Kam mizí peníze na týraná a zubožená zvířata? Dokument šokuje odporným byznysem

Autor: ula, ČTK - 
27. února 2020
05:40

Dokumentární cyklus České televize Infiltrace se vrací, tentokrát nese podtitul Obchod se soucitem. Po odhalení nekalých praktik léčitelů a tragickém příběhu malého Adámka, který upadl do bdělého kómatu po operaci mandlí, se tvůrčí tým zaměřil na nelegální obchod se zvířaty. Lidé, kteří obchodují s domácími mazlíčky, často spoléhají hlavně na soucit, který má v sobě každý z nás. Přemýšleli jste někdy nad tím, kde končí peníze, které jste věnovali na postiženého psa či kočku?

V Česku je 4,5 milionu domácností a v nich žijí zhruba dva miliony psů a milion koček. Třetím největším ilegálním byznysem u nás je právě obchod se zvířaty.

Režisérka Šárka Maixnerová na dotaz, proč se rozhodla tentokrát poodkrýt právě kšefty s domácími mazlíčky, odpověděla: „Chceme přispět ke změně legislativy a zpřísnění trestů za týrání zvířat. Připadá mi velmi nepohodlné, v jakém právním prostředi tu živé bytosti žijí. Tím míním lidi i zvířata.

Senát koncem ledna vrátil poslancům k novému posouzení novelu trestního zákoníku, která zpřísňuje tresty za týrání zvířat a provozování množíren. V případě schválení by mohlo majitelům množíren v krajním případě hrozit až desetileté vězení.

Kam mizí příspěvky na zubožená zvířata?

Aktuální díl odhaluje nejen množírny, proti kterým bojuje i projekt Blesk Tlapky, ale také se zabývá tím, kam putují peníze z trasparentních účtů určených na pomoc a zlepšení života zubožených zvířat. Lidé často přispívají na zvířata, jejichž fotografie jsou často na sociálních sítích, ale už se nezajímají, zda peníze skutečně pomohly danému zvířeti.

„Motivace osob zneužívající obchod se zvířaty je čistě finanční. Překvapilo mě ale, o jak velké peníze tu jde. Bylo mi líto nejen koček a psů, ale i některých lidí, kteří se do situace přimíchali náhodou,“ doplňuje režisérka a scenáristka Ivana Lokajová.

Česká televize uvede další díl cyklu na ČT1 v pondělí 2. března od 21.10 hodin.

První díl z cyklu Infiltrace vysílala ČT v roce 2004. Dokument mapoval situaci lidí v ústavech a domovech pro seniory. Předloni měli diváci například možnost vidět terapii v pražském centru alternativní medicíny Aktip, které inkasovalo od klientů nemalé částky. Loni na základě dokumentu Obchod se svědomím policie obvinila Nemocnici Pardubického kraje a tři zdravotníky. Dokument také vyvolal velkou vlnu solidarity u díváků, kteří začali nabízet finanční pomoc rodině Adámka, který upadl do bdělého kómatu po operaci mandlí.

Podívejte se na ukázku z Obchodu se soucitem:

Video Infiltrace: Obchod se soucitem 

 

kilala ( 29. února 2020 22:26 )

taková není realita všech útulků. Přestaňte házet všechny do jednoho pytle. A pokud to tak je, a Vy to víte, tak podejte trestní oznámení. Jenže je mi jasné, že nepodáte, protože víte kulový...

kilala ( 29. února 2020 22:23 )

Tak s tím nesouhlasím. Rozhodně jsem pro adopční poplatky. Protože kdysi dříve třeba koťátka se dávala zdarma a výsledkem bylo, že hromadně si pro ně jezdili lidi hadaři, protože morče bylo dratší než vypiplané kotě.Navíc kotě útulek musí naočkovat, odčervit, odblešit, což nový majitel by stejně musel udělat. Pokud si útulek účtuje 500 Kč za kotě, tak na tom ještě prodělává. Kde máte stravu, zaplacené dvě očkování, odčervení, kolikrát veterinární péči (dost koťat jsou nemocné,třeba oči). Ta částka i chrání koťata předtím, aby když někdo už kotě nechce, tak ho vrátí nazpátek a útulek mu částku vrací. Útulek dostává finanční dary a musí mít trochu jistotu, že ty zvířata neodevzdá jen tak někomu, kdo je někde pohodí. A k tomu slouží právě ty peníze jako určitá záruka, že kotě neskončí na ulici. Co se týče businessu, tak jste dost na omylu, znám účetnictví útulků a jejich náklady a i jejich příjmy a budete se divit, kolirkrát jakž takž vyjdou finančně. Začněte pomáhat útulku a sama zjistíte jak to chodí.Ale nejdříve si zjistěte realitu, ju? Než tady bude šírit nesmysly a nevíte důvody, proč se třeba vybírají adopční poplatky.

wilda ( 28. února 2020 11:32 )

LIDÉ BY MĚLY ÚPLNĚ ZAPOMENOUT NA JAKÉKOLIV ÚTULKY!! CHCEŠ MÍT ÚTULEK, FINANCUJ SI HO SÁM!! LIDÉ, CO LIDÉ, BLBCI JIM POSÍLAJÍ PRACHY A ONI PAK SI VOZÍ P.R.D.E.L V MERCEDESECH, STAVÍ HAUZY A PEJSCI UMÍRAJÍ HLADY A VE ŠPÍNĚ. TAKOVÁ JE REALITA ČESKÝCH ÚTULKŮ!!

blecktajp ( 28. února 2020 09:02 )

Sousedi si vzali psa z Troje, byl tam pry uz dlouho, nikdo ho nechtel a hrozilo uz utraceni. V utulku tvrdili, ze je pes nemocny a musi brat drahe leky, asi 1500 kc mesicne. Pani je zdravotni sestra, tak se o to zacala zajimat, zjistila, ze ty same leky (lidske) koupi za dve stovky. I pres obstrukce ze strany utulku si psa vzali. Na vysetreni u veterinare zjistili, ze pes vubec nemocny neni! V utulku ho drzeli zrejme proto, ze na nej dostavali prispevky od mesta na zvysene naroky na peci. Bude to vrchol ledovce. Je mi zle.

trkic ( 28. února 2020 07:52 )

Tak jasně že útulky na psech rejžují a proto jich mají třeba 100 a nechtějí je zájemcům vydávat ani ukázat. Nestojí o nějaké věcné dary a granule, chtějí jenom peníze ovšem pro sebe ne pro psy. Kdejaká šmudla v útulku má svojí množírnu bezpapíráků na které vydělává. Stačí si zadat do googlu útulek Bouchalka zkušenosti....😠

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud