Češi vidí největší možnost šetřit na jídle, ukázal průzkum. Internet propadl

Autor: ČTK, tsv - 
23. listopadu 2019
09:24

Nejvíce prostoru ušetřit peníze z rodinného rozpočtu je podle Čechů ve výdajích na potraviny. Dále pak za dovolenou, volnočasové aktivity a bydlení. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty. Na dopravě a účtech za telefon nebo internet je naopak podle lidí šance nějak výrazněji ušetřit minimální.

Zatímco v roce 2015 se mezi muži a ženami objevily poměrně rozdílné názory na to, kde lze v rámci rodinného rozpočtu ušetřit, letos se shodují. Před čtyřmi lety by muži šetřili hlavně na potravinách, zatímco ženy viděly největší prostor pro úsporu ve výdajích za koníčky a volnočasové aktivity. V současnosti už zástupci obou pohlaví shodně udávají na prvním místě potraviny, ženy dokonce častěji než muži.

Zdaleka ne taková shoda panuje v názoru na výdaje na potraviny mezi lidmi rozdílné úrovně vzdělání. Zatímco v případě vysokoškolsky vzdělaných lidí by 36 procent dokázalo najít největší úsporu právě na potravinách, stejný názor sdílí jen pětina lidí se základním vzděláním. A také u ostatních lidí bez vysokoškolského titulu je to výrazně méně.

Vedle potravin vidí Češi největší prostor k úspoře výdajů za dovolené (17 procent). Na třetím místě jsou volnočasové aktivity a zábava. Ušetřit nejvíce právě tam by dokázalo 16 procent lidí.

Největší nárůst proti roku 2015 zaznamenalo bydlení. Uspořit právě na bydlení a souvisejících nákladech nejvíce peněz je možné pro 14 procent dotázaných, což je o pět procentních bodů více než před čtyřmi lety. Na devět procent respondentů vidí stejně jako v roce 2015 největší prostor ušetřit na nákupu oblečení. O něco méně lidí než před čtyřmi lety pokládá za největší prostor k úsporám v rodinném rozpočtu splátky půjček či úvěrů (sedm procent).

Ušetřit v rámci rodinného rozpočtu větší částky není podle dotázaných lidí možné v případě účtů za telefon nebo internet (pět procent). Podobné je to s náklady na dopravu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Avantika ( 23. listopadu 2019 12:35 )

To určitě NIKOMU NIC

zdenek43 ( 23. listopadu 2019 11:05 )

zase hrat s daty .....

Češi utrácí za potraviny menší část rozpočtu než v roce 1989. Díky tomu zbývá víc peněz na další věci

Zatímco před čtvrtstoletím dával průměrný český spotřebitel na nákup potravin 26,3 procenta svých výdajů, nyní už je to jen 18,4 procenta.

Díky tomu, že lidé bohatnou, mají i více peněz pro nákup jiného zboží a služeb. - Češi - máme tolik v oblibě běžné účty, kde máme uloženo více než 1,3 bilionu Kč. Banky si tak mnou ruce, zato my drobní střadatelé máme důvodů k radosti jen pramálo - ztrácejí svou hodnotu ,,,,, Vývoj vkladů domácností na běžných účtech v Kč i cizích měnách - rok 2000 - jen 0,200 mld. korun ,,, 2006 - jen 0,4 mld. korun ,,,, 2010 - 0,6 mld. korun aaaaa 2016 - 1,0 mld.koru ,,, 2018 - 1,2 mld. korun - My Češi jsme známí svou averzí k riziku. Proto máme tolik v oblibě běžné účty, kde máme uloženo více než 1,3 bilionu Kč.

dama_s_kosou ( 23. listopadu 2019 10:12 )

Dnes je potravinova sbirka. Tak doufam, ze se lidi zapoji a misto stovky za svoje cigara koupi nejake jidlo pro ty, co moc penez nemaji.

petr366 ( 23. listopadu 2019 10:02 )

Na potravinách se už moc šetřit nedá. Viz strmý růst cen právě této položky. Šetřit dál tímto směrem už ohrožuje zdraví populace.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud