Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Rathovo dědictví zmizí. Nové vedení Středočeského kraje zruší žákovské a seniorské jízdné

Autor: ČTK - 
20. listopadu 2020
16:10

Nové vedení Středočeského kraje chce od ledna zrušit žákovské a seniorské jízdné zavedené v minulosti na základě předvolebního slibu ČSSD. Ve Středočeském kraji se o něj zasazoval tehdejší hejtman David Rath (ČSSD). Důvodem jsou úspory kvůli propadu daňových příjmů, řekl v pátek ČTK krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN).

Žáci, studenti a lidé nad 65 let mohou nyní ve středních Čechách jezdit zdarma. Tato skupina má stejně jako v jiných regionech ze zákona slevu 75 procent z jízdného a zbylých 25 procent jim na požádání zpětně proplácí hejtmanství.

„Budu příští týden na radě kraje předkládat návrh na zrušení středočeského jízdného, to znamená doplácení pro studenty a seniory. Jde o jednu z obětí škrtání,“ uvedl Borecký. Po projednání v radě musí návrh ještě schválit krajské zastupitelstvo.

ANO šlo v Rathových šlépějích

Úspora ale podle Boreckého nebude příliš velká, za rok 2019 takto kraj vyplatil asi osm milionů korun. O zpětnou úhradu čtvrtiny jízdného požádalo 2500 až 3000 dětí a přes 400 seniorů. Za někdejší éry ČSSD v čele kraje se na žákovském jízdném vyplácelo mnohonásobně více.

Peníze na pokrytí nákladů na dojíždění do školy kraj vyplácel už za hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Po volbách v roce 2016 byla s nástupem koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 tato praxe zrušena. O rok později se vedení kraje změnilo a nová krajská vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty v roce 2018 žákovské jízdné opět zavedla. Byl to jeden z požadavků, jímž komunisté podmínili podporu nové koalici.

Současné vedení bylo kritické

Zástupci STAN a ODS, kteří jsou nyní s Piráty a Spojenci ve vedení kraje, zpětné hrazení jízdného v minulosti kritizovali. Podle nich jde o administrativně náročnou praxi a populismus. Borecký uvedl, že nová koalice by žákovské a seniorské jízdné zřejmě zrušila i za lepší ekonomické situace.

Někdejší hejtman Miloš Petera (ČSSD) s opětovným rušením žákovského jízdného nesouhlasí. „Ta částka už není tak vysoká, aby si to kraj s tak velkým rozpočtem nemohl dovolit,“ řekl ČTK. Poukázal na to, že studenti mohou díky příspěvku například jezdit za rodiči domů a nemusejí zůstávat na internátech.

Video  Do desáté hodiny večerní jednali o spolupráci ve Středočeském kraji Martin Kupka (ODS), Petra Pecková (STAN), Jiří Snížek (Piráti) a Jan Jakob (TOP 09). Jak uvedla Pecková, jednali by ještě déle, ale vládní nařízení stanoví, že restaurace zavírají právě v deset večer. Dohody o koalici ve Středočeském kraji tak budou pokračovat zítra odpoledne. (3. 10. 2020)  - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
Video se připravuje ...
Video  „Poškádlila“ Babišovo PR, teď Pecková rozdává starostům jeho číslo. „Ať mi volají,“ říká premiér  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi