Druhého ročníku prestižní ceny se zúčastnilo přes dva tisíce profesionálních i amatérských fotografů. Odborná porota letos vybírala snímky do deseti různých kategorií a zvláštních ocenění. Absolutním vítězem se stala fotografie trnuchy s názvem „Snídaně v trávě“ Jana Strii. Podmořský živočich se řadí mezi rejnoky a svůj český název získala podle jedovatého trnu na konci ocasu. Stria bohatě barevný záběr vyfotil doslova na jeden nádech.

Jan Stria totiž provozuje tzv. freediving, kdy se bez jakýchokoliv dýchacích nástrojů potápí pod vodu a fotí. Trnuchu zrovna načapal, když se krmila drobnými mořskými živočichy: „Celé to vypadá opravdu dramaticky a kužely ranního světla atmosféru ještě umocnily. Sám jsem z výsledné fotografie nadšený, protože se mi podařilo zachytit a zprostředkovat chování volně žijícího podmořského živočicha v jeho přirozeném, zatím ještě téměř neporušeném prostředí,“ prozradil pro web Czech Press autor fotografie.

Místo rysa liška

Národní zemědělské muzeum, které hostí aktuální výstavu nominovaných a vítězných snímků, udělilo zvláštní cenu Vladimíru Čechovi mladšímu: „Fotografie s názvem Bystrouška vznikla vlastně tak trochu náhodou při pokusu o zachycení rysa, jehož stopy jsem na "lávce" z padlého stromu našel. Je to fotografované za pomoci podomácku zhotovené fotopasti – tímto projektem už se pár let zabývám, trochu více jsem se do toho pustil tak tři roky zpátky,“ komentoval výsledek autor nádherného snímku.

Záchrana slonice

Silný příběh se pak ukrývá za dalším snímkem „Kala“ od Vladimíra Čecha mladšího, jenž byl nominovaný v kategorii Zvířata v lidské péči. Kolem indické slonice z ústecké zoologické zahrady stojí na fotografii několik lidí a drží ji pomocí pásů a řetězů nad zemí kvůli složitému zákroku. „Kala měla již delší dobu bolestivé problémy na chodidle levé přední nohy. Bedlivě očekávaná a zhruba hodinová operace proběhla bez většího zádrhelu s optimistickým pohledem do následujících dnů, týdnů a měsíců,“ řekl o výmluvné fotografii Čech mladší. Zdravotní stav slonice se však přes veškerou péči lékařů začal zhoršovat, a nakonec ji obětavý personál doprovodil dne 4. 2. 2019 až na konec cesty.

Praha pod ptáky

Na stěnách muzea v Praze 7 jsou vystavené mnohé další fotografie, které uhranou diváky a prozradí něco více o krásách české přírody. Za zmínku stojí ještě trojice pražských snímků, kdy jeden z nich získal ocenění „Příroda v Praze“, jež získal Vít Lukáš za „Hitchcocka u Karlova mostu“. Na fotce nad temnou hladinou Vltavy u Karlova mostu přelétají stovky vodních ptáků.

Kdy: od úterý 2. července do 31. prosince 2019, úterý až neděle od 9 do 17 hodin

Kde: Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7

Za kolik: 150/80 korun

Fotogalerie
16 fotografií