Čtvrtek 21. leden 2021
Svátek slaví Běla, zítra Slavomír
Oblačno 4°C

Z Němcové byla málem „bezdomovkyně“, pomohla jí Sněmovna. A proč za ni lobbuje Vystrčil?

Autor: Jakub Veinlich - 
20. listopadu 2020
06:40

Nově zvolená senátorka za Prahu 1 Miroslava Němcová (ODS) nemá v Praze kde bydlet. Poté, co jí zanikl mandát poslankyně, měla vyklidit nejen kancelář, ale také byt v Nerudově ulici. Jenže v tom případě by byla dlouholetá politička z Vysočiny v hlavním městě bez střechy nad hlavou. Řešení ale našla. Požádala Sněmovnu, aby i nadále mohla byt využívat. Pro byli poslanci napříč politickým spektrem, kteří jsou členy stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle zjištění Blesk Zpráv orodoval za Němcovou, aby jí zůstala i funkce, kterou zastávala ve Sněmovně.

Byt na lukrativní adrese na Malé Straně patří mezi „benefity“ poslanců, kteří byli zvoleni za jiný než pražský region. Léta tak mohla využívat sněmovní ubytovnu také Miroslava Němcová (ODS), která byla poslankyní od roku 1998. Mandát jí zanikl letos v říjnu, kdy byla zvolena senátorkou. I tak na ubytovně pro poslance může zůstat.

„Ano je to tak, paní senátorka Němcová požádala, aby mohla pro své ubytování v Praze ještě nějakou dobu využívat prostory, na které je zvyklá, v poslanecké ubytovně v Nerudově ulici,“ potvrdil Blesk Zprávám zjištění ředitel tiskového odboru Poslanecké sněmovny Roman Žamboch.

Video „Je to báječný výsledek, jsem nadšená z něj, vděčná všem voličům, kteří mi dali hlas,“ říká v bezprostřední reakci na postup z prvního místa do druhého kola senátních voleb Miroslava Němcová (ODS). - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

Němcová podle Žambocha může používat byt po dohodě s poslaneckým klubem její mateřské ODS, kterému tyto ubytovací prostory na lukrativní adrese náleží. „Kancelář Poslanecké sněmovny jí po projednání ve stálé komisi pro práci Kanceláře PS vyhověla a uzavřela s ní smlouvu o pronájmu,“ dodal Žamboch. 

Tržní nájemné

Žádost o střechu nad hlavou v hlavním městě Blesk Zprávám potvrdila i sama Němcová. Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny z let 2010 až 2013 platí dolní komoře parlamentu za bydlení 28,5 tisíc korun měsíčně, což měl stanovit podle tržních cen přizvaný odhadce. „Je to tržní nájemné stanovené znaleckým posudkem,“ potvrdil Roman Žamboch. Za běžných okolností mají poslanci k bytům také servis v podobě denního úklidu, či parkovací místa. Nové bydlení si prý Němcová nechtěla hledat ve chvíli, kdy nevěděla, zda bude zvolena senátorkou.

„Po zvolení jsem požádala Sněmovnu, zda bych tam mohla na přechodnou dobu, než si něco najdu, zůstat,“ Sněmovna Němcové vyhověla. „Souhlasili jsme s tím, že za nájemné v místě obvyklém bude moci byt užívat do konce volebního období Sněmovny, tj, do podzimu 2021,“ potvrdil termín ukončení smlouvy redakci Blesk Zpráv člen Komise a zároveň předseda Poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Sám v podobném pronájmu nevidí problém. Němcová totiž není jedinou členkou Senátu, která využívá služeb Sněmovny. Dalším je například bývalý poslanec za TOP 09 a od roku 2018 senátor Herbert Pavera.

„Nevidím v tom žádný problém. Paní senátorka nebude v bytě bydlet celé své funkční období,“ dodal Jan Chvojka. Mandát senátorů přitom trvá šest let.

„Parlament tady funguje jako celek. Je to vždy věc dohody mezi kancléři,“ doplnil pak pro Blesk Zprávy další z členů Komise a bývalý někdejší místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z hnutí STAN.   

Nové bydlení už hledají realitky

„Nemám v Praze žádný byt, ani žádnou nemovitost, bydlela jsem celé roky, kdy jsem byla poslankyní, tedy 22 let na ubytovně Poslanecké sněmovny. A to i v době, kdy jsem byla její předsedkyní a měla jsem nárok na takzvanou vládní vilu,“ vysvětlila Němcová důvody, proč si nové bydlení nehledala už dřív. „Vše samozřejmě řádné doplatím,“ doplnila.

„Předpokládám, že se i kvůli výši nájmu budu snažit odstěhovat co nejdříve – snad někdy v lednu, nebo v únoru, až si něco najdu, teď na to zatím nebyl i kvůli koronavirové krizi čas,“ dodala dlouholetá politička v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Podle našich informací byl proti pronájmu bytu Němcové minulý čtvrtek jen jeden z přítomných poslanců a to Zdeněk Podal z SPD.

Nejen byt, ale i funkce

Nejen byt si ale Němcová chtěla ponechat. Šlo tu i o funkci. Jak se totiž ukázalo, předseda Senátu a její stranický kolega Miloš Vystrčil (ODS) za ni orodoval ve Sněmovně, aby jí zůstala funkce Vedoucí delegace Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Respektive, aby šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) přenechal tuto pozici Senátu.

Video Senátorka Miroslava Němcová (ODS) na Národní třídě 17. listopadu 2020 - Sabina Dráčková, Aleš Brunclík

„Dosud tuto funkci zastávala paní poslankyně Miroslava Němcová, se zánikem jejího poslaneckého mandátu po zvolení senátorkou, se tato pozice v Poslanecké sněmovně uvolnila,“ žádá v dopise předseda Senátu Vystrčil šéfa Sněmovny Vondráčka a to z toho důvodu, že volba nového vedoucího mise proběhne až na po příštích Sněmovních volbách – tedy na podzim 2021.

„Domnívám se, že by bylo vhodné a žádoucí, aby paní Němcová ve své misi Vedoucí delegace Parlamentního shromáždění RE pokračovala i po zvolení do Senátu,“ pokračuje ve své žádosti, kterou mají Blesk Zprávy k dispozici, Vystrčil.

Organizační výbor Sněmovny ale Vystrčilovu prosbu podle všeho nevyslyšel. A Němcová o tuto pozici přišla.

estrella ( 21. listopadu 2020 22:31 )

Slzu jsem setřela...

denisz ( 21. listopadu 2020 18:16 )

Dobře ji tak. Vychytrale nekandidovala za svůj
kraj Vysočina, neboť tam by nespěla. Kandidovala
za aktivistické nezodpovědné Pražáky, takže ji
teď musí najít nájemné bydlení. Z platu senátorky
to hravě utáhne. Stejně bude spíše u vnoučat mimo
Prahu, pro které vlastně chce v Senátu působit.
S přínosem pro společnost už to bude horší. .

MAMKA2316 ( 21. listopadu 2020 15:06 )

ONA BI SI TO ZA SVOU PRÁCI ASI ZASLOUŽILA NE ???Home > Rubriky a sekce > Technika > Článek
Technik detailně popsal, proč je dnes širší rozmach elektromobilů prakticky nemožný
17.2.2020 | Mirek Mazal

Technik detailně popsal, proč je dnes širší rozmach elektromobilů prakticky nemožný
Foto: Archiv Autoforum.cz
Elektrická auta mají teoreticky navrch díky efektivitě svých motorů, zejména současné akumulátory je ale vzhledem ke všem svým limitům táhnou dolů v takové míře, že ve výsledku nejsou pro většinu využití vhodné ani efektivní.


Jasně největším nedostatkem současných elektrických jsou používané akumulátory. Ty dnešní jsou drahé, velké, těžké, složité i energeticky nestálé. Přebytek záporných faktorů se odráží v obtížné proveditelnosti elektrické revoluce v dopravě tak, jak si ji vysnili někteří politici.

Právě kvůli nim mají spalovací motory stále nepřekonatelné výhody, které náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained nedávno konkretizoval, když srovnal fyzikální parametry jednotlivých zdrojů energie. Jeden galon (3,8 litru) benzínu obsahuje více energie než baterie první generace Nissanu Leaf. Byť od té doby vzrostla, energetická hustota dnes nejlepších baterií je stále 13x nižší než u benzínu. Jinak řečeno - k nahrazení necelých 4 litrů tekuté pohonné hmoty je třeba prostor o objemu 139 nápojových plechovek, tedy 46,3 litru.

Hmotnostní rozdíly jsou ještě horší. Jeden galon benzínu váží 2,7 kilogramu a přinese cca 33,7 kWh energie, kdežto současné Li-Ion baterie mohou dodat jen 240 Wh v jednom kilogramu. Ekvivalentní paket článků tak musí vážit 140 kg, tedy asi 50x tolik. Už z těchto dvou srovnání vychází, že bateriový pohon má velmi omezený rozsah využití.

Pochopitelně, elektromobilům hraje do karet vyšší účinnost - u benzínového agregátu Jason počítá s účinností mezi 35 až 40 %, zatímco moderní elektromotor zvládá fungovat v režimu přibližně 90% efektivity. Ani v takovém případě se ale oba zdroje energie nevyrovnají, a to ani když vedle

Drasek ( 21. listopadu 2020 09:06 )

Rohlíkařkářská Amála je chudák duchem tak se o ní musí Vystrčka postarat, asi chce zastrčit. Vystrč to kolo už má něco nalítáno.

stemik ( 20. listopadu 2020 22:38 )

doma se na nove koryto kandidovat bala-tak si poručila chvilkařskou Prahu -každeho poučuje,z odpurcu je zděšena a smrdi v parlamentě jako patronka tunelařu desitky let

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud