Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Vlastníci, pozor: Letos půjde 200 milionů na dotace na výtahy. Na povolení se ale čeká i rok

Autor: mtm - 
11. ledna 2021
21:35

Boj o výstavbu výtahu byl středobodem divácky úspěšné a Českými lvy ověnčené komedie Vlastníci. Pro řadu Čechů je ale takový problém realita, kterou by mohly pomoci vyřešit peníze od státu. V rámci programu Bytové domy bez bariér ministerstvo pro místní rozvoj letos poskytne majitelům bytových domů v dotacích 200 milionů korun. To je o 35 milionů více než byl v plán v roce 2020. Pokud jste ale s přípravou potřebné dokumentace ještě nezačali, letos už máte zřejmě smůlu.

Resort alokovanou částku v loňském roce nakonec navýšil. „K poskytnutí dotace bylo schváleno 228 žádostí v celkové výši 312 milionů,“ odpovědělo Blesk Zprávám na dotaz Ministerstvo pro místní rozvoj.

Zhruba polovina financí putuje na výstavbu výtahů a bezbariérových přístupů do domu. Vlastníci žádají o příspěvek i na úpravy přístupových cest nebo rozšiřování stávajícího dveřního otvoru a osazení novými dveřmi tak, aby se usnadnil přístup starších i handicapovaných lidí do objektu. „Příjem žádostí ministerstvo otevře v druhé polovině ledna. Ukončení pak plánujeme na duben 2021,“ řekl Blesk Zprávám Vilém Frček z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.

Patra odpůrců investice může výtah projíždět

Dotace ovšem nepokryje plnou cenu výstavby. Zájemci mohou žádat o 50% podíl na nákladech, a to do výše 800 tisíc korun. Ve výjimečných případech ministerstvo proplácí dotace i za již uhrazené faktury spojené s náklady na výstavbu bezbariérových přístupů.

Na výdajích hrazených u SVJ (společenství vlastníků jednotek) se vlastníci podílí rovným dílem, pokud si na základě rozhodnutí shromáždění nestanoví jinak. V případě, že se obyvatelé některých podlaží nechtějí na nákladech s vestavbou konstrukce výtahu podílet, je možné že technické nastavení strojovny neumožní na daných patrech výtahu zastavovat.

„Za předpokladu, že SVJ nedisponuje potřebnými dokumenty dle metodiky ministerstva, jako je projektová dokumentace nebo i stavební povolení, letos žádost už nestihne podat,“ varuje čtenáře Blesk Zpráv pracovnice z Dotacenavytahy.cz. „Stavební úřady operují různě. A například u schvalování povolení na venkovní výtah se lhůta prodlužuje a může trvat i rok,“ dodává.

Cena za výtahovou šachtu se pohybuje okolo 450 tisíc korun. Samotný výtah vás přijde na 800 tisíc korun, k čemuž se přičítá výdaj za celkový projekt a s tím spojenou administrativu.

„Za rok 2020 ministerstvo přijalo 268 žádostí s požadovaným finančním objemem necelých 380 milionů korun. K poskytnutí dotace bylo schváleno 228 žádostí v celkové výši 312 milionů v rámci České republiky. Statistiku žádostí na základě krajů nesledujeme,“ řekl Frček Blesk Zprávám.

Termín jako klíčový problém

Nejčastějším důvodem zamítnutí žádostí je nedodržení termínu pro zaslání požadované dokumentace, včetně dokladu o povolení stavby. Nebo nemovitosti nesplňovaly podmínku, že bytový dům musí být obydlený, se čtyřmi a více nadzemními podlažími a zkolaudován před více než deseti lety.

Video  Brněnský Bílý dům se prodávat nebude, bude dále sloužit jako poliklinika.  - Markéta Malá
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi