Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

Tváře české policie končí: Šlachta a šéf mordparty Mareš odchází do civilu

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2019
08:45

U českých bezpečnostních sborů dnešním dnem končí šéf oddělení vražd pražského krajského policejního ředitelství Josef Mareš a ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel, bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Důvody odchodu do civilu žádný z nich veřejně nesdělil. Z některých vyjádření Mareše ale vyplynulo, že jsou jimi špatné vztahy s nadřízenými. Šlachta se chce k důvodům odchodu vyjádřit až poté, co u celníků skončí. Jména jejich nástupců nejsou známa.

Mareš se po odchodu z oddělení vražd stane podle České televize badatelem policejního Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Sám Mareš dříve neupřesnil, kde bude pracovat. Šlachta řekl serveru IHNED.cz, že zatím nemá žádné plány. „Teď se chci vrátit domů na Moravu, kde jsem si opravil domek,“ uvedl. Na otázku serveru dodal, že nevylučuje vstup do politiky.

Mluvčí pražské policie a generálního ředitelství cel Jan Daněk a Martina Kaňková před časem uvedli, že výběrová řízení budou na místa po Marešovi a Šlachtovi teprve vypsána. Pátrací sekci celníků mezitím povede současný zástupce ředitele sekce Martin Pazourek.

Elitní kriminalista Mareš řešil na území hlavního města mimo jiné mnoho mediálně známých případů - například zmizení devítileté Aničky v pražské Troji nebo vraždu manželky Ivana Jonáka, majitele pražského klubu Discoland Sylvie. Je také spoluautorem scénáře kriminálního televizního seriálu Případy prvního oddělení, který divákům prostřednictvím kauz inspirovaných skutečnými událostmi popsal práci pražského policejního oddělení vražd.

Šéf pražských policistů Tomáš Lerch před časem oznámil, že si Mareše váží jako zkušeného kriminalisty, proto navrhl policejnímu prezidentovi, aby ho za působení u policie ocenil.

Šlachta vedl centralizovaný útvar pátrání celníků tři roky. Nabídku na toto místo dostal začátkem srpna 2016 od tehdejší náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, podle ní se spolupráce se zkušeným policistou nabízela kvůli rozšíření kompetencí Celní správy ČR při prošetřování trestných činů.

Krátce předtím Šlachta odešel od policie kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

dobryclovek ( 30. listopadu 2019 14:09 )

mafie opozice zvítězila!!

zkzkz ( 30. listopadu 2019 13:50 )

To se to odchází když je tučná výsluha

verka1 ( 30. listopadu 2019 12:39 )

Šlachta, Bradačova

kukukuu ( 30. listopadu 2019 10:01 )

Možná chtěli pomáhat a chránit - ale ne straně grázlů.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa