Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















Pražští hasiči budou dnes redukovat své síly a prostředky nasazené na jižní Moravě. „Náš odřad se tak vrací zpět do Prahy. Pomoc HZS Jihomoravského kraje v současném rozsahu už není potřeba,“ uvedli na twiteru.
Dnes bude redukován počet hasičů na jižní Moravě. Náš odřad se tak vrací zpět do Prahy. Pomoc @hzsjmk v současném rozsahu už není potřeba. #promoravu pic.twitter.com/f6i8ecqSv6
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) 4. července 2021

Praha 6 pošle dalších 1,8 milionu korun čtyřem obcím na jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Na mimořádném jednání to dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Spolu s 200 000 korunami, které radní již schválili, pošle Praha 6 na Moravu dva miliony korun, tedy půl milionu každé obci. Další pomoc by mohli zastupitelé schválit po prázdninách. Peněžní dary schválil i magistrát a další městské části.
Pomoc bude odeslána obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Tajemník městské části Jan Holický na jednání řekl, že na zprostředkování daru se radnice z praktických důvodů dohodla s městy Břeclav a Hodnonín, se kterými sjednala darovací smlouvy a které obcím peníze přepošlou. Zaslání peněz podpořili všichni přítomní a on-line připojení zastupitelé.
Pirátská zastupitelka Eva Tichá na jednání řekla, že by městská část měla zvážit zaslání daru i na další místa. Zmínila osadu Pánov na okraji Hodonína, kde byly podle ní škody také velké a zemřeli tam dva lidé. „Všechny domy byly poškozeny, některé byly prakticky srovnány se zemí,“ řekla. Dále by si podle ní pomoc zasloužila i obec Stebno na severu Čech.

Dobré ráno, obyvatelé oblastí zasažených tornádem mohou ode dneška žádat o dotace a zvýhodněné úvěry na obnovu bydlení. Program Živel připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se Státním fondem podpory investic (SFPI), který bude žádosti přijímat. Lidé budou moci získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Peníze jsou určeny na opravu, výstavbu nebo pořízení jiné nemovitosti. V případě nové výstavby mají lidé nárok na zálohovou dotaci půl milionu korun. Žádosti v místě živelní pohromy pomohou vyplnit mobilní týmy úředníků.

„Zítra budeme na mimořádném jednání zastupitelstva projednávat další finanční pomoc jihomoravským obcím, které minulý týden smetlo tornádo,“ informoval starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.
Zítra budeme na mimořádném jednání zastupitelstva projednávat další finanční pomoc jihomoravským obcím, které minulý týden smetlo tornádo. pic.twitter.com/TmpJso1Iwx
— Ondřej Kolář (@OndrejKolar6) July 1, 2021

S likvidačními pracemi v obcích poničených tornádem a vichřicí v Jihomoravském a Ústeckém kraji může vypomoct až 1000 vojáků s potřebnou technikou. Na dnešním zasedání to schválila vláda, informoval na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Nařízení kabinetu platí do konce srpna. Dosud se armáda mohla zapojit pouze do záchranných prací, část ze zmíněné tisícovky vojáků se na nich podílí.
„Vláda schválila nařízení umožňující v případě požadavku ze strany kraje či integrovaného záchranného systému zintenzivnit nasazení armády při likvidaci následků tornáda a vichřice. Už nyní máme nasazeno na jižní Moravě přes 200 vojáků, nově to může být až 1000 vojáků s potřebnou technikou,“ uvedl Metnar.
Vláda schválila nařízení umožňující v případě požadavku ze strany kraje či IZS zintenzivnit nasazení armády při likvidaci následků tornáda a vichřice. Už nyní máme nasazeno na jižní Moravě přes 200 vojáků, nově to může být až 1000 vojáků s potřebnou technikou.
— Lubomír Metnar (@metnarl) 1. července 2021

„Během noci (na dnešek) se poruchových četám ČEZ Distribuce podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí. K distribuční soustavě jsme tak připojili všechny odběratele,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Podle ní sice mohou být během dneška ještě hlášeny poruchy především na nízkém napětí, mělo by jít ale jen o jednotlivá čísla popisná, chaty, chalupy a další rekreační oblast. Totéž firma předpokládá v pátek, kdy lidé budou jezdit do svých rekreačních objektů. Škody na distribučním zařízení by podle předběžného odhadu firmy neměly přesáhnout pět milionů korun, dodala mluvčí.
Firma EG.D ze skupiny E.ON při bouřce v noci na středu evidovala zhruba 120.000 odběratelů bez proudu. Podle středečního vyjádření mluvčího Romana Šperňáka byly na jihu Čech nejvíce postiženy okresy České Budějovice, Český Krumlov a Jindřichův Hradec. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji byly výpadky zejména v oblastech kolem Třebíče, Jihlavy, Bystřice a Žďáru a kolem Blanska.

Energetici obnovili po bouřce, která zasáhla Česko v noci na středu, téměř všechny poruchy v dodávkách proudu. Několik desítek odběratelů zatím ještě zůstává bez elektřiny v Přední Výtoni na Českokrumlovsku, distribuční firma EG.D od rána ale pracuje na odstranění závad. Společnost ČEZ Distribuce připojila k síti všechny odběratele. ČTK to dnes sdělili mluvčí EG.D Roman Šperňák a ČEZ Soňa Holingerová. V noci na středu bylo kvůli bouřce, při které padaly stromy a větve do elektrického vedení, bez dodávek elektřiny až 300.000 domácností, ve středu ránu jich byla zhruba polovina, přičemž nejvíce postiženy byly jižní a východní Čechy a Vysočina.

Další miliony na pomoc obětem tornáda naposílali diváci České televize v rámci vysílání benefičního pořadu Koncert pro Moravu. Kulturní akce na pražské Kampě, kde se kvůli pomoci pro postižené obce sešli hudebníci Dan Bárta, Vojta Dyk, Anna K, kapely Čechomor nebo Mňága a Žďorp spolu s Buty. Zhruba po hodině vysílání se na účtu sešlo přes osm a půl milionu korun.
Již ve 20:10 se můžete těšit na Koncert pro Moravu na ČT1. 🙏 Pomoci můžete už nyní a to zasláním DMS ve tvaru 🤳 DMS PROMORAVU 30 nebo 60 nebo 90 na číslo 87 777, nebo prostřednictvím QR kódu, který je potřeba naskenovat ve vašem mobilním bankovnictví.❤️ #koncertpromoravu pic.twitter.com/a4NHM0WYHF
— Česká televize (@CzechTV) 30. června 2021

V Hodoníně čtvrteční tornádo poškodilo kromě městské čtvrti Pánov také Hornickou čtvrť, část města zvanou Bažantnice a ulice Lipová alej, I. Olbrachta a U Červených domků. V těchto místech vznikly rovněž škody na veřejném majetku. Konkrétně v budově ZŠ U Červených domků, ZŠ B. Martinů, v objektu sportovní haly i na stadionu U Červených domků. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí města Petra Kotásková.
Krizový štáb zmapoval rozsah poškození všech domů v katastru Hodonína. V Pánově je významně poškozených 14 domů, z toho šest je určeno k demolici. Dva bytové domy tornádo poškodilo ze tří čtvrtin. V Hornické čtvrti je určen ke zbourání jeden dům. „Vzhledem k blízkosti lesa zde byly poškozeny především střechy domů v důsledku pádu stromů. Škody jsou nahlášeny celkem v 19 domech. V bytových domech v oblasti Bažantnice byly nejvíce poškozeny střechy, škody utrpěly i fasády a okna,“ uvedla Kotásková.

Pomoc lidem na jižní Moravě se nedostává jen prostřednictvím materiálu, ale i hlídáním dětí nebo nabízením volných bytů, vše samozřejmě zadarmo. Pomoci se rozhodl i florbalový klub Štíři České Budějovice, který nabízí dětem od rodin postižených tornádem možnost účastnit se sportovního soustředění.
POŠLETE K NÁM DĚTI
Rádi bychom alespoň trochu pomohli lidem zasaženým neštěstím na Moravě. Nabízíme, že mohou poslat své děti na naše soustředění v Horní Stropnici v Novohradských Horách.

Dobrovolníci, kteří chtějí pomoct v obcích postižených minulý týden ničivým tornádem, se mají řídit seznamem potřebných věcí, který je zveřejněný na facebookových stránkách Dům kultury Hodonín.
Aktuálně je největší poptávka po:
- -KRABICE (NA TŘÍZENÍ OBLEČENÍ NA OČOV)!!!!!!!!-
- -PRACOVNÍ KRAŤASY, OPASKY NA NÁŘADÍ-
- -BITY DO AKU VRTAČEK-
- -SADY IMBUSY-
- -PODLOŽKY+MATICE (PRŮMĚR 16)-
- -MALÍŘSKÉ POTŘEBY+PRIMALEXY-
- -PANTHENOLY!!!!!!!!-
- -SMAZATELNÉ FIXY NA TABULI-
- PARTY STANY!!!!!!-
- -BENZÍN NA MĚSTSKÝ ÚŘAD!!!-
- -BRUSNÉ KOTOUČE -115mm!!!-
- -DIAMANTOVÉ KOTOUČE -125mm!!!-
- -KOLEČKA!!!
Celý seznam najdete na facebookových stránkách:

Kvůli nočním bouřkám je v Česku ráno bez proudu asi 145 000 domácností. ČEZ Distribuce eviduje 60 000 domácností bez elektřiny, EG.D téměř 85 000.

Silné obavy z bouře, která se během posledních hodin přehnala přes Česko, se nenaplnily, přesto způsobilo počasí opět značné potíže. Popadané stromy zablokovaly dokonce na Vysočině dálnici D1 na zhruba dvě hodiny. Hasiči odstraňovali popadané stromy i na dalších komunikacích. Evidují stovky výjezdů kvůli počasí, nejčastěji podle údajů na webu odstraňují popadané stromy. Více o včerejší bouřce naleznete zde.
Například v Olomouckém kraji hasiči zasahovali kvůli bouřkám u 90 událostí, popadané stromy přerušily dopravu na hlavním železničním koridoru i dalších tratích. Na Vysočině pak měli od úterního večera kvůli počasí přes 200 výjezdů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozjíždí program Pomoc po tornádu pro kompenzace škod pro podnikatele, kteří museli kvůli čtvrteční bouři omezit nebo zastavit činnost. Bude se rozdělovat 200 milionů korun. Sběr žádostí začíná ve středu 30. června, jejich příjem skončí 30. září.
Podpora se může pohybovat od 50 tisíc až po jeden milion korun, pojištěným zase pomůže překlenout rozdíl mezi pojistným plněním a cenou nově pořízeného majetku. Nárok na dotaci ale budou mít i nepojištění, ti mohou získat až 80 procent ceny nového majetku. Připravuje se také poskytování bezúročných úvěrů.

Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi a nadacemi dostat 150.000 korun. Poměrnou částku dostanou i obce. Lidé na zmírnění následků čtvrteční bouře, jež zasáhla nejvíce jižní Moravu, věnovali už kolem 850 milionů korun. Je to už více než při záplavách v roce 1997. Tehdy lidé věnovali téměř 800 milionů. Na koordinovaném postupu a rozdělování peněz tak, aby bylo spravedlivé a transparentní, se dnes dohodli organizátoři sbírek. Peníze v první fázi poslouží na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb, řekla dnes ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková.

Klienti nahlásili pojišťovnám po bouřkách z minulého týdne přes 10.000 škod za téměř dvě miliardy Kč. Řadu menších událostí likvidátoři vyřešili.

Občané z Hodonínska a Břeclavska, kteří během řádění tornáda přišli o své občanské průkazy, dostanou rychle nové, dnes o tom informoval na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček ( ČSSD).
Občané z Hodonínska a Břeclavska, kteří během řádění tornáda přišli i o své občanské průkazy, dostanou rychle nové. Jejich žádost úřady vyřídí zrychleně do 5 dnů. Zdánlivě maličkost, ale odpadne tak alespoň starost, čím se prokázat třeba při jednání s pojišťovnou.
— Jan Hamáček (@jhamacek) 29. června 2021

Velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazovým větrem a krupobitím očekávají meteorologové od dnešního večera do středečního rána nejen v Čechách, ale také v západní části Moravy a Slezska. Po intenzivních deštích se tam mohou rozvodnit řeky, některé toky mohou krátkodobě vystoupat na druhý, případně i třetí povodňový stupeň, informoval dopoledne Český hydrometeorologický ústav.
„V oblastech s velmi silnými bouřkami očekáváme prudké vzestupy hladin, zejména u menších toků,“ uvedli meteorologové.
Ve východní polovině Moravy a Slezska se ve stejnou dobu očekávají také bouřky, ale s mírnějšími projevy.

Střechu kostela sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi, která byla jistým symbolem zkázy, jíž tornádo napáchalo, museli v pondělí odpoledne sundat pražští hasiči. Rozhodl o tom statik.
„Pro práci v takto nebezpečném prostředí byl vybrán tým, složený převážně ze specialistů USAR, kteří se podílejí na likvidačních pracích a zůstali na jižní Moravě jako součást druhého odřadu HZS hl. m. Prahy. Celá operace trvala několik hodin,“ informoval Blesk mluvčí pražského hasičského záchranného sboru Martin Kavka.

Praha 7 zvažuje, že „adoptuje“ domácnost z některé ze zasažených obcí, které bude dlouhodobě pomáhat. Tuto variantu má projednat zastupitelstvo Prahy 7. „Pomocí myslím, až přijde čas, hlavně pomoc dobrovolnickou přímo na místě, případně materiální, psychologickou nebo ubytovací pomoc,“ upřesnil starosta Jan Čižinský (Praha Sobě).

S pomocí pro sedm obcí počítá i hlavní město. Pražský magistrát pošle na jižní Moravu a do Ústeckého kraje dva miliony korun.
Praha již vyslala na pomoc jednotky hasičů a záchranářů, psovody městské policie a spolu s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) kontejnery s pitnou vodou. Pomoc jihomoravským obcím schválily také některé pražské městské části. „Tento výraz solidarity Prahy s obcemi zapadá do dosavadního způsobu, jakým se Praha snaží pomáhat mnoha obcím v mnoha regionech. Pevně doufám, že ty peníze pomohou na místě s likvidací škod a řešením následků,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Dva miliony jsou maximální částka, kterou mohou schválit radní bez souhlasu městského zastupitelstva. Pokud by bylo potřeba uvolnit další prostředky, Praha je prý připravena je poskytnout.

„Dnes jsme na vládě za účasti hejtmana JmK Jana Grolicha schválili balík pomoci pro obyvatele i podnikatele postižené tornádem. Současně MPSV vyplácí prostředky okamžité pomoci. Řešili jsme i dodávky stavebního dřeva z Lesy ČR,“ uvedl na twitteru vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Dnes jsme na vládě za účasti hejtmana JmK @JanGrolich schválili balík pomoci pro obyvatele i podnikatele postižené tornádem. Současně @mpsvcz vyplácí prostředky okamžité pomoci. Řešili jsme i dodávky stavebního dřeva z @LesyCR_
— Jan Hamáček (@jhamacek) 28. června 2021

Podnikatelé a firmy z oblastí zasažených tornádem budou mít podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) delší lhůtu na úhradu daní nebo podání daňového přiznání.
Stát pak podnikatelům na Moravě podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) uhradí 80 až 100 pct výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory je 1 mil. Kč, schválila vláda.

„Právě jsem schválil vyslání Emergency Medical Teamu CZ do zasažených míst na Moravě. Tento mobilní tým zdravotníků poskytuje péči poraněným a postiženým přímo na místě mimořádné události. Současné síly na místě už nestačí. Od neděle tam také působí lékaři z Brna,“ informoval na twitteru o dalším nasazení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Vojtěch dodal, že je nutné mít lékařské pracovníky přímo na místě. Práce na odklízení trosek přeci jenom není zcela bezpečná.
Právě jsem schválil vyslání Emergency Medical Teamu CZ do zasažených míst na Moravě. Tento mobilní tým zdravotníků poskytuje péči poraněným a postiženým přímo na místě mimořádné události. Současné síly na místě už nestačí. Od neděle tam také působí lékaři @FNBrno.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) 28. června 2021

Pomoc obcím na jižní Moravě, které zasáhla minulý týden ničivá bouře, bude jedním z hlavních témat dnešního jednání vlády. Odpoledne čeká ministry společné jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech na Kladensku.
V pátek schválil kabinet bezplatné poskytnutí hmotných rezerv, především pohonných hmot, záchranářům zasahujícím v obcích zpustošených tornádem. Další způsoby pomoci by měl kabinet projednat dnes. Ministerstvo pro místní rozvoj už ohlásilo, že uvolní obcím na obnovu majetku 420 milionů korun. Stát zároveň nabídne lidem na obnovu zničeného bydlení až pět milionů korun, z toho dva miliony jako dotaci a tři miliony jako zvýhodněný úvěr.

