Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Poprask na Radě ČT: Lipovská v doprovodu policie útočila na Dvořáka kvůli údajnému střetu zájmů

Aktualizováno -
7. dubna 2021
18:59
Autor: sova - 
7. dubna 2021
17:07

Středeční zasedání Rady ČT v budově České televize vyeskalovalo v průběhu schůze v nečekané drama. Jeho hlavním podnětem byla úvodní řeč radní Hany Lipovské. Ekonomka v závěru monologu obvinila generálního ředitele média veřejné služby Petra Dvořáka ze střetu zájmů, kterého se měl dopustit vlastnictvím podílu ve společnosti Gopas. Pražská počítačová škola, v jejímž statutárním orgánu Dvořák působil, měla České televizi dodávat poradenské služby. Následovalo přerušení jednání. S Lipovskou předtím do budovy na Kavčích horách vstoupili i údajní policisté v civilu. Ty poté přišli zkontrolovat uniformovaní příslušníci.

Lipovská zahájila monolog směrem k Dvořákovi, který ale na jednání nebyl, omluvil se ze zdravotních důvodů. „Zaprvé: Proč jste skryté vlastnictví podílu ve společnosti Gopas neoznámil Radě ČT? Zadruhé: Z jakého důvodu byl váš majetkový podíl v Gopas držen skrytě a nezjistitelně? Co vás vedlo k tomu tuto strukturu nově opustit a stát se přiznaným a přímým akcionářem Gopasu?“ ptala se radní Lipovská.

Zatřetí: proč jste neukončil svou funkci v Gopasu hned po zvolení do funkce ředitele ČT? Jak bylo v době od října 2011, že jste paralelně s funkcí generálního ředitele byl členem statutárního orgánu Gopas?“ pokračovala směrem k nepřítomnému Dvořákovi.

Lipovská: Dvořák zamlčel přímý podíl ve firmě

„Proč jste nedal pokyn nákupnímu oddělení ČT, aby se společností Gopas žádné smlouvy neuzavírala? Existují další neoznámené skutečnosti, způsobující střet zájmů na vaší straně?“ dodala.

Šéf České televize Petr Dvořák spoluvlastnictví ve společnosti Gopas už v minulosti veřejně přiznal, a to v březnovém rozhovoru pro web týdeníku Respekt. Generální ředitel uvedl, že podíl ve výši 25 % drží ve firmě od roku 1996 a že v ní figurují další dva společníci.

Později v prohlášení obvinění Lipovské odmítl. „Obvinění radní Lipovské považuji za manipulativní, a do velké míry zmatené. Pokud bych dnes měl možnost se jednání Rady ČT účastnit, jednoduše bych na vše odpověděl a konspirace kolem propojení firem vyvrátil. Trvám na tom, že nejsem ve střetu zájmů,“ napsal Dvořák.

Jeden je Petr Daniel, který firmu řídí. A další je Ladislav Bartoníček, vysoký představitel a akcionář PPF, se kterým máme společné některé aktivity už od roku 1993. Po mém odchodu z představenstva se stala členkou tohoto orgánu má žena,“ popsal současný ředitel.

Zároveň dodal skutečnost, kterou ale právě Lipovská rozporuje. Dvořák uvedl, že akcie firmy Gopas vlastní s Ladislavem Bartoníčkem přes holdingovou firmu Globeinvest registrovanou v Nizozemsku, kterou údajně zřizovali v 90. letech. To je podle Lipovské nepravda. Radní poukázala na to, že Dvořák svůj podíl už přes Globeinvest nevlastní – od 26. února 2021 má totiž být přímým vlastníkem.

Matocha: Jde o informace vyrážející dech

V té souvislosti kritizovala i spolupodílnictví Dvořáka a Bartoníčka. Druhý jmenovaný je totiž menšinovým akcionářem skupiny PPF, kterou v současnosti po smrti jejího majitele Petra Kellnera i řídí. Investiční společnost přitom od roku 2019 vlastní skrze skupinu CME i tuzemskou televizní stanici Nova, přímého konkurenta ČT. Společnost O2, která rovněž PPF patří, navíc provozuje i své vlastní sportovní kanály.

Pauza v jednání Rady ČT pak trvala téměř hodinu. Přestávku po projevu Lipovské vyhlásil předseda rady Pavel Matocha.

Děkuji kolegyni Hance Lipovské za informace. Zcela otevřeně říkám, že za závažné informace, trošku vyrážející dech. Protože jsme teď byli s informacemi seznámeni, tak přerušuji dnešní schůzi, vyhlašuji přestávku pro poradu rady,“ oznámil Matocha.

Lipovská má policisty jako ochranku, potvrdil Hamáček

I během přerušení schůze byl však zaznamenáván zvukový záznam. Přepis jeho obsahu zveřejnil na twitteru účet pořadu Newsroom ČT24. Následovalo neveřejné jednání za zavřenými dveřmi.

Zhruba před 15. hodinou zasedání Rady ČT pokračovalo. Její členové na návrh Lipovské hlasovali o tom, aby Dvořák do pátku podal písemné prohlášení k otázkám týkajícím se vlastnictví podílu ve firmě Gopas. Pro zvedlo ruku 9 členů. Radní Martin Doktor se hlasování zdržel.

Přítomnost policistů v civilu, která vzbudila zájem přítomných i veřejnosti, byla následně vysvětlena ochranou radní Hany Lipovské. Policie ČR tuto skutečnost potvrdila na sítích a ve shodě se svými podřízenými se vyjádřil i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

„K přítomnosti dvou příslušníků  Policie ČR v budově ČT. Na základě rozhodnutí policejního orgánu poskytují krátkodobou ochranu členovi Rady ČT. Žádný jiný zásah policie v budově ČT neprobíhá,“ uvedl.

Video  Takto radní České televize hlasovali o odměnách pro přítomného generálního ředitele Petra Dvořáka. Podívejte se, kdo zvedl ruku pro "nulu" a kdo odsouhlasil víc než milion a půl. Hlasování doprovázel drobný zmatek. (24. 6. 2020)  - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
Video se připravuje ...

rudne ( 12. dubna 2021 14:10 )

Celý tenhle pseudoorgán by měli co nejrychleji rozpustit a vymyslet jiný způsob kontroly ČT, tohle je na nic....

asijo ( 8. dubna 2021 09:18 )

Ty si v tom případě nastrčená sorošem.

xiioma ( 8. dubna 2021 09:17 )

Je nastrčená Babišem, Babiš chce ovládnout ČT před volbami.

DanY67 ( 8. dubna 2021 09:13 )

xiioma:::👊👊👊👊😡👊

DanY67 ( 8. dubna 2021 09:12 )

👍👍👍👍👍

Zobrazit celou diskusi