Demonstrace proti Babišovi na Czech Press Photo: Podle porotce si zaslouží kvalitní snímek

Autor: mav - 
23. října 2019
06:05

Mezi snímky nominovanými na ocenění Czech Press Photo letos vyvolává velký zájem fotografie Lukáše Bíby pořízená během demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Podle dlouholetého předsedy poroty Petra Joska je fotografie subjektivní záležitost a reakce posuzujících členů se nedají dopředu předvídat, jak řekl v pořadu Epicentrum Blesk Zpráv. Červnový protest ale považuje za jednoznačnou příležitost pro kvalitní zpravodajský snímek.

Soutěže se letoz odmítlo účastnit několik předních fotografů, podle kterých soutěž ztrácí kredit. Jejich kritiku vyvolal mimo jiné snímek, který zvítězil loni - konkrétně fotografie zachycující orangutaní matku s umírajícím mládětem v ustupujícím pralese. Za tu se ale Josek rozhodně staví.

„Hlavně se divím, kde byli kritici před dvěma lety, když soutěž vyhrál snímek, který byl politicky nekorektní a dokonce to hrozilo trošku mezinárodní ostudou. Tohle je přitom fotka s velkým tématem,“ vysvětluje předseda poroty.

Video  Demonstrace proti Babišovi na Czech Press Photo: Podle porotce si zaslouží kvalitní snímek  - Markéta Volfová, Lukáš Červený

„Z posledních let mám rád fotku od Michala Šuly - člověka zamotného do českých a čínských vlajek, protože má dost hluboký význam a je i fotograficky zajímavá. Někdo říká, že je rozbitá, já si naopak myslím, že je vtipná,“ popisuje Josek snímek, který vyhrál v roce 2016.

Letos vzbudil velkou pozornost například snímek z demonstrace proti českému premiérovi nebo další spojený se slovenskou kauzou Kuciak. „Ty situace si samozřejmě zaslouží kvalitní zpravodajský snímek, teď jsde o to, nakolik se to povedlo,“ komentuje fotograf a porotce.

Petr Josek z Czech Press Photo o fotografii z demonstrace proti Andreji BabišoviPetr Josek z Czech Press Photo o fotografii z demonstrace proti Andreji Babišovi | blesk.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud