Nejlepší snímek roku: Czech Press Photo vyhrála plná Letná proti Babišovi

Autor: ČTK, sova - 
22. listopadu 2019
19:05

Fotografií roku 2019 se stal snímek z červnové demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi na Letenské pláni v Praze. Jeho autorem je Lukáš Bíba z mediálního domu Economia. Nad Letnou zaplněnou tisíci demonstrantů na ní vlaje česká vlajka, která zabírá velkou část fotografie. Pořadatelé v pátek výsledky 25. ročníku soutěže vyhlásili na Staroměstské radnici, kde se bude konat také výstava vybraných fotografií. 

Vítězná fotografie jedné z masových demonstrací proti českému premiérovi je symbolem složité politické i společenské situace v zemi. Třicet let po pádu komunismu je společnost opět rozdělena: na jedné straně dochází k vášnivým protivládním protestům a na straně druhé si vládní strana udržuje nejvyšší preference. Vítězný snímek obsahuje emoce i klade otázky, a to jednoduchým, působivým a do paměti na první pohled vrývajícím se způsobem,“ uvedla za porotu Daniela Mrázková.

„Stejně jako většina mých kolegů jsem se snažil zachytit protesty na Letné ze všech možných úhlů. Nejprve jsem fotil dole u pódia a pak jsem využil přístupu nahoru na střechu Molochova, odkud bylo možné získat fotku 250 000 lidí. Fotili jsme podobné scény – od protestujících pod námi přes piknikující na okraji střechy až po lidi mávající vlajkami na x způsobů,“ popsal vznik fotografie roku Bíba.

Video  Demonstrace proti Babišovi na Czech Press Photo: Podle porotce si zaslouží kvalitní snímek.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Oceněný byl i snímek vraha

V kategorii Lidé, o kterých se mluví, získal první místo Roman Vondrouš z ČTK za sérii snímků Premiér v Bílém domě, na níž zachytil pracovní cestu Andreje Babiše (ANO) do Spojených států amerických. V kategorii Portrét má první místo Kateřina Šulová za působivý snímek operní pěvkyně Soni Červené. Ta v pátek cenu autorce sama předala.

Mezinárodní porota vybrala oceněné z téměř 4000 přihlášených příspěvků od 270 autorů. Hlavní vítěz a držitel titulu Fotografie roku bodoval i v kategorii Aktualita, kde se umístil na druhém místě. První byl v této kategorii Matej Kalina z News and Media Holding. Snímek se jmenuje Do očí vraha a je na něm v obklíčení novinářů Miroslav Marček, který se přiznal k vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka.

Podívejte se na vítězné snímky:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Schlafenberg ( 23. listopadu 2019 13:01 )

Jak je to proti Babišovi a zdravému rozumu tak to musí vyhrát.

amgal ( 23. listopadu 2019 08:02 )

Jak se z té fotky pozná, že je to demonstrace proti Babišovi?
Může se tam napsat cokoli. Vidím jen naši vlajku a nějaké smetiště

tomik007 ( 23. listopadu 2019 02:32 )

Jsem zvedav jak dlouho to oligarchista vydrzi

kapsa72 ( 22. listopadu 2019 22:30 )

Najednou museli prestat krast a zacit platit dane. TO NASERE...

anonym01 ( 22. listopadu 2019 21:46 )

NESOUHLAS JE JEDNO, ALE STRACH ZBUDOUCNOSTI JE DALSI. LIDE SE BOJI. KDYZ SE BOJI. TIHLE SE MOHOU DOCKAT TOHO CO SE NEDOCKALI V R 89.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud