Zubařka Andrea o testování na Slovensku: Déšť, vítr, 600 lidí denně, ale dobrá organizace

Autor: ula - 
8. listopadu 2020
06:30

Andrea (43), zubařka z Bratislavy, se přihlásila jako dobrovolnice na plošné testování. Jak se svěřila Blesk Zprávám, chtěla pomoci a hlavně zkusit, jak bude tak rozsáhlá akce zorganizovaná. Zpočátku to vypadalo, že má smůlu, Ministerstvo zdravotnictví totiž zubaře zařadilo mezi nelékařská povolání, která nesmí provádět odběr. Odmítavá reakce zubařů na sebe nenechala dlouho čekat. Andrea tak mohla nastoupit a během chladného a deštivého víkendu testovat. Jak to probíhalo, kolik lidí otestovala a jaký za to obdržela honorář?

Andrea (43), rodačka z Bratislavy, pracuje jako zubařka. Během první vlny pandemie koronaviru se lidé báli do ordinace chodit a ani Andrea a její personál neměli dostatek ochranných pomůcek. Prováděli tedy jen nejnutnější zákroky.

Nyní už mají ochranných pomůcek dost a Andrea pracuje jako za normálního režimu, ačkoliv její povolání je v době pandemie velmi rizikové, protože v ordinaci vzniká aerosol.

„Stále před vstupem do čekárny měříme teplotu, zjišťujeme zdravotní stav, jestli i pacient nebyl s někým pozitivním v kontaktu, a nyní se kontroluje i negativní test,“ popsala Andrea svou práci.

O to větší překvapení bylo, když na konci října, před plošným testováním, kdy už byla Andrea přihlášená jako dobrovolnice, ministerstvo zdravotnictví zařadilo zubní lékaře do nižší kategorie mezi nelékařská povolání, která tím pádem nesmí provádět výtěr z nosohltanu. 

Dehonestace povolání zubaře

„Reakce na tuto vyhlášku byla z naší strany samozřejmě velmi rychlá, Slovenská komora zubních lékařů vyjádřila zásadní nesouhlas a rozhořčení nad její zněním. Při testování, které proběhlo týden předtím v těch nejpostiženějších regionech, zubaři běžně výtěry z nosohltanu dělali,“ řekla Blesk Zprávám Andrea, která se cítila velmi rozhořčená. 

„Byla to dehonestace našeho povolání. Pohybujeme se při naší práci blízko oblasti nosohltanu, máme docela dobrou představu o anatomii v této části, takže nevím, proč bychom nezvládli výtěry při celoplošném testování. Paradoxem je, že zdravotní sestra, která se mnou pracuje v ambulanci, výtěry podle této vyhlášky mohla dělat,“ přiblížila zubařka s tím, že během pár hodin ministerstvo spornou vyhlášku upravilo.

Plošné testování: Start v šest ráno

Proč se Andrea přihlásila jako dobrovolnice na plošné testování? „První motivace byla pomoci, přispět i svou malou částí. Také jsem byla velmi zvědavá, jak taková velká akce reálně funguje, jaká je spolupráce mezi jednotlivými složkami, armáda, policie, zdravotníci, samosprávy, dobrovolníci. Chtěla jsem na vlastní kůži zkusit, jak to zvládnu, jaké budou reakce lidí na druhé straně odběrové tyčinky,“ svěřila se Andrea Blesk Zprávám. A nebyla to lehká práce.

Andrea se dostavila na místo už v šest ráno. Následovala teoretická příprava, administrativa, převlečení do ochranných oděvů. „O sedmé jsme začali dělat stěry. Venku před každým odběrným místem stál příslušník policejního sboru, posílal lidi dovnitř, sledoval dodržování odstupů, řešil, kdyby došlo náhodou k nějaké roztržce nebo provokaci,“ popisuje Andrea. 

Nejdříve tu byl administrativní pracovník, který zapsal údaje o testované osobě a dal jí identifikační číslo. Dobrovolník následně tuto osobu vyzval, aby se na určeném místě vysmrkala, vydezinfikovala si ruce. Další bylo stanoviště ODBĚRY, kde jeden ze zdravotníků odběrovou tyčinkou udělal výtěr z nosohltanu, vzorek podal dalšímu, který tyčinku vložil do nádobky s tekutinou, promíchal, aby se uvolnily případné virové proteiny.

