Janoušek narazil, soud podruhé smetl žádost o nový proces: 4,5 roku za mřížemi platí

Aktualizováno -
20. května 2020
14:55
Autor: ČTK - 
20. května 2020
14:27

Soud ve středu znovu zamítl žádost lobbisty Romana Janouška o nové projednání jeho dopravní nehody, za kterou si má odpykat celkem 4,5 roku vězení. Usnesení není pravomocné. Janouškův advokát opíral požadavek na obnovu trestního řízení o to, že vnímání jeho klienta mohla v době incidentu ovlivnit závislost na alkoholu a také hematom na mozku.

Podle trestního řádu soud povolí obnovu řízení, pokud vyjdou najevo nové skutečnosti nebo důkazy, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině či trestu. „V průběhu tohoto řízení nevyvstaly žádné zásadní nové skutečnosti,“ vysvětlil předseda senátu pražského městského soudu Tomáš Kubovec, proč Janouškově návrhu nevyhověl.

Opilý Janoušek v roce 2012 úmyslně srazil svým autem ženu a od nehody ujel. Původně byl obžalovaný z pokusu o vraždu, odsouzen byl ale za ublížení na zdraví a za řízení pod vlivem návykové látky. Za mřížemi si zatím odpykal zhruba rok a čtvrt, od března 2016 má trest přerušený ze zdravotních důvodů.

Právník Trojan tvrdí, že Janoušek měl v době nehody pravděpodobně na mozku chronický subdurální hematom, který si přivodil při úrazu na podzim 2011. Hematom se podle právníka podepsal na Janouškově duševním stavu i ovládacích schopnostech. Dále advokát uváděl, že intoxikace alkoholem zúžila perimetr Janouškova vidění.

Kubovec proto k dokreslení lobbistova stavu v době nehody vyslechl na předchozích zasedáních psychiatra a neurochirurga, kteří pro Janouška zpracovali znalecké posudky. Předvolal si také podnikatelovu manželku a jeho terapeuta Ivana Doudu.

Video Bém: odposlechy BIS o Kolibříkovi byly sestřihané - Jakub Veinlich, Lukáš Červený/Blesk Zprávy

„Svědek Douda uvedl, že podle jeho názoru byl odsouzený závislý na alkoholu. Obdobně se vyjádřila i manželka odsouzeného, která řekla, že v předmětné době pan odsouzený Janoušek konzumoval alkohol téměř denně. Zároveň ale uvedla, že si nikdy nestěžoval na žádnou poruchu vidění. Pan doktor Douda uvedl na dotaz předsedy senátu, že odsouzený znal účinky alkoholu na svoje jednání a že samozřejmě věděl, že když užívá alkohol, nesmí sednout do vozidla a jet,“ shrnul dnes jejich výpovědi Kubovec.

Pražský městský soud Janouškově žádosti o obnovu řízení nevyhověl už v roce 2016. Ústavní soud (ÚS) mu ale loni nařídil, aby se lépe vypořádal s mužovými argumenty. S názorem příslušného senátu ÚS nicméně před několika týdny vyjádřila nesouhlas většina ústavních soudců, kteří ve stanovisku pléna napsali, že hypotézy nebo zjevně sporné důkazy nelze považovat za nové skutečnosti vyžadující revizi procesu.

Janoušek si dlouhodobě stěžuje na zdravotní komplikace po operaci hlavy. Dvakrát neúspěšně žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu. Od ledna čelí návrhu na obžalobu z podílnictví v kauze neoprávněných úhrad od zdravotních pojišťoven pro laboratoř Chambon.

Solfernus ( 22. května 2020 17:15 )

MA TO VSE VUBEC CENU? VZDYT UZ DAVNO JE V "TERMINALNIM STADIU" nemoci,,.., chudacek,..

Alucard ( 22. května 2020 14:08 )

Tak to bys musel bejt řezanej od rána do večera ty přiblblo 🖕

st.rec ( 22. května 2020 12:20 )

Super je pojem " pan odsouzený",fakt miluju podobné výplody od novinářských pisálků.
A co "panu odsouzenému" přidají za loňský cyklovýlet kde sebou neměl nařízený zdravotnický doprovod ? Má přece zdraví velmi nahnuté a dohled je nutný.

Schlafenberg ( 21. května 2020 14:12 )

Dementní odésáckej vosel. Už to mohl mít odsezený a mohl být dávno doma.

tomik007 ( 20. května 2020 23:14 )

TOZ do tretice vseho dobreho Romczo !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud