Tehdejší úředník Botek využil naprostého chaosu na radnici Prahy 7 v roce 2014. Podle soudu ukradl při odchodu z funkce tři iPhony 5 a 5s. Zhruba rok staré mobily nechal odepsat a určil je k likvidaci. Skončily ale u něj doma. 

Od soudu odešel Botek s podmínkou. „Vina přečinem krádeže a trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu jednoho a půl roku a (v této době) žít řádný život a podle svých sil nahradit poškozenému majetkovou škodu,“ popsala uložený trest předsedkyně senátu a soudkyně Felicia Hrušková. Úředník zvažuje odvolání.

Že Botek telefony používal i nějakou dobu poté, co měly být fyzicky zlikvidovány, odhalila policie na základě údajů o telekomunikačním provozu. Podle něj to ale policie zjistila nezákonně.

„Navrhoval, aby napadený rozsudek byl zrušen, on obžaloby zproštěn, případně navrhoval přerušení řízení a postup k vyřešení předběžné otázky u soudního dvora Evropské unie,“ uvádí soudkyně v rozsudku.

Podvod s likvidací

Botek však vinu nepřiznává a naopak řekl, že po zasedání likvidační komise pomáhal telefony odnést k likvidaci. Má to ale háček. Bylo vůbec poprvé, kdy měl o likvidaci takový zájem. „Této činnosti se nikdy předtím nezúčastnil. A právě tehdy měl přístroje podle soudu odcizit,“ doplňuje soudkyně.

Mimo jiné se bránil tím, že krabičky prý přinesl dětem na hraní. „Vzal si je z úřadu, když vyklízel svoji kancelář, na hraní svým dětem,“ popisovala Botkovu výpověď soudkyně Hrušková. „Soud pouze konstatuje, že krabičky nebyly nalezeny v dětském pokoji, ale byly ve skříni, v šatně za ložnicí obžalovaného,“ uvedla soudkyně výpověď Botka na pravou míru. 

Chaos na radnici

U soudu zazněla několikrát i kritika na tehdejší evidenci majetku, která se dala popsat pouze slovy „naprostý chaos“. Chyběly například podpisy zaměstnanců o tom, že si majetek převzali, ačkoli ten už byl mezi ně vpuštěn do oběhu. Odpovědná úřednice před soudem dokonce uvedla, že „s tím nemohla nic dělat“.

„Po volbách nám trvalo více než rok tento stav věcí napravit. Nyní máme naději, že orgány činné v trestním řízení dotáhnou do konce i další, daleko rozsáhlejší kauzy, na které jsme je upozornili,“ doplnil zástupce starosty Prahy 7 Pavel Vyhnánek (Praha 7 sobě).