Luxusní nadílka z eráru: iPhony až za 35 tisíc si dopřála vysílací rada i domov pro postižené

Autor: Veronika Šmídová - 
18. prosince 2019
06:00

I když řada institucí bojuje s nedostatkem financí, některé z nich si k Vánocům nadělily krásné dárky – totiž nejnovější iPhony 11 a iPhony 11 Pro. Tyto modely se prodávají teprve od září a jeden kus může vyjít až na 35 tisíc korun. Štědrého Ježíška měla například Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), řada vysokých škol, ale dokonce i Domov pro osoby se zdravotním postižením Dolní Bříza.

Nákup telefonů pro zaměstnance veřejné správy není ničím neobvyklým, daňové poplatníky ale může zarazit, k čemu jsou potřeba zrovna nejnovější modely iPhonů.

Ty se začaly prodávat v polovině září, hned o měsíc později si je objednala například RRTV, jak vyplývá z Registru smluv. Zakoupila tři luxusní smartphony celkem za 90 tisíc korun – šlo o jeden iPhone 11 128 GB a dva iPhony 11 Pro 256 GB ve zlatém a šedém provedení. Zatímco základní model se pohybuje v obchodech zhruba okolo 22 tisíc za kus, ten vyšší se šplhá až na 35 tisíc.

Na dotaz Blesk Zpráv, proč bylo nutné pořizovat právě tyto exkluzivní telefony, odpověděla instituce stručně. „Přístroje byly obstarány v rámci technologické obměny, dle požadavku a výběru jednotlivých členů Rady,“ uvedl Petr Bartoš, vedoucí Úřadu RRTV.

Vedení ústavu pro postižené je od začátku prosince na dovolené

Ještě o něco překvapivější může být objednávka těchto telefonů u Domova pro osoby se zdravotním postižením Dolní Bříza. Na rozdíl od RRTV se ale ústav držel „jen“ základní řady. Zakoupil tedy jeden kus iPhone 11 128 GB a tři kusy Apple iPhone 11 64 GB, i s ochrannými kryty a skly zakázka vyšla na 91 229 korun.

Vyjádření ředitele domova Jiřího Horníka ani jeho spolupracovnice, která smlouvu vystavovala, se nepodařilo Blesk Zprávám získat. Podle Jany Šejbové, jež vede ekonomicko-správní úsek, jsou prý oba od začátku prosince na dovolené. „Jen k tomu mohu říct, že jako správce rozpočtu jsem souhlasila s tím, že máme určitý objem finančních prostředků na nákup mobilních telefonů a víc o tom nevím,“ řekla Blesk Zprávám ke svému podpisu na smlouvě. 

Zřizovatelem domova je Plzeňský kraj – ten prý kontroluje své organizace jednou za tři roky, ve zmíněném ústavu byla inspekce hospodaření naposledy v roce 2018. „Podobné nákupy jsou plně v gesci ředitele či ředitelky dané organizace, který má vždy za povinnost dodržet zásady dobrého hospodaření a platnou legislativu a předpisy kraje. V případě, že se objeví sporný nákup, musí být ředitel organizace schopný jej vysvětlit a zdůvodnit,“ popsala pro Blesk Zprávy mluvčí kraje Alena Marešová.

Výbava do Dubaje. I s iPhony

Dva základní modely iPhonu 11, tentokrát jen s 64 GB, zakoupila rovněž Kancelář generálního komisaře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO (KGK). K tomu přihodila také jeden iPhone XS Space Gray 64 GB, což je sice „pouze“ loňský model, stále se ale pohybuje kolem 22 tisíc. Celkem za telefony Kancelář zaplatila zhruba 72 tisíc korun.

Nákup prý doporučili správci vnitřní IT sítě a uskutečnil se v reakci na příchod dvou nových manažerů ve Spojených arabských emirátech (SAE) a přesun generálního ředitele do Dubaje, kde se bude v roce 2020 EXPO konat.

„Požadavkem byla dostatečná kapacita operační paměti a rychlost při zpracovávání datově objemných souborů, jako je projektová dokumentace, vyšší rozlišení videozáběrů, kvalita zabezpečení dat a interní komunikace, použitelnost zařízení pro dvě SIM karty (ČR a SAE) a výdrž baterie,“ vysvětlil pro Blesk Zprávy Jiří Potužník, Generální komisař české účasti v Dubaji, s tím, že z nabídek vybrala KGK nejlevnějšího dodavatele s plnohodnotnou zárukou zboží.

„Pro konkrétní typy se KGK rozhodla s tím, že budou technologicky vyhovovat zaměstnancům a zajišťovat kompatibilitu s informačními systémy organizátorů EXPO po celou dobu světové výstavy. Podle informací KGK nicméně nejde o nejnovější ani nejdražší typy iPhonu – typ XS je loňský,“ dodává Potužník. Investice je prý stoprocentně kryta z úspory z EXPA v Miláně z roku 2015.

Tři telefony za více než 22 tisíc za kus si koupilo hned pár dnů po jejich uvedení na trh také Sportovní a rekreační zařízení města Ostravy. To na otázky do termínu neodpovědělo.

Smartphony pro vedení univerzity...

Applu zvýšily před Vánoci tržby i některé univerzity. Například Vysoké učení technické zakoupilo čtyři kusy Apple IPhone 11 128 GB a po dvou kusech tabletu Apple IPad Air, Apple pencil a Apple keybord. Celkem za téměř 149 tisíc.

„Vzhledem k tomu, že jsme Vysoké učení technické, snažíme se v rozumné míře smysluplně investovat do kvalitních a moderních technologií. V tomto případě šlo o obnovu vysloužilých telefonů u některých vedoucích pracovníků fakulty, kteří už v minulosti pracovali na platformě operačních systémů macOS, respektive iOS či iPadOS. Přenos původních dat je zde totiž nejefektivnější,“ uvedla mluvčí VÚT Radana Koudelová. Nákup nového zařízení na fakultě, kde se denně pracuje, učí a zkoumá elektrotechnika, prý není nijak šokující.

Pro vedoucí pracovníky nakupovala přístroje za 65 tisíc také Slezská univerzita v Opavě. „Jedná se především o pracovní nástroj, který byl pořízen pro členy nejvyššího vedení. V případě nákupů pracovních nástrojů bereme na zřetel efektivitu, kvalitu a celkovou dobu užití tohoto zboží z hlediska poměru cena a výkon,“ nastínil mluvčí instituce Daniel Martínek s tím, že se univerzita snaží chovat jako dobrý hospodář.

...i vzdělávání studentů

To Ostravská univerzita zaplatila za pět přístrojů iPhone 11 Pro 149 tisíc údajně v zájmu výuky. Šlo prý o potřebné dovybavení Katedry informatiky a počítačů, která se snaží držet krok s nejnovějšími technologiemi. Cena jednoho telefonu ovšem vyšla na 29 935 korun, i když se dají přístroje pořídit výrazně levněji.

„Důvod nákupu moderních zařízení za mnohdy i stovky tisíc je ten, že studenti informačních a komunikačních technologií musí mít k dispozici nejnovější technologie, aby zachytili při výuce reálně nejrychlejší rozvoj v oboru IT. Politika Applu je založena na rychlé obměně HW komponent a přístroj, který je fyzicky starší než cca tři roky, je na konci použitelnosti pro vývoj v nejnovějším prostředí operačního systému iOS,“ popsal Adam Soustružník, mluvčí univerzity.

„Dalším důvodem nákupu nejnovějších telefonů je ten, že nejnovější modely jsou osazeny displejem OLED Super Retina HD a disponují prvky umělé inteligence. Proto budou využívány nejen pro reálný vývoj mobilních aplikací jako koncové zařízení, ale i pro studenty předmětů grafiky, úpravy fotografií a dalších. V neposlední řadě jsou k dispozici studentům při jejich kvalifikačních pracích,“ dodal. 

Podobně vysvětluje nákupy tří iPhonů 11 za 65 tisíc také Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Nejnovější technologie prý poputují do odborných laboratoří, kde pomohou při výuce i komerčních zakázkách.

„Pracoviště se vedle výuky a výzkumu podílejí i na plnění komerčních zakázek smluvního vývoje a průmyslových inovací. Nákupy moderních a perspektivních technologií umožňují včas nalézat jejich slabá místa a vyvíjet bezpečné komerční nebo průmyslové aplikace, které právě tyto výrobky a technologie využívají. Nákup jakékoli techniky na UTB musí být vždy řádně zdůvodněn,“ okomentoval Jan Malý za vysokou školu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

khamodanhi...@... ( 18. února 2020 12:26 )

Mladé krásné dívky vás chtějí poznat! Nejlepší seznamka zdarma! pojďte a připojte se http­://fre­exxx­.x251­.best

backsepur ( 18. prosince 2019 17:16 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

agfor ( 18. prosince 2019 12:49 )

Proč by si nedopřávali. Když dojdou prachy, vypíše se nějaká dobročinná sbírka s fotkami žebrajících dětí, a Češi se můžou urozdávat, i kdyby měli chcípnout hlady.

dama_s_kosou ( 18. prosince 2019 10:05 )

Tohle Kalousek uz opravdu prehnal!

vilda696 ( 18. prosince 2019 09:52 )

A to jste ještě neviděli co si nadělilo těch 130 000 neziskovek, registrovaných v čr

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud