„Mamograf není prevence,“ hlásá postava alternativní medicíny. Ministerstvo na ni žene policii

Autor: Nikola Forejtová - 
23. ledna 2020
21:31

Známá postava ze světa alternativní medicíny Miloslava Matoušková bude mít na krku trestní oznámení. Ministerstvo zdravotnictví se k tomuto kroku odhodlalo poté, co Matoušková zveřejnila na facebooku video, kde nabádá ženy, aby nechodily na preventivní prohlídku na mamograf. Podle ní mamograf nikomu život nezachrání, naopak může zdraví uškodit. Matoušková je jednou z tvůrkyň kontroverzního videa, kde se ženy omlouvají mužům. 

„Tohle prevence rozhodně není. Nikdy by mě nenapadlo si nechat jít zmáčknout prso mamografem. Výzkumy dokazují, že není žádný rozdíl v léčbě rakoviny, pokud si ji nahmatáte doma, nebo když vám ji najdou na mamografu,“ tvrdí Matoušková ve videu, které pobouřilo i ministerstvo zdravotnictví.

Na video upozornil server iRozhlas.cz. Nyní hrozí Matouškové, která vystupuje jako redaktorka Akademie celostního zdraví, trestní stíhání.

„Videa, která obsahují nepravdivé informace a mohou odradit ženy od vyšetření, které je pro prevenci onemocnění rakoviny prsu zcela zásadní a může být i životně důležité, a navíc mají potenciál k virálnímu šíření po sociálních sítích, vnímáme jak my i odborníci jako vysoce rizikové. Z těchto důvodů se obrátíme s oznámením na Policii ČR, aby toto jednání prošetřila,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Miloslava Matoušková ve videu, kde nabádá ženy, aby nechodily na preventivní prohlídkyMiloslava Matoušková ve videu, kde nabádá ženy, aby nechodily na preventivní prohlídky | Reprofot Facebook / Akademie celostní medicíny

Kromě toho, že Matoušková nabádá k tomu, aby ženy nechodily na preventivní vyšetření, ještě tvrdí, že mamograf škodí. „Mamografy vystavují naše tělo záření, které může být až tisíckrát silnější, než při normálním rentgenovém snímku hrudníku, které znamená riziko vzniku rakovinu,“ míní. Video má desítky tisíc zhlédnutí a tisíce sdílení.

Zakladatelka screeningu v ČR a lékařka Miroslava Skovajsová ale tuto informaci považuje za nebezpečnou a dezinformační. „Záření mamografu je zcela minimální, odpovídá asi 7 dnům bežného záření, které je všude okolo nás. RTH vyšetření ruky odpovídá několika týdnům - například. Jedna mamografie je například jedna cesta do New Yorku,“ zmínila ve veřejném chatu pro ČT.

„Nemorální,“ reaguje expertka

„Nebezpečnost jejího sdělení tkví v tom, že říká ženám, aby přicházely pozdě ve stadiu hmatného nálezu, a dokonce aby odmítaly léčbu. S plným vědomím říkám, že je to protispolečenské nemorální vyjádření,“ napsala ve vyjádření pro ministerstvo zdravotnictví Skovajsová.

Už nyní nechodí na vyšetření až 40 procent žen. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR se pak výskyt rakoviny prsu zvýšil o 16 procent. Zároveň ale došlo ke snížení úmrtnosti o 31 procent - a to právě díky screeningu, který dokáže nemoc odhalit v raném stádiu. 

Server, který na video upozornil, se dovolal Matouškové. Ta neuvedla zdroj svých tvrzení a podle informací serveru hovor ukončila vulgárním sdělením. 

Na preventivní vyšetření chodí jen 62 % žen.Na preventivní vyšetření chodí jen 62 % žen. | Nemocnice Na Bulovce

Matoušková je nyní známou postavičkou ve světě Celostní medíciny. Video o mamografu údajně natočila před dvěma lety, proslavila se ale jiným dílem, a to videem Ženy se omlouvají mužům.

Snímek, kde se opakuje záběr na ženy s věnečkem na hlavě a omlouvají se mužům, že jim ublížily, označilo několik lidí za sektu. Později vyplynulo na povrch, že se jedná o marketingové video, které má nalákat na e-shop s různými produkty. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

vendulala ( 24. ledna 2020 08:26 )

Nevěřte všemu, co vám doktoži říkají. Zdravotní pojišťovny doporučují všechny diagnózy konzultovat i u jiných lékařů, na jiných pracovištích. Že by zkušenost? Felčaři chtějí jen snadné výkony, tak vás vykuchají než se rozmyslíte a nikdy už se nezjistí, zda to bylo opravdu nutné.

vendulala ( 24. ledna 2020 08:15 )

Není nad to nejdříve si pacienta vyrobit, abych ho potom mohl "léčit".

Sibyla ( 24. ledna 2020 05:20 )

Švýcaři už od vyšetření mamografem zcela ustoupili, a více studií účinnost tohoto vyšetření zpochybňuje.

jebuto ( 23. ledna 2020 23:50 )

Jó hold každej si hájí to svoje a kde je pravda ukážou další století. Pokud nějaká budou. Čest kundě i kozám.

kratkespojeni ( 23. ledna 2020 23:31 )

učitelka,co učila postižený děti.Profesionální deformace

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud