
Obří schodek, kraje a obce bez peněz, varují po daňovém balíku odbory. Pecková zmínila „totální ránu“
Kvůli daňovým změnám schváleným Poslaneckou sněmovnou se státní rozpočet příští rok dostane do deficitu zhruba 480 miliard korun, odhaduje Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Poslanci přitom v říjnu schválili schodek 320 miliard korun. Největší dopad do veřejných financí bude mít podle odborů zrušení superhrubé mzdy, které připraví stát, kraje a obce o více než 90 miliard korun, uvedly dnes na twitteru.
„Včerejší bezprecedentní rozhodnutí Sněmovny v oblasti daní bude mít dle nás velmi vážné dopady do veřejných rozpočtů,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula. Důsledky podle odborů pocítí také rozpočty měst a obcí. „Kdo si myslí, že tyto dopady není nutné platit, tak se plete,“ varoval Středula.
Včerejší bezprecedentní rozhodnutí @snemovna v oblasti daní bude mít dle nás @odbory velmi vážné dopady do veřejných rozpočtů. To se týká také měst a obcí. Kdo si myslí, že tyto dopady není nutné platit, tak se plete! pic.twitter.com/oAMtmz6OL8
— Josef Stredula (@JStredula) November 20, 2020
Propad příjmů dramaticky dopadne na kraje, Středočeský bude mít podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) problém zajistit třeba i dopravu.
Totální rána pro kraje obce. Včera jsme dělali do noci na rozpočtu. Vyškrtali jsme, co se dalo. Kromě zásadních investic. A to jsme doufali, v dopad 8 mld. Je 12 mld.! Tohle je fatální. Nebude téměř na nic, budeme řešit, jestli bude na zdr. a soc. péči a na veřejnou dopravu. 😔
— Petra Pecková (@PPeckova) November 20, 2020
Změny v daňovém systému odsouhlasila Sněmovna v noci na dnešek. Prošlo zejména zrušení superhrubé mzdy a výrazné zvýšení slevy na poplatníka. Zdaňování superhrubé mzdy tak v Česku zřejmě po 13 letech skončí, místo toho se bude od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u vyšších mezd 23 procenty nad 140 000 korun měsíčně. Zrušení ještě není definitivní, musí ho posoudit Senát a podepsat prezident.
Na základě již schválených a projednávaných novel daňových zákonů přijdou příští rok veřejné finance podle propočtu odborářů nejméně o 264 miliardy korun. Státní rozpočet meziročně přijde o 194 miliardy, rozpočty krajů o 23 miliardy a obcí o 47 miliard korun.
Nejvíce se do daňových příjmů veřejných rozpočtů promítne zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka. První opatření přinese podle odborů výpadek 94 miliardy, druhé 50 miliard.
Sněmovna schválila v říjnu v prvním čtení návrh státního rozpočtu pro příští rok se schodkem 320 miliard korun, se zrušením superhrubé mzdy však nepočítá. Letošní rozpočet počítá se schodkem 500 miliard korun.
Tady se dnes zase prezentuje d-bilů a nýmandů. Do dvou let se z toho všichni po-erete. I bez odborů. Potom nadávejte hlavně sobě, hňuponi ......