Pak se tyčinka vyhodila do biologického odpadu a nádobka se uzavřela kapátkem. „Další zdravotník mezitím připravil test, což byla malá destička s místem pro nakapání vzorku a místem na výsledek. Vyžádal si číslo testované osoby a spolu s časem ho napsal na test. Takže bylo možné přesně identifikovat, koho je který test. Následně se testovaná osoba odebrala do zóny na čekání, po 15 min. byla vyzvána na další stanoviště VÝDEJ CERTIFIKÁTŮ,“ pokračuje Andrea.

Na tomto stanovišti čekal další zdravotník, ten vyplnil certifikát, jméno, příjmení, datum narození a výsledek testu, vložil do obálky a podal testované osobě. Ta pak odcházela východem, který byl jinde než vchod, aby se testování a netestování lidé nemíchali.

Testování lidí za deště a větru přes 13 hodin

„Naše skupinka byla velitel Martin z armády, administrativní pracovník Maťo, dobrovolník Jožko a potom my 4 zdravotnice, sestřička Tánička, fyzioterapeutka Olinka, studentka medicíny Paťka, já a samozřejmě člen, resp. členka policejního sboru. Musím říci, že jsme si super sedli, práce nám šla od ruky,“ pochvaluje si Andrea.

V sobotu jejich odběrné místo otestovalo 611 lidí. „Když si to přepočítáme,  čistý pracovní čas byl 13,5 hodiny, to tedy nepočítám přestávky, přípravu před a dokončení po. 13,5 hodiny je 810 minut, dělené počtem otestovaných, vychází cca 1 minuta 20 sekund na jednoho testovaného. V neděli to už bylo klidnější, to přicházeli i starší lidé a také děti. Otestovali jsme asi 150 lidí,“ vypočítává lékařka.

Problém bylo počasí. To jim příliš nepřálo. „Testovali jsme venku, byla zima, dost foukalo, museli jsme dávat pozor, aby nám nic neodlétlo ze stolu, i pršelo a bylo dost chladno, ale zas na to jsme byli připraveni, měli jsme dobrou obuv i teplé oblečení. Naštěstí nám pomáhali i dobrovolní hasiči z naší městské části, zajistili nám ohřívače,“ vypráví dál Andrea.

Testování? Jen kvůli Matovičovi

Za tu dobu se Andrea setkala s mnoha reakcemi lidí. „Někteří se báli, další se  nám snažili vyprávět, jak se to má ve skutečnosti dělat a jak to my špatně děláme. Byli i podezřívaví lidé, kteří trvali na tom, že vše zkontrolují, abychom náhodou nekápli na jeho test jiný, určitě pozitivní vzorek,“ usmívá se Andrea. 

Další lidé se ptali, zda lidé na odběrovém místě jsou skutečně zdravotníci, protože se doslechli, že stát povolal uklízečky a instalatéry, protože bylo málo odborného personálu.

„A pak tu byli morousové, kteří tvrdili, že to nedělají kvůli sobě, ochraně své rodiny a přátel, ale kvůli Matovičovi (Igor Matovič, premiér SR - pozn. redakce), neboť jinak by nemohli jít do práce,“  vysvětluje Andrea pohnutky k testování.

Andrea: Podobné testování by mohlo být i v Česku

Andrea říká, že měla štěstí, v jejich městské části bylo vše zvládnuté nad její očekávání. „Cokoli chybělo nebo byl problém, rychle se vyřešilo. Dostávali jsme ale také zprávy, že ne všude to šlo takto hladce, někde chyběl personál, jinde materiál,“ říká Andrea.

Andrea si myslí, že stejné testování by se mohlo uskutečnit i v Česku. „Plošné testování na Slovensku odhalilo ohniska a na ta se můžeme soustředit. Už dnes víme, že přetestování nebude na celém Slovensku, ale jen v určitých nejvíce zasažených oblastech,“ komentuje Andrea výsledky.

Peníze? Ty se teprve řeší

A na dotaz, zda za takové nasazení byla finačně odměněna, se zasměje: „Podepsali jsme smlouvy o odměně, ale protože se stále řeší ještě peníze z první vlny, tak uvidíme, zda a kdy i něco reálně dostaneme."

Andrea však i toto bere s nadhledem, protože to nedělala pro peníze, a i v této těžké době je schopná se na vše dívat s optimismem. „Když se na to zpětně dívám, poznala jsem spoustu skvělých lidí a získala jsem spoustu nových zkušeností. Rozhodně to byl víkend, který si budu dlouho pamatovat,“ uzavírá Slovenka.

Video  Blatný poprvé ve Sněmovně: Opatření zabírají, ale musí trvat dál. A striktně se dodržovat  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa