Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















V ulici Komárovská pražští hasiči v koruně podmáčeného stromu nalezli mláďata sojky, které předali veterinární službě. Strom pak z komunikace odstranili.
V ulici Komárovská jsme v koruně podmáčeného stromu nalezli mláďata straky, které jsme předali veterinární službě PET-MEDIC. Strom jsme pak z komunikace odstranili. pic.twitter.com/zzvgmm7QtI
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) 24. června 2021

„Aktuálně řešíme ještě 15 poruch na vedení vysokého napětí už jen ve středních Čechách, podařilo se nám opravit poruchy v Královéhradeckém kraji,“ uvedla odpoledne mluvčí firmy ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.
V Královéhradeckém kraji bylo ráno sedm poruch na vedení vysokého napětí, stejně jako v Ústeckém kraji. Energetiky ČEZ ještě zaměstnávají opravy v Praze-západ, na Benešovsku, Mělnicku, Kolínsku a Příbramsku. „Obnovení dodávek předpokládáme během dnešního dne,“ dodala Holingerová.

Noční bouřky v Česku způsobily problémy na železnicích, spadlé stromy a výpadky napájení a zabezpečovacího zařízení zastavily nebo omezily provoz asi na 40 místech.

ČEZ Distribuce k 11:00 evidovala 15 000 odběrných míst bez elektřiny, ráno jich podle mluvčí firmy Soni Holingerové bylo 35 000 a kolem 02:00 zhruba 97 000.

Český hydrometeorologický ústav na twitteru zveřejnil mapu znázorňující místa v ČR, na kterých platí výstraha a povodňová pohotovost.
Byla vydaná #VYSTRAHA na:
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) 24. června 2021
➡️povodňová pohotovost (od čtvrtka12:01 do pátku18:00)
➡️velmi silné bouřky (od čtvrtka 17:00 do pátku 06:00)
Více na https://t.co/EEh5QxnJea a v mobilní aplikaci ČHMÚ. pic.twitter.com/bntD5UsKNl

„Vzhledem k silnému nasycení půdy a předpokládaným intenzivním srážkám mohou toky opět stoupat na první a druhý stupeň povodňové aktivity,“ varovali meteorologové. Podle údajů na webu ČHMÚ je riziko rozlití vody z řek hlavně ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji a v Praze. V ostatních regionech je toto nebezpečí menší.

I během celého dopoledne likvidovali pražští hasiči následky bouřky a prudkých lijáků. „Stále čerpáme na dalších místech vodu z podzemních prostor. Od noci do 11:00 hodin evidujeme šest desítek případů,“ uvedl jejich mluvčí Martin Kavka.
Nejsilnější lijáky zasáhly Prahu mezi jednou a třetí hodinou ranní. „Byly doprovázené extrémními srážkovými úhrny, kdy spadlo od 10 do 80 mm. Například v Radotíně napršelo 85 mm, na Žižkově 70 mm, na Břevnově 57 mm, ve Stodůlkách 53 mm. Jednalo se o nejintenzivnější bouřky tohoto týdne,“ popsala Blesku meteoroložka Dagmar Honsová. „Poslední pásmo silných bouřek přejde přes Česko během noci na pátek – bouřky mohou být opět doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě 40 mm, krupobitím a nárazy větru. Poté se frontální rozhraní posune z našeho území k východu,“ dodala.

Kvůli dosavadním i očekávaným intenzivním srážkám se opět mohou zvednout hladiny řek, a to na většině území ČR. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
„Během čtvrtečního (dnešního) večera a noci na pátek se v souvislosti s přechodem frontální vlny vyskytnou na většině území i velmi silné bouřky, které mohou být lokálně doprovázeny přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 milimetrů, nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině a kroupami i větších rozměrů,“ uvedli meteorologové. Vysoký stupeň nebezpečí těchto bouřek platí pro celou zemi s výjimkou Karlovarského, Ústeckého a části Libereckého kraje, kde je riziko nižší.

Bez elektřiny zůstávalo po bouřkách po 10:00 téměř 22.000 odběrných míst. Energetici dál pracují hlavně na Benešovsku, kolem Prahy a na Táborsku.

Pražští hasiči se do šesti hodin ráno potýkali s 30 případy způsobenými bouřkami a lijákem.
Bouřka a vydatný déšť nás v noci do 6h ráno zaměstnal u třech desítkách případů. Jednalo se o laguny na komunikacích, popadané stromy nebo tekoucí dešťovou vodu do sklepů a bytů.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) 24. června 2021
Monitorovali jsme Botič, který dosáhl na 3 SPA a uvolnili jeho výpusť na Rašínově nábřeží. pic.twitter.com/3s63NVd5a5

Spadlé stromy a výpadky napájení a zabezpečovacího zařízení po bouřkách v noci zastavily nebo omezily provoz na železnici na víc než 30 místech.
Před 08:45 firma na twitteru Správa železnic oznámila, že provoz se s pomocí hasičů a provozních zaměstnanců podařilo obnovit na více než 20 tratích. „S největšími následky bouřek se potýkáme mezi Nemanicemi a Strakonicemi, kde je poškozené trakční vedení ve třech úsecích, a na trati Černý Kříž - Nové Údolí, kde spadlo velké množství stromů,“ uvedla firma.
Na více než 20 tratích už je provoz díky nasazení hasičů a provozních zaměstnanců obnovený. S největšími následky bouřek se potýkáme mezi Nemanicemi a Strakonicemi, kde je poškozené trakční vedení ve 3 úsecích a na trati Černý Kříž – Nové Údolí, kde spadlo velké množství stromů. pic.twitter.com/qZxroNGZjv
— Správa železnic (@Spravazeleznic) 24. června 2021

Za pouhých šest hodin pomáhali hasiči hned u 509 technických potíží. Nejvíce výjezdů napočítali ve Středočeském a Jihočeském kraji.
Od půlnoci do 6h ranní jsme řešili 509 technických pomocí v souvislosti s bouřkami.
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) 24. června 2021
To není daleko od skoro dvojnásobku dlouhodobého denního průměru (328) všech našich výjezdů včetně požárů a dopravních nehod.
Nejvíce událostí jsme řešili ve Středočeském a Jihočeském kraji. https://t.co/TCtC4c5sXY

Společnost eg.d podle svého mluvčího Romana Šperňáka evidovala k dnešnímu ránu 32 poruch na linkách vysokého napětí a zhruba 9900 domácností s omezením dodávek elektřiny hlavně na jihu Čech. „Nejvážnější situace je na Táborsku, v okolí Týna nad Vltavou a na Českokrumlovsku,“ uvedl mluvčí. Krátkodobý výpadek dodávek firma zaznamenala na Písecku.
Na distribučním území ČEZ byla ráno podle Holingerové nejvážnější situace ve Středočeském kraji. „Jedná se především o lokalitu Benešova, Praha-východ a Praha-západ. Poruchy máme také na Nymbursku a Příbramsku,“ řekla mluvčí.

Po bouřkách je v Česku bez elektřiny 45.000 odběrných míst, hlavně ve středních a jižních Čechách. ČEZ v noci evidoval téměř 100.000 míst bez proudu.
ČEZ Distribuce ráno evidovala 35.000 odběrných míst bez elektřiny, kolem 02:00 jich bylo podle mluvčí firmy Soni Holingerové kolem 97.000. Poruch na vedení vysokého napětí ubylo ze 70 na ranních 55. Ve středních Čechách je 38 z nich, po sedmi v Královéhradeckém a Ústeckém kraji.

Pražští hasiči kvůli silné bouřce zasahovali v noci ze středy na čtvrtek u více než 30 případů. „Jednalo se o laguny na komunikacích, popadané stromy nebo tekoucí dešťovou vodu do sklepů a bytů,“ popsal spoušť jejich mluvčí Martin Kavka. „Monitorovali jsme také Botič, který dosáhl na 3. stupeň povodňové aktivity, a uvolnili jeho výpusť na Rašínově nábřeží,“ dodal. K zásahům vyjíždějí i během čtvrtečního rána, řeší převážně popadané stromy.

Bouřky v noci zvedly hladiny menších toků na desítce míst v západních, středních a jižních Čechách, v Praze a na jižní Moravě. Otava překročila druhý povodňový stupeň, Volyňka a Botič přechodně i třetí. Hladiny už většinou klesly nebo klesají. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Před rozvodněním menších toků po bouřkách meteorologové varovali.

Spadlé stromy a výpadky napájení a zabezpečovacího zařízení po bouřkách v noci zastavily nebo omezily provoz na železnici na víc než 20 místech. Problémy jsou hlavně v jižních a středních Čechách, většinou na regionálních tratích. Některá omezení se již podařilo odstranit. U Vraného nad Vltavou je trať zaplavená vodou a bahnem. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Správa železnic.
„Noční přechod silných bouřek má za následek významné komplikace provozu na železnici z důvodu poruch zabezpečovacího zařízení, popadaných stromů a podobně,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Firma podle něj průběžně pracuje na zprovozňování tratí.

Tropické teploty vystřídaly prudké deště, které způsobily na mnohých místech nemalé škody. Bouřkové přívaly vody se však vyhnuly vinicím, na kterých právě kvete réva. „Naše vinice v okolí Velkých Bílovic, Sedlece u Mikulova, okolí Pavlova i na Bzenecku silné deště nezastihly, bouřková průtrž nás těsně minula. Napršelo kolem 15 až 20 mm, což bylo pro révu po minulých horkých dnech naopak přínosné,“ říká Josef Svoboda, vinohradnický manažer skupiny BOHEMIA SEKT. „Déšť také pročistil vzduch, což rozhodně po vlně veder zpříjemnilo práci našim vinařům,“ dodává Josef Svoboda.

Kvůli silným bouřkám, které se prohnaly celou Českou republikou, evidovala podle mluvčího Romana Šperňáka v úterý ráno distribuční firma eg.d 25 poruch na vedení vysokého napětí a zhruba 9 000 domácností s omezením dodávek elektrické energie. Nejčastější příčinou byly pády stromů do vedení. Od rána poruchy opravuje a dodávky obnovuje. Odpoledne už bylo omezeno posledních několik desítek domácností na jižní Moravě v oblasti Hodonína a zhruba 600 odběratelů na jihu Čech v oblasti Vyššího Brodu. Tam práce komplikoval spadlý strom přes řeku Vltavu a nepřístupný terén.
Během dnešního odpoledne by měly být všechny dodávky elektrické energie obnoveny.

Distribuční firma eg.d ze skupiny E.ON za dnešek neeviduje žádné nové poruchy.
„Od rána nové poruchy nepřibývají, naopak se nám daří ty stávající opravovat a dodávky obnovovat. Aktuálně evidujeme zhruba 5800 domácností bez dodávek elektrické energie,“ uvedl mluvčí firmy Roman Šperňák.

Silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami mohou od dnešních 22:00 do středečních 05:00 postihnout také jižní část České republiky. Kromě Jihočeského a Jihomoravského kraje se varování týká také celé Vysočiny a jihovýchodu Plzeňského a Středočeského kraje. I v jejich případě meteorologové varují před ojediněle silnými bouřkami s přívalovým deštěm a nárazy větru. Napršet může kolem 35 litrů vody na metr čtvereční.

Středočeští hasiči od půlnoci do 08:00 zasahovali u 35 událostí souvisejících s deštěm a bouřkami. Převážně odklízeli stromy spadlé na komunikace, řekla ČTK jejich mluvčí Dagmar Zemanová. V Praze hasiči odstranili dva stromy, které se kvůli podmáčení vyvrátily do ulice. „Bouřka Prahu tentokrát nepotrápila,“ napsali na twitteru.
Bouřka Prahu tentokrát nepotrápila. Zasahovali jsme do sedmé ráno pouze u dvou událostí.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) 22. června 2021
V obou případech spadl podmáčený strom na komunikaci.

Kvůli silným bouřkám eviduje E.ON 25 poruch na vedení vysokého napětí a 9000 domácností s omezením dodávek elektrické energie, nejvíce na jižní Moravě.

Prší i v Praze, pražští hasiči v souvislosti s počasím však zatím zasahovali u jediného případu - pádu větví stromu na osobní vozidlo na Vinohradech, informoval jejich mluvčí Martin Kavka.

Během úterý budou bouřky přechodně slábnout, ale znovu se mohou objevit i v dalších dnech tohoto týdne.

Nejsilnější a nejvíc nebezpečné měly být podle meteorologů ty, které zasáhly západní polovinu Česka v noci na úterý. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí pro všechny české kraje a Vysočinu od úterní půlnoci do 12:00, vyplývá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
„Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, nárazy větru zhruba 80 kilometrů v hodině a s kroupami. Tyto intenzivní srážky mohou lokálně zvednout hladiny zejména menších vodních toků,“ upozornili meteorologové. Nárazy větru mohou lámat větve či vyvracet stromy, nebezpečné mohou být také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice i problémy v dopravě. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty, neměli by vstupovat ani vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce by motoristé měli snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!