Způsobů, jak se chovat úsporně, je nespočetné množství. Malým úsporám, které může vzít za své každý jednotlivý člověk a lze je praktikovat i ve starých bytech, domech nebo na chalupách, věnujeme zbytek této přílohy. Dozvíte se, jak šetřit vodou, jak uspořit na vytápění, jak zacházet se spotřebiči. Pak jsou tu ale velké věci. V oblasti úspor se hovoří o zateplení budov, využívají se tepelná čerpadla, solární panely a hudbou budoucnosti jsou inteligentní systémy, které řídí domácnost.

MYSLÍ A ŠETŘÍ ZA VÁS

Jaké výhody mají tyto inteligentní – chytré systémy? Mozkem tzv. inteligentního domu je řídicí jednotka. Ta komunikuje se všemi připojenými spotřebiči, od kterých získává různé informace, např. o teplotě. Neustále data vyhodnocuje a na základě požadavků reguluje dané zdroje a spotřebiče. K čemu je to dobré? I lidé méně ekologicky založení si pořizují tyto systémy kvůli pohodlí a bezpečnosti. Spoustu starostí spojených s péčí o domácnost s nimi mohou pustit z hlavy. Místnosti, kde pobýváte, se totiž samy vytopí na teplotu, kterou máte rádi, samy se stáhnou žaluzie, než vstanete, zahrada se zavlažuje a filtrace v bazénu sepne, než se vrátíte z víkendu. A tak dále. Bezpečí je druhý významný přínos – kromě nejrůznějších čidel sledujících pohyb osob, kouř, oheň, vodu v domě můžete také třeba nahlédnout do domácnosti, i když v ní zrovna nepobýváte. To se hodí, třeba když se nemůžete dovolat dětem nebo starým rodičům. A opět by se dalo pokračovat… K tomu všemu se přidávají úspory. S inteligentními systémy jsou nezanedbatelné a nestojí žádnou námahu.

ŽÁDNÉ PLÝTVÁNÍ              

Bude-li se vytápění, větrání, osvětlení, chod spotřebičů řídit předem nastavenými povely, nebudete zbytečně svítit, topit, plýtvat energií. Topení se spustí v okamžiku, kdy teplota klesne pod určitou hranici – a nastavit můžete pro různé místnosti různé parametry, jiný režim na všední den, jiný na víkend či dovolenou. Osvětlení se také snadno přizpůsobí množství denního světla a chcete-li, bez vašeho zásahu se vždy zhasne tam, kde delší dobu nepobýváte. Svítí-li v zimě slunce, vytáhnou se rolety, aby se interiér přihřál, v horkých letních dnech se naopak samy zatáhnou, aby se nepřehříval a klimatizace neběžela zbytečně. Nezní to krásně? A v takových systémech je budoucnost.

CO ZVLÁDNETE SAMI?

Malá opatření v kuchyni, koupelně nebo třeba na zahradě zvládnete sami. Často to chce jen změnit zaběhnuté zvyky. U větších opatření, jakými jsou stavební úpravy domu, výběr systému vytápění, pořízení tepelného čerpadla nebo solárních panelů, už to chce rozhodně poradu s odborníkem. Nespoléhejte se ale na zaměstnance jednotlivých firem. Lze předpokládat, že společnost obchodující se solárními panely bude chtít prodat za každou cenu a jejich výhodnost právě pro vás podloží mnoha pádnými argumenty. Skutečnost ale může být jiná. Velká opatření by měla být součástí systému, vyplatí se tak nechat situaci posoudit architektem, energetickým specialistou či auditorem.

ZÁSADY ÚSPOR  PRO KAŽDÝ DEN

1. Recyklujte odpad, oblečení i jídlo

Recyklovat jídlo? Základem nepochybně je kupovat jen tolik jídla, kolik spotřebujeme. Rostlinné zbytky pak odkládejte na kompost.

2.Investujte do udržitelných materiálů

Udržitelný materiál představuje menší zátěž na životní prostředí. Udržitelné výrobky jsou obnovitelné, recyklovatelné a energeticky využitelné.

3. Nevyhazujte – opravujte

Mnoho věcí není nutné hned vyhazovat, možná se dají opravit a mohou dál sloužit. Najděte si opraváře ve svém okolí na www.opravarna.cz.

4. Nakupujte lokálně

Při nákupu lokálních výrobků se také chováte úsporně, šetříte tak energie, které jsou potřeba na převážení potravin na dlouhé vzdálenosti.