Sbírka Nadace Via na pomoc zpustošeným jihomoravským obcím vynesla za necelých 24 hodin více než 100 milionů korun. „Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu,“ řekl Zdeněk Mihalco, ředitel nadace. Desítky milionů korun shromáždily také další dobročinné organizace. Diecézní charita Brno vybrala přes 50 milionů korun. Peníze nebo jinou pomoc slíbily také firmy či samosprávy z celé republiky.
Nadace Via uvolní část shromážděných peněz na okamžitou pomoc zasaženým obcím. Rozdělení zbytku bude koordinovat s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi. Podle nadace jde o rekordní vlnu solidarity.

Pražští hasiči po celodenním pátrání v sutinách zbořených domů hlásí, že nenalezli žádné osoby. „Tým se během dne překlopil spíše do módu na likvidační práce (odstraňování stromů a sutin),“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
V sobotu do Moravské Nové Vsi zavítají dobrovolní hasiči ze Zbraslavi, Letňan, Libuše a Řeporyjí. „Celkem na místě bude zůstávat 41 lidí. Mimo motorové pily a další prostředky při likvidační práci povezeme i lopaty, kolečka a další pomoc ze skladu humanitárního materiálu Správy služeb hl. m. Prahy. V týmu, který z Prahy zítra ráno vyráží na pomoc kolegům a lidem z Jihomoravského kraje, je i naše psycholožka a členka týmu posttraumatické péče,“ dodal.

Obyvatelé strakonických lokalit Povážská, Volyňská, Nádražní a Šumavská jsou bez teplé vody. Strakonická teplárna musela po bouřích odstavit parovodní trubky zásobující výměníkovou stanici v Tovární ulici, vodu s hasiči odčerpává. ČTK to dnes řekl generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.
„Jak stoupla hladina vody v různých stokách a potocích, tak zaplavila jednu část šachty u Volyňky a my to odčerpáváme. Kupovali jsme nové čerpadlo, abychom se toho zbavili,“ řekl Hřídel. Výměníková stanice v Tovární ulici připravuje teplou vodu pro oblasti Šumavská, Povážská, Volyňská a Nádražní. Parovodní trubky jsou zatopené.

Společnost EG.D vyhlásila stav nouze kvůli ohrožení bezpečnosti a spolehlivosti provozu elektrizační soustavy.
Z krizového štábu dopravy a energetiky.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 25. června 2021
Společnost EG.D, a.s. vyhlásila stav nouze pro část vymezeného území představovanou okresem Břeclav a okresem Hodonín z důvodu ohrožení bezpečnosti a spolehlivosti provozu elektrizační soustavy.

Obyvatelé strakonických částí Povážská, Volyňská, Nádražní a Šumavská jsou bez teplé vody. Teplárna po bouřích odstavila zatopené parovodní trubky.

Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun. Například na kontě sbírky Nadace Via bylo ve 14:15 kolem 67 milionů korun. Další sbírku vyhlásily například Diecézní charita Brno, Husitská diakonie, dárcovská platforma znesnáze21, Člověk v tísni či Konto Bariéry. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc, organizuje i finanční sbírku. Nadace Karel Komárek Family Foundation a společnost Sazka věnují na obnovu regionu 150 milionů korun, Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech, nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

Čeští hokejisté se rozhodli věnovat výraznou část odměn za mistrovství světa postiženým obcím na jižní Moravě. Se svazem pošlou milion korun.

Podle vědců je předpovědět tornádo velmi složité, u nás to vůbec není možné. Nelze ani jasně říct, jaký vliv má na výskyt klimatická změna.

Bez proudu po bouřkách bylo v Česku po 11:00 asi 30 500 odběratelů. Nejvážnější situace je stále na jižní Moravě, kde je bez proudu 18 700 odběratelů.

„Většina krajů je připravena finančně pomoci těmto (jihomoravským) obcím. Je naprosto nutné, aby si starostové, kteří tam řeší odklízení sutin, byli jisti, že když budou zadávat nějakou práci, musí na ni mít dostatek prostředků. Budeme připraveni pomoci, potřebujeme se domluvit, kam má pomoc směřovat. Je důležité dobře definovat, kam má pomoc jít,“ řekl jihočeský hejtman Martin Kuba, který už ve čtvrtek mluvil s jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL).
Před chvíli jsem mluvil s hejtmanem Jihomoravského kraje @JanGrolich Ujistil jsem ho, že Jihočeši a naše složky IZS jsou okamžitě připraveni pomoct jakkoli bude potřeba.
— Martin Kuba (@Kuba_Martin) 24. června 2021
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!