Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Středula chce kvůli covidu 16. listopadu volno. Vláda to posoudí, ekonom a firmy to odmítají

Aktualizováno -
9. listopadu 2020
12:55
Autor: ČTK - 
8. listopadu 2020
18:43

Odbory navrhují vládě, aby na 16. listopadu, případně i na 13. listopadu, stanovila den pracovního volna, což by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula to v neděli řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle ministra vnitra a předsedy Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) jde o dobrý nápad. Proti v principu není ani premiér Andrej Babiš (ANO), vláda to podle něj ale může jen doporučit. Ostře proti návrhu jsou ale naopak zaměstnavatelé, ptají se, kdo to zaplatí.

„Vidíme před sebou příležitost. Za náklady jednoho dne se získá časový úsek čtyř dnů, kdy se omezí kontakty. Ideální by bylo, když by volno bylo i v pátek 13. listopadu. Za relativně nízké náklady se tak přeruší komunitní přenos viru,“ uvedl Středula. Situaci v nemocnicích označil za velmi vážnou. „Nepřetržité provozy nebo kritická infrastruktura by se nezastavily,“ dodal Středula.

„Přijde mi to jako rozumný nápad, mohlo by to velmi přispět ke snížení mobility a případně zrychlení poklesu epidemie. Klíčové bude stanovisko ministerstva zdravotnictví,“ řekl Hamáček ČTK.

„Zavedení dodatečného dne volna připraví českou ekonomiku za současných podmínek nouzového stavu o dalších dvanáct miliard korun,“ reagoval na návrh analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Pokud by měly být dny volna navíc dva, půjde o 24 miliard Kč. Zatím se podle něj nezdá, že by situace v nemocnicích byla natolik kritická, aby měla taková dodatečná ztráta své opodstatnění. „Je také otázkou, zda zavedení jednoho, případně dvou dnů volna navíc, byť ve spojení s víkendem a státním svátkem, opravdu výrazně zlepší epidemiologickou situaci,“ poznamenal.

Zaměstnavatelé nesouhlasí s návrhem odborů, aby vláda na 16. listopadu, případně i na 13. listopadu, stanovila den pracovního volna, což by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích. Shodli se na tom na dotaz ČTK. Obávají se toho, že by volno musely zaplatit samy firmy, které jsou nyní v tíživé situaci.

Firmy vládě: Nezhoršujme situaci

„Jakkoli chápeme epidemiologickou situaci, tento nápad nepovažujeme za dobrý. Pracovní volno v pondělí 16. listopadu, a ještě navíc v pátek 13. listopadu, by znamenalo vysoké ekonomické ztráty a ty by zaplatily firmy,“ řekla generální ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová. Je podle ní řada firem, které zakázky mají a nejsou schopny je kvůli výpadku zaměstnanců v karanténě dokončovat v termínu. „Zbývající zaměstnanci jsou přetíženi a ve výrobě chybí pracovníci už dlouhodobě,“ podotkla.

Odboráři podle Hospodářské komory nenavrhli, kdo den pracovního volna zaměstnancům zaplatí. Automaticky předpokládají, že tyto dva dny pracovního volna zaplatí jako ve státní svátek zaměstnavatelé v těch firmách, ve kterých zaměstnanci stále ještě docházejí do zaměstnání. „Vláda už zakázala mnoha podnikům a živnostníkům pracovat, nezhoršujme situaci ještě těm posledním zaměstnavatelům a zaměstnancům, kteří navzdory současné nepříznivé situaci se snaží fungovat a pracovat. Řada zaměstnanců si v pondělí stejně bere placené volno,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Babiš: Řešíme to

Účinek navrhovaného opatření je podle něj navíc diskutabilní. „Nutno dodat, že odboráři v této krizi naprosto selhali, uvědomují si to, a proto teď v posledních dvou týdnech se snaží narychlo získat pozornost v médiích, jako třeba minulý týden obviňováním zaměstnavatelů, že údajně zakazují zaměstnancům protiepidemická opatření. Kde byli odboráři během posledního půlroku, když zaměstnanci potřebovali pomoc?“ dotázal se. „Při jarní krizi, kdy zaměstnanci v obchodu často zůstali zcela bez ochranných zdravotnických pomůcek, se za ně praly hlavně zaměstnavatelské a podnikatelské svazy,“ dodal.

„Řešíme to, nemáme ale tu kompetenci říct firmám, že teď nepůjdou vaši zaměstnanci do práce. Apelujeme na firmy, aby se ještě více věnovaly home officu. Všichni teď hlavně chceme, aby se děti vrátily do škol, abychom otevřeli obchody před Vánoci,“ řekl Babiš v pondělním rozhovoru pro Rádio Impuls. 

Video  „Při přírůstku nad tisíc funguje jen lockdown. Měkčí opatření měla přijít dřív,“ říká Prokop.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

jajanene ( 9. listopadu 2020 02:58 )

Hlavní slovo v dané situaci by měli mít odborníci a soudruh Středula je přece na nic nedělání náš největší expert.

fico ( 8. listopadu 2020 21:48 )

Doufám, že takové výplody Hamáčkovi konečně zlomí vaz. No a
jestli si přejí odboráři mít v čele takového blba, tak to je jejich věc.

mikima2 ( 8. listopadu 2020 21:20 )

Není toho volna už moc? Takovou blbost za 24 miliard může vymyslet, se snahou se zviditelnit, jen pan Středula.

151515 ( 8. listopadu 2020 21:02 )

Dnem volna se sníží kontakty?? Co to máme za ignoranty a amatéry ve vedoucích funkcích?? To jste o uplynulém víkendu neregistrovali ty obrovské davy na každém jen trochu zajímavém místě?? Tradiční výletní destinace praskaly ve švech, tu a tam měl někdo roušku. Přestaňte už rozhazovat a populisticky podporovat omezování práce a přemýšlejte o tom, jak férově naučit lidi normálně žít s Covidem. Jistě by to nějak šlo, ale to byste z toho zejména nepoučitelní levičáci nesměli dělat ryze politickou záležitost. To opravdu po vás musí být potopa??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud