Pracovní neděle je realitou až pro čtvrtinu Čechů. Na Slovensku je to ještě horší
Práce v neděli se pravidelně nebo občas týká více než čtvrtiny všech zaměstnaných Čechů, což je zhruba 1,3 milionu lidí. Za 15 let tento podíl klesl, až do roku 2006 přesahoval 30 procent. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Wood & Company.
V neděli obvykle nebo občas pracuje 25,6 procenta zaměstnaných Čechů. Pravidelně přitom tráví neděli v práci zhruba každý desátý (11,6 procenta) zaměstnanec, dalších 14 procent chodí do práce v neděli občas.
„Podíl pracujících v neděli souvisí se zaměřením ekonomiky daného regionu. Orientace na průmyslovou výrobu nebo oblasti, které, jak se říká, neznají dny v týdnu, ovlivňují podíl pracujících v posledním dni týdne,“ uvedla analytička Wood & Company Eva Sadovská. Na Slovensku se aktuální podíl zaměstnanců, kteří docházejí do zaměstnání v neděli, pohybuje kolem 31 procent.
Zaměstnanci restaurací, hotelů nebo ve zdravotnictví
Maloobchod zaměstnával podle údajů Českého statistického úřadu v závěru loňského roku v průměru 353 000 lidí, pracovní neděle se týkala většiny z nich. „Pokud vycházíme z dat Eurostatu, v neděli pracuje pravidelně nebo občas odhadem více než milion zaměstnaných Češek a Čechů z dalších odvětví ekonomiky, mimo maloobchod,“ doplnila Sadovská.
Jde především o zaměstnance průmyslových odvětví, restaurací, ubytovacích zařízení, dopravy nebo zemědělství a kultury. V neposlední řadě jde ale i o pracovníky ve zdravotnictví nebo u záchranných složek, tedy hasiče nebo policisty. Ale i o novináře.
V roce 2019 představoval podíl pracujících v neděli v celé Evropské unii 23,8 procenta. Česko se tak řadí mezi státy s nadprůměrným podílem pracujících v neděli. Nejvyšší podíl mají v Nizozemsku (37,3 procenta), následují Malta a Dánsko s 35procentním podílem. Naopak nejnižší podíl nedělních pracovníků mají v Německu (19,3 procenta).
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.