Utahování opasků v ČT: Začněte šetřit, vyzvala ředitele Dvořáka televizní rada

Autor: ČTK - 
20. listopadu 2019
16:41

Česká televize bude muset v příštím roce začít šetřit, aby její hospodaření zůstalo do roku 2024 vyrovnané. Uvedla to dnes rada ČT, která vyzvala generálního ředitele televize Petra Dvořáka k vypracování návrhu úsporných opatření v rozpočtu na příští rok.

ČT letos hospodaří s vyrovnaným rozpočtem 6,7 miliardy korun, což je zhruba stejně jako loni. Hlavní část výnosů tvoří příjem z výběru televizních poplatků v objemu kolem 5,6 miliardy korun.

Televizní poplatek 135 korun se podle předsedy rady Jana Bednáře nezvyšoval od roku 2008 a výnos z jeho výběru je od té doby zhruba konstantní. Jeho reálná hodnota se ale snižuje o zhruba dvě procenta ročně kvůli inflaci, vývoji mezd a dalším faktorům. Za předpokladu nezměněné výše poplatku proto televize musí kvůli zachování vyrovnaného hospodaření začít šetřit.

Dalším požadavkem rady vedle vyrovnaného rozpočtu je zachování volných peněz na účtech České televize ve výši 700 milionů korun, což odpovídá desetině rozpočtu.

Rada zároveň Dvořákovi uložila, aby do poloviny února předložil návrh programového, technického, personálního a ekonomického plánu ČT na roky 2021 až 2024.

Video  Televizní válka: Ředitel ČT Dvořák o útocích Zemana a Soukupa  - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička, Blesk Zprávy

Hospodaření ČT loni skončilo vyrovnaně s náklady i výnosy přes 6,7 miliardy korun. Výnosy z podnikatelské činnosti přesáhly 690 milionů korun. Příjem z televizních poplatků činil 5,6 miliardy korun.

Mzdové náklady byly téměř dvě miliardy, provozní a režijní náklady činily téměř 1,6 miliardy korun. Stopadesátimilionové náklady šly na přechod na nový vysílací standard DVB-T2. Z loňských investic televize 401,5 milionu korun šlo 176 milionů na obměnu televizní techniky a infrastruktury a více než 78 milionů na informační technologie a digitální archiv.

ČT vysílá šest televizních programů ČT1, ČT2, ČT24, ČT sport, ČT :D a ČT art. Zaměstnává téměř 3000 lidí.

Video  Obhájce koncesionářských poplatků: Měly by být vyšší, kvůli inflaci, říká šéf Rady ČT Bednář  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

lufenda ( 25. listopadu 2019 22:29 )

Pravda začíná tam, kde končí signál České televize. I s DBVT 89...

cepp ( 21. listopadu 2019 10:48 )

Jaké značné? 500 - 1500Kč za box je moc? Za mobil lidé dávají i každé dva roky tisíce a toto je na cca deset let.

tribana ( 21. listopadu 2019 10:10 )

Ta inovace díky přechodu na DVB-T2 bude stát značné finanční prostředky i běžné domácnosti. Škoda, že to nezmiňuješ .

tribana ( 21. listopadu 2019 10:04 )

Dotační podvod na filmu Poslední z Aporveru (podle fotek šílenost). Tři už jsou ve vazbě.
Na vznik filmu přispěla ČT 18 miliony a 47 miliony Státní fond kinematografie
ČT bude muset začít šetřit, ale jednodušší bude, když zdraží poplatky .

vitez21 ( 21. listopadu 2019 08:19 )

Navrhuji Dvořákovi do pořadů hodit pár reklam, co vydělají....stejně už tam teď jsou, jen se tomu říká "komerční přestávka".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud