Kauzy Babiše srazily Česko na žebříčku korupce, tvrdí neziskovka: Sešup o šest míst

Autor: ČTK - 
23. ledna 2020
07:15

Česká republika si loni výrazně pohoršila v celosvětovém žebříčku vnímané korupce. Propadla se o šest pozic na 44. místo. Jedním z důvodů podle mezinárodní organizace Transparency International (TI), která žebříček sestavuje, jsou kauzy premiéra Andreje Babiše. Ten to odmítá. Nejlépe hodnocené z celkem 180 zemí byly znovu Dánsko a Nový Zéland, nejhůře Somálsko a Jižní Súdán. Slovensko skončilo 59. Český premiér v reakci oponoval, že za jeho vlády žádný korupční skandál nevznikl.

„V České republice skandály z poslední doby týkající se ministerského předsedy a jeho snah získat veřejné prostředky pro jeho firmu skrze dotace EU ukazují na zarážející nedostatek politické integrity,“ konstatuje Transparency International v mezinárodní verzi své zprávy. Poznamenává také, že skandály ukazují i na nedostatečnou transparentnost financování politických kampaní.

Trestní stíhání Babiše za Čapí hnízdo

Babiš tvrzení TI odmítá. „Myslím, že korupce u nás významně poklesla. Nepamatuji si za éru mého působení v politice, že by ve vládě nebo někde byl nějaký zásadní korupční skandál,“ řekl ČTK při pracovní cestě v Izraeli politik, který je v ČR trestně stíhán kvůli kauze Čapí hnízdo.

Česko loni na žebříčku, který státy hodnotí na škále 0 (obrovská vnímaná korupce) až 100 (žádná vnímaná korupce), získalo 56 bodů, tedy o tři méně než v roce 2018. Na sdílené 44. pozici loni ČR skončila spolu s Kostarikou, Gruzií a Lotyšskem.

V rámci 28 zemí Evropské unie, které mají průměrné hodnocení 64 bodů, je Česko 19. Slovensko je v tomto srovnání s 50 body šesté od konce. Ještě hůře je na tom Maďarsko, které je se 44 body v EU spolu s Rumunskem předposlední a celosvětově až 70.

V uplynulých letech se Česko na žebříčku pohybovalo nahoru a dolů. Za rok 2015 bylo 37., pak se výrazně propadlo na 47. místo, aby si za rok 2017 polepšilo na 42. pozici. V roce 2018 se vyšplhalo o další čtyři místa výše.

Jak si vedou další státy?

Pořadí na čele žebříčku je o poznání stabilnější. Do první desítky se vedle Dánska a Nového Zélandu (obě 87 bodů) dostaly ještě Finsko, Singapur, Švédsko, Švýcarsko, Norsko, Nizozemsko, Německo (80 bodů) a Lucembursko. Velká Británie skončila na sdíleném 12. místě, Spojené státy s Francií na sdíleném 23. místě (69 bodů).

O poznání hůře je na tom další mocnost Čína, která s 41 body skončila 80. stejně jako Indie. Pro Čínu ale i toto umístění znamená vzestup o sedm pozic. O jedno místo si polepšilo i Rusko, i když stejně s 28 body skončilo až 137.

Na úplném konci žebříčku jsou Somálsko (devět bodů), Jižní Súdán (12 bodů), Sýrie (13 bodů), Jemen (15 bodů) a Venezuela (16 bodů).

Nejhorší průměrné hodnocení ze všech regionů má subsaharská Afrika s 32 body. Celosvětový průměr je 43 bodů.

Video Rath komentuje své odsouzení - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

e.lesanova ( 23. ledna 2020 13:40 )

TI je "neziskovka asi jako Kalousek Červená Karkulka....to je setsakra dobře placená politická organizace, která slouží k podrývání státu...

snehulak ( 23. ledna 2020 10:53 )

Já téhle neziskovce nevěřím ani to, že dnes je čtvrtek 23.leden. Ale i kdyby to byla pravda, jaká tragedie je v tom, že jsme v nějakém žebříčku (který sestavovala možná sama AI) spadli o šest míst? Ze 44 na 50? Za Murundi Urundi? Ostatně, jak je vidět, korupci mají i v těch zemích na prvních místech. Korupce je štěnice, stejná jako politická neziskovka.

Ifigenie ( 23. ledna 2020 10:44 )

Souhlas! Je to nejlepší premiér, kterého jsem v nové době měli. Pracovitý, chytrý, manažer s vizí a k tomu bohatý, což dělá předpoklad, že se nepotřebuje obohacovat ze státního majetku, což se o našich politicích říci nedá a o předešlým premiérech (mimo Zemana z paneláku) také ne. A jelikož naši politici jsou převážně sami zloději a korupčníci, tak podezírají v širokém okolí z toho i druhé.

Ifigenie ( 23. ledna 2020 10:37 )

No, když to tvrdí tahle neziskovka TI, placená částečně i panem Sorosem, tak jsem ohledně žebříčku klidná. Premiér ve funkci premiéra oproti jiným premiérům NEMĚL žádnou korupci.!!!! To, co zmetkové vyhrabali někde v dávné minulosti není korupce, ale jen závist malého českého práskače.

jiriprokes ( 23. ledna 2020 10:17 )

Kecy. S korupcí se začalo v r. 1990 a s Babišem to nemá nic společného.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít