Česko čeká obří „sešup“. Ekonomika spadne o osm procent, ČNB tahá za „záchrannou brzdu“

Autor: ČTK - 
7. května 2020
16:55

Česká národní banka v nové prognóze očekává letos pokles ekonomiky o osm procent. Příští rok by pak ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta. I přes obnovení růstu se ale ekonomika do konce příštího roku nedostane na úroveň před pandemií koronaviru. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání bankovní rady to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Rada snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů rady ČNB, dva členové hlasovali pro snížení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu.

Podle Rusnoka je s novou prognózou konzistentní další pokles domácích tržních úrokových sazeb ve druhém čtvrtletí 2020 následovaný jejich přibližnou stabilitou. „Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy v současné mimořádné situaci jako bezprecedentně vysoká a vyžadující ještě výraznější uvolnění měnových podmínek oproti základnímu scénáři prognózy,“ uvedl Rusnok.

Kurz koruny se příliš pohybovat nebude

Banka zároveň oznámila, že v současnosti nevidí potřebu bezprostředního zásahu na finančních trzích v podobě dodávání likvidity, tedy peněz, finančním institucím. „V návaznosti na novelu zákona o ČNB přesto z preventivních důvodů připravuje nástroj na dodávání likvidity některým nebankovním subjektům,“ uvedla banka.

Celková inflace by podle ČNB měla rychle klesnout do tolerančního pásma kolem dvouprocentního inflačního cíle a na horizontu měnové politiky se bude nacházet v blízkosti dvou procent. Ve druhém i třetím čtvrtletí 2021 tak ČNB čeká inflaci 2,1 procenta.

Kurz koruny by podle centrální banky měl kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji zůstat poblíž aktuálních hodnot. Kurz by tak letos měl být v průměru 26,90 koruny za euro a příští rok 27,50 Kč/EUR.

Loni ekonomika rostla o 2,5 procenta HDP

V předchozí únorové prognóze před propuknutím pandemie ČNB letos počítala s růstem ekonomiky o 2,3 procenta a příští rok o 2,8 procenta.

Ministerstvo financí čeká v dubnové prognóze letošní pokles ekonomiky o 5,6 procenta. Podle Evropské komise české hospodářství kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru zaznamená letos propad o 6,2 procenta. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) česká ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta. Loni ekonomika vykázala růst o 2,5 procenta.

Analytici předpokládají pokles až o 11 procent

Podle analytiků, které ČTK oslovila, by letos česká ekonomika mohla klesnout kvůli dopadům koronaviru o 6,5 až 11 procent. Na příští rok většinou ekonomové očekávají poměrně silné oživení, ekonomika by tak mohla podle některých odhadů stoupnout až o devět procent.

Ještě na začátku roku před propuknutím pandemie analytici zpravidla očekávali na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu (HDP) asi o dvě procenta.

milesmiles ( 11. května 2020 12:55 )

ekonomika spadne o 80 %
zlodejna stoupne o 100%
dane z nemovisti na Praze 10 zvýšené o 100% strana Vlasta nikdy jsem o tom neslyšel
a Piráti podvodníci.
Byla tu zvolena paní Kleslová za ANO ale všechno tu zašatročili.
Je nutná defenestrace vedení Prahy 10 a to hned letos !!!!!!!

milesmiles ( 11. května 2020 12:41 )

sešup ekonomiky o osm procent
já myslím o 80 procent
polovinu restaurací můžete zavřít rovnou vaří tam jenom cikáni a strava je pod psa
ostatní busness jenom podvodníci
ted se ukáže jak to půjde přestat dovážet šmejdy infikované z číny a začít tady makat
cikánům snížit podpory jenom na jedno dítě jinak budeme národ cikánů
horší než za komunistů
váš Miles

AIiAIice ( 8. května 2020 00:07 )

Myslíš jako třeba jak se napakují ministři v čele s Vojtěchem?

tomik007 ( 7. května 2020 20:43 )

Ty se zatím jeste ani poradne nerozdejchali

horalysa ( 7. května 2020 19:32 )

Je v tom propadu započteno i to, co se rozkrade na úkor pandemie?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud