že novela zákona o DPH a celní zákon, které povinnost platit daň z těchto zásilek zavádí, nebyly dosud schválené v legislativním procesu. Dosud je schválila pouze Poslanecká sněmovna, a nikoliv Senát. ČTK to ve středu řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Návrh schválila sněmovna 2. června a následně jej po zapracování pozměňovacích návrhů měla odeslat do Senátu. Tam dosud podle webu horní komory nedorazil. Platit by měl pravděpodobně druhý den po vyhlášení ve sbírce listin.

Česká pošta je v celém celním procesu oním pomyslným pošťákem. Na účinnost legislativy nemá vliv a řídí se platnými zákony České republiky. Česká pošta dostane zásilky do přepravy a doručí je konečným příjemcům. V momentě, kdy bude mít za povinnost vyměřit DPH i na zásilky pod 22 eur, je připravena tuto činnost vykonávat a DPH konečnému příjemci zásilky vyměřit,“ uvedl Vitík.

Mluvčí: Pošta bude na změnu připravena

Jakmile bude zákonem stanoveno jasné datum, od kdy bude povinnost DPH platit i za zásilky malé hodnoty, je Česká pošta podle mluvčího připravena s klienty řešit výběr daně.

Pošta k 1. červenci zapracovala změny procesů na Mezinárodní poště, která má nové sídlo, když se ze Smíchova přestěhovala do Štěrbohol a zvýšila počet celních deklarantů. Ti budou pracovat v novém systému předávání informací o adresátovi. „Časové prodlevy v přijímané legislativě na pozici České pošty nic nemění a v momentě začátku výběru DPH bude připravena stejně, jako byla připravena na datum 1. července,“ dodal mluvčí.

Počet drobných zásilek stoupá

Do EU ročně dorazí z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v ČR stoupá. V roce 2019 jich bylo 28 milionů, o rok dříve 25 milionů.

Opatření EU má za cíl přinést z výběru DPH až sedm miliard eur (182 miliard korun) a zároveň narovnat podnikatelské prostředí, protože tuzemské firmy i firmy z EU musejí odvádět DPH, pokud jí podléhají. Norma reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi