Místo léčení bojují s „miláčkem“ Maláčové. Doktoři kvůli eNeschopence zuří a varují před epidemií

Autor: ula - 
24. ledna 2020
05:55

Ačkoliv dosud nebyla v Česku oficiálně vyhlášena chřipková epidemie, podle praktických lékařů už nyní čekárny praskají ve švech. Praktici si ale stěžují, že místo stoprocentního léčení pacientů stále bojují se špatně fungující eNeschopenkou. Podle Sdružení praktických lékařů jim navíc není Česká správa sociální zabezpečení (ČSSZ) při problémech nápomocná. Lékaři napsali ministryni Janě Maláčové (ČSSD) otevřený dopis a vyzvali ji ke schůzce.

Ministryně práce a sociálních věcí na začátku ledna prorokovala, že eNeschopenka bude miláčkem lékařů. Ti ale opakovaně dávají najevo, že je spíše jejich velkým nepřítelem.

Obavy mají zejména z blížící se chřipkové epidemie. Místo toho, aby rychle odbavovali pacienty, budou nejspíš bojovat se systémem, který podle lékařů není bez chyb. Už předtím udávali příklady z praxe, kdy jeden lékař řešil eNeschopenku 40 minut.

Dále je podle lékařů vyplnění  časově náročné a systém často vypadává. „Ministerstvo klame veřejnost, že e-neschopenky fungují, a že pokud nefungují, jsou vinni všichni kolem kromě ministerstva. Bohužel musíme konstatovat, že se jedná o nedodělek, který není plně elektronický a co je elektronické, tak zdaleka nefunguje tak, jak to pacienti, lékaři a zaměstnavatelé potřebují,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka. Praktici tedy zaslali ministryni  dopis, ve kterém jí představili zásadní problémy, se kterými se potýkají a vyzvali ji k dialogu. 

Lékaři chtějí úhrady za vedení pracovní neschopnosti

„Chceme, aby paní ministryně konečně uznala racionální argumenty o špatném fungování eNeschopenek, které jsou podloženy každodenní praxí nejen z lékařských ordinací, ale i od zaměstnavatelů,“ odpověděl Blesk Zprávám na otázku, co si od setkání slibují, praktický lékař Jiří Bartoš a dodal:  „V tuto chvíli je nezbytně nutné, aby bylo schváleno roční překlenovací období, kdy bude možné pracovní neschopnost vést v elektronické i papírové formě, bez finančních postihů všech zúčastněných stran. Dále budeme požadovat urychlené zavedení úhrad za vedení pracovní neschopnosti, jak již jsme předem avizovali.“

Ministerstvo práce a sociálních věcí potvrdilo, že ministryně se s lékaři sejde příští týden. Zároveň odmítá, že by systém měl potíže, případně že by zavedení eNeschopenky nekonzultovali před jeho spuštěním.

„Vedení i zástupci MPSV se s lékaři, zaměstnavateli i dodavateli lékařských softwarů scházeli pravidelně a opakovaně ještě před spuštěním systému eNeschopenky. V průběhu celého prosince loňského roku měli zároveň lékaři možnost v testovacím prostředí celý systém vyzkoušet a zároveň se zástupci MPSV i ČSSZ se zástupci všech skupin opakovaně ještě v prosinci scházeli,“ uvedla Kateřina Brodská z tiskového oddělení resortu.

Video Studio Blesk: Někteří lékaři kritizují nové e-nechopenky - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Problémy s vystavováním několikrát denně

Opakované problémy prý zaznamenávají lékaři při vyplňování eNeschopenky i několikrát denně, například při změně zaměstnavatele. Systém lékaře nepustí, pokud nevyplní zaměstnavatele, ale pacienti ho často neznají. „Při mnoha jednáních v minulosti nám (ČSSZ) přislíbila, že při neztotožnění jakéhokoli údaje bude možno pokračovat bez zdržení dál s tím, že ho úředníci ČSSZ poté sami doplní. Je to typická časově velmi náročná práce za úředníky, kterou ale MPSV nehradí,“ připomíná Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství.

ČSSZ se ale brání. „Pokud se v některých případech automaticky údaje o zaměstnání pojištěnce nedotáhnou (kupř. zaměstnanec ještě není přihlášen), vyplní lékař do eNeschopenky údaj o zaměstnavateli dle sdělení pacienta a odeslanou eNeschopenku pak ČSSZ došetří. Nejde tedy v žádném případě o překážku vystavení eNeschopenky a lékař neprovádí žádné došetřování, pouze do eNeschopenky napíše údaj, který mu sdělí pacient, řekla Blesk Zprávám Ivana Žáčková, ředitelka Kanceláře ústředního ředitele ČSSZ.

Lékaři: ČSSZ nám není nápomocna

Lékaři vytýkají ministerstvu také to, že při nevypisování eNeschopenek mohou dostat až několikatisícové pokuty. V případě výpadků serveru přitom nemají jinou možnost než vypsat pracovní neschopnost ručně. „Pracovníci ČSSZ nám nejsou při problémech nápomocní. Je paradoxní, že ČSSZ zdravotníkům za práci nic neplatí, ale za její „špatné” provedení hrozí finančními sankcemi. Jinými slovy: doktore, pracuj pro můj úřad zdarma, nestěžuj si na to, že jsi dostal špatný pracovní nástroj, a pokud s ním nebudeš dobře pracovat, dostaneš pokutu,“ říká MUDr. Šonka.

„ČSSZ zdůrazňuje, že z důvodu technického výpadku je naprosto v souladu s právní úpravou, pokud lékař vystaví neschopenku papírovou a za tímto účelem byly lékařům standardně vydány příslušné tiskopisy neschopenek tak, jak byli zvyklí z minulých let,“ reaguje ČSSZ.

Video „Bude miláčkem lékařů," řekla Maláčová o eNeschopence. Mluvila i o rodičovské, mzdách a důchodech - Blesk TV

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jajas ( 24. ledna 2020 09:04 )

Pořád nechápu, proč by měli doktoři dostávat peníze za vystavení e-neschopenky? Předtím ji vypisovali ručně a nebo někteří taky v počítači a nebyl problém, a teď najednou je? To si budou nechávat platit extra za jednotlivé úkony, které mají povinné? Mají pořád málo......?

mascula ( 24. ledna 2020 08:05 )

já tam žádnýho neviděl, já jsem na pracáku ještě nebyl

horalysa ( 24. ledna 2020 08:00 )

Doktoři si stěžovali vždy a na všechno. Elektronické recepty také nechtěli. Funguji
a byl to skvělý nápad. Zajímavé je, že si žádný doktor nikdy nestěžoval na vysoký plat. A když je to nebaví, ať jdou dělat něco jiného. Nebo jste už snad někdy viděli doktora na pracáku?

mascula ( 24. ledna 2020 07:54 )

lemplové si ale stěžují, že místo stoprocentního léčení pacientů stále bojují se špatně fungující eNeschopenkou. S čím bojovali tedy vloni, když e-neschopenka ještě nebyla a čekárny byly v tuhle dobu nabouchaný lidma?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